Szlak Sudecki (4)

gsslabs

{tab=Opis odcinka}

gsslabs4. Hala Szrenicka – Śnieżne Kotły

1200 – 1490 mnpm

 

Poprzedni odcinek: 3. Szklarska Poręba – Hala Szrenicka

Następny odcinek: 5. Śnieżne Kotły – Przełęcz Karkonoska

 

     00 min. Hala Szrenicka /schronisko/
15 min. Granica Państwa – węzeł szlaków
20 min. Mokra Przełęcz – węzeł szlaków
25 min. Twarożnik – przejście graniczne
55 min. Łabski Szczyt (1472 mnpm)
1 godz. 05 min. Śnieżne Kotły /stacja przekaźnikowa TV/

Ze schroniska na  Hali Szrenickiej  idziemyw górę hali. Szlak GSS prowadzi brukowaną drogą w kierunku Szrenicy (1362 mnpm) i schroniska na szczycie. Nie dochodzimy jednak do szczytu. Napotkawszy granicę z Czechami (węzeł szlaków – szlak czarny prosto do schroniska) szlak czerwony skręca zgodnie z przebiegiem granicy  w prawo w szutrową drogę. Za chwilę mijamy grupę skalną Trzy Świnki, za którą Mokra Przełęcz  z kolejnym węzłem szlaków (zielony z Jakuszyc do schroniska  Pod Łabskim Szczytem ), a po krótkim podejściu skała Twarożnik, przy której turystyczne przejście graniczne do Czech (w prawo). Z Hali Szrenickiej dotąd ok. 25 minut.

Mijamy Twarożnik i dalej prosto tą samą drogą lekko pod górę Głównym Grzbietem Karkonoszy. Im dalej, tym piękniejsze widoki. Po 20 minutach od Twarożnika mijamy szlak żółty prowadzący  w prawo na czeską stronę (brak przejścia granicznego), natomiast  po kolejnych 10 minutach dochodzimy do Łabskiego Szczytu (1472 mnpm) – po czeskiej stronie nieopodal znajdują się Zródła Łaby.

Łabski Szczyt będący właściwie tylko rumowiskiem kamieni mijamy od prawej strony, a przed nami widać już (jeśli nie ma mgły) budynek dawnego schroniska nad Śnieżnymi Kotłami, a obecnie stacji przekaźnikowej RTV (niestety niczego tu nie dostaniecie). Jeszcze przed stacją RTV z lewej dochodzi szlak żółty ze Szklarskiej Poręby i pobliskiego schroniska  Pod Łabskim Szczytem  (to ostania okazja, żeby tam zejść, ok. 30 min.). Po ponad godzinie od Hali Szrenickiej stajemy nad przepaścią Śnieżnych Kotłów na wysokości 1490 mnpm. Śnieżne Kotły  to dwa kotły polodowcowe (mały i wielki) o ścianach przekraczających miejscami 200 metrów. To chyba najpiękniejsze miejsce w Polskich Karkonoszach. Dnem kotłów prowadzi szlak zielony (Ścieżką Nad Reglami), który napotkaliśmy na Hali Szrenickiej i na Mokrej Przełęczy.

sch4

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{/tabs}

Opis szlaku został opracowany przez Piotra Aftarczuka. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu bez zgody autora zabronione.

Share:

Author: admin