Imprezy cykliczne

Ziemia Kłodzka wyjątkowo obfituje w imprezy kulturalne, często te najwyższego lotu. Obfituje w imprezy muzyczne, baletowe, filmowe, folklorystyczne, poetyckie … Długo by o nich pisać. To tu, na tej ziemi biją prawdziwe zdroje kultury.

POLANICA ZDRÓJ

Uzdrowisko wyjątkowo bogate w imprezy kulturalne, niektórzy wręcz twierdzą że – Polanica kulturą stoi.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich POL-8 im. Józefa Milki. Pomysłodawcą festiwalu był Józef Milka /1924- 1986/ z Wrocławia, związany również z Polanicą. Nazwa wywodzi się od skrótu Pol- Polanica i 8 ?od szerokości taśmy na której realizuje się filmy. Pierwszy festiwal wtedy pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich odbył się w 1965 roku. Byli sceptycy i krytycy tej koncepcji, stąd m.in. w latach 1986-89 festiwal przeniesiono do Książa. Kiedyś twórca festiwalu powiedział “przez 13 lat organizowałem polanicki festiwal a kiedyś nawet go wymyśliłem. POL-8 jest mi bliski ..”

W Polanicy odbywa się niepowtarzalny i trwający praktycznie cały rok cykl koncertów muzycznych. Począwszy od Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej /od maja do września, koncerty w polanickim kościele pw. WNMP/ poprzez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Uzdrowiskowej  Muzyka Świata / niepowtarzalna impreza w Teatrze Zdrojowym, w muszli, w salach koncertowych uzdrowiska/ do cyklu Muzyka w uzdrowisku czy stałych koncertów orkiestry zdrojowej /wyjątkowo wysoki poziom/.

Ciekawe wystawy w polanickiej Galerii Sztuki, liczne i urozmaicone w sensie artystycznym wernisaże. Polanica to Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim w kinie Światowid. Wiele nakręcono tu filmów a Ziemia Kłodzka stała się wielokrotnie scenerią niejednego filmu.

Ponadto Wernisaż Fotografii “Zdroje Kultury”, Dolnośląski Przegląd Form Teatralnych F-ART. /lipiec/, Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych w których jest taka moc? /czerwiec/ Konkurs Poetycki Pegazik .. długo można wymieniać kolejne polanickie imprezy. Dla zakochanych .. “Walentynki w Polanicy”, inauguracja sezonu zakochanych, w tym liczne imprezy kulturalne. Tu nie można się nudzić …

KUDOWA  ZDRÓJ

Skoro Kudowa to słynny Festiwal Moniuszkowski cieszący się zasłużonym i wciąż niesłabnącym powodzeniem. Pierwsza edycja odbyła się w dn. 15 lipca 1962 roku w rocznicę urodzin patrona /1819-1872/. Od początku zakładano wysoki poziom artystyczny ale i przyciągnięcie poprzez imprezę kolejnych gości do kudowskiego uzdrowiska. I to się w pełni udaje ..

Już w drugim roku wystawiono Halkę i Straszny Dwór. I tak przez kolejne lata przez tutejsze sceny przewinęły się dosłownie tysiące artystów, liczne zespoły operowe, orkiestry symfoniczne i kameralne. Znane nazwiska, gwiazdy z kraju i zagranicy. Wśród polskiej plejady gwiazd m.in. Bogna Sokolska, Stefania Toczyska, Bernard Ładysz, Wiesław Ochman, Maria Fołtyn? Ostatni dyrektor artystyczny i duch imprezy Sławomir Pietras. Niezapomniane były również przeboje Moniuszki ale te w bardziej lekkim wydaniu takich artystów jak m.in. Irena Santor, Danuta Rinn czy Marek Grechuta. Sam patron festiwalu niemniej gościnny, zaprosił na swój festiwal m.in. K. Kurpińskiego, G. Verdiego, G.Donizettiego, W.A. Mozarta, B.Smetanę ..

Kudowa żyje i innymi atrakcjami kulturalnymi, m.in. Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych Ziem Pogranicza “Róża Kłodzka” w ramach festiwalu ? Sztuka na Granicy /teatr, film, muzyka, folklor/.

DUSZNIKI ZDRÓJ

Skoro Duszniki to Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. Impreza o randze światowej.  Pierwszy odbył się w dn. 25- 26 sierpnia 1946 roku dla upamiętnienia 120 rocznicy dusznickich koncertów Chopina /1826 r./. To najstarszy polski festiwal oraz jeden z największych w świecie festiwali chopinowskich. Czołówka gwiazd polskiej i światowej pianistyki. Długo by wymieniać nazwiska artystów m.in. Halina Czerny- Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska, Piotr Paleczny, Krzysztof Zimerman, Stefan Askenaze, Stanisław Bunin, Dang Thai Son, Światosław Richter. W 1989 roku powstała Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju podtrzymująca tutejsze tradycje chopinowskie datujące się od XIX wieku. Festiwalowi towarzyszą kursy mistrzowskich interpretacji utworów Chopina z udziałem światowych pedagogów.

LĄDEK ZDRÓJ

Proponuje trzy prestiżowe imprezy kulturalne, nie wspominam już o imprezach lokalnych i okolicznościowych.

Lądeckie Lato Baletowe, Międzynarodowy Festiwal Tańca. Tegoroczna edycja wyjątkowo bogata i urozmaicona. Galowy wieczór baletowy, parada taneczna ulicami uzdrowiska, wieczór różnych kultur, warsztaty choreograficzne, koncert dzieci- dzieciom, występy młodzieży stepującej, taniec na parkiecie czyli taniec gwiazd, impreza Sławomir Pietras i jego goście itd?Wspaniały balet “Grek Zorba” /Teatr Wielki z Poznania/, amerykański zespół Contempra Dance Teatre czy Tap- Dance. Imprezy o których głośno było daleko poza granicami Lądka.

Kolejna znacząca impreza to Lądeckie Lato Muzyczne. Cykl koncertów w malowniczych zakątkach uzdrowiska. Muzyka klasyczna i operetkowa, duża ilość koncertów.

We wrześniu z kolei Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady mająca już swoich stałych wielbicieli, nie tylko ludzi gór.

Od kwietnia na lądeckim rynku odbywa się cyklicznie giełda staroci na którą przyjeżdżają kolekcjonerzy z wielu zakątków kraju. To też pewien element wzbogacania miejscowej kultury.

KŁODZKO

Większość imprez kulturalnych organizuje prężny Kłodzki Ośrodek Kultury. Bogata oferta obejmuje m.in.

  • Międzynarodowe Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej od 1986 roku
  • Kłodzkie Wieczory Artystyczne będące prezentacją lokalnych środowisk twórczych
  • Ogólnopolskie Impresje Gitarowe, znana już krajowa impreza muzyczna, liczne koncerty
  • Festiwal Sztuki Multimedialnej “Labirynt”
  • Scena Sztuki, Salony Sztuki /miejscowa galeria organizuje blisko 20 wystaw rocznie/

Wspomnieć należy również o Kłodzkich Spotkaniach Muzealnych organizowanych przez miejscowe muzeum

BYSTRZYCA KŁODZKA

Wiele ciekawych imprez organizuje MGOK w tym koncerty jazzowe, rockowe, bluesowe, wernisaże, przegląd ludowych zespołów śpiewaczych i muzycznych, prezentacje miejscowych tradycji itp. Akcent europejski nosi Bystrzycka Majówka Europejska, już trzecia edycja. Z kolei kulturę południowego sąsiada prezentuje Polsko- Czeski Festiwal Folkowy “Słowiańskie Korzenie” czy Polsko- Czeski Jarmark Średniowiecza. Warsztaty artystyczne i wystawa “Motyw Górski” w galerii zdrojowej w Długopolu. Ciekawe przedsięwzięcia organizuje tutejsze Muzeum Filumenistyczne. Warto jeszcze wspomnieć o cyklicznej imprezie literackiej “Okolica w literę zaklęta” organizowanej przez bystrzycką bibliotekę /por. wiosenne impresje lądeckie/. Skoro biblioteka to jej jubileusz 60-lecia działalności, gratulujemy takiego dorobku.

NOWA RUDA

Noworudzkie Spotkania z Poezją w tym konkurs o Laur Kosmicznego Koperku, już 16 udana edycja. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Nowej Rudzie od 14 już lat, zespoły z całego świata, folklor różnych regionów i kultur. To wreszcie Noworudzki Filmowy Zawrót Głowy.

Share:

Author: admin