Miejscowości uzdrowiskowe

Ziemia Kłodzka z uzdrowisk wszem słynie … Słynie z nich zresztą od wieków.  Ziemia Kłodzka to jedno z najbardziej znanych centrów uzdrowiskowych naszego kraju. Tu przyjeżdżamy po zdrowie i po urodę, leczymy skutecznie swoje dolegliwości, nabieramy nowych sił witalnych. Atutami kłodzkich uzdrowisk jest m.in. łagodny specyficzny klimat, bogactwo wód leczniczych, wysoko wykwalifikowana kadra, rozbudowana baza sanatoryjna.

Historia lecznictwa uzdrowiskowego sięga roku 1241, a najstarszym uzdrowiskiem na ziemiach polskich jest Lądek Zdrój. Rozkwit uzdrowisk nastąpił w wieku XIX- znacznie rozbudowana została baza noclegowa oraz oferta terapii leczniczych. Opierając się na nowatorskiej- jak na ówczesne czasy koncepcji ‘miasta-ogrodu’ w harmonijny sposób połączono zabudowę miejską i uzdrowiskową z terenami zielonymi. Dzięki temu możemy dziś podziwiać rozległe parki zdrojowe, hale spacerowe i pijalnie wód. W parkach koi wzrok wszechobecna zieleń, kolorowe kwiaty i fontanny, a łagodny klimat cisza i spokój wspomagają terapię.

W Lądku Zdroju leczymy m.in. choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu nerwowego, układu krążenia, układu trawiennego, moczowego, choroby skóry czy przemiany materii. Najstarsze uzdrowisko w Europie, źródła wykorzystywano już w XIII wieku. To o tym uzdrowisku pisał dr Aleksander Ostrowicz: “Lądek tak pod względem czarującego położenia jako też i wspaniałych zakładów leczniczych, wreszcie pod względem wygody, pożytku, rozrywek i przyjemności dla chorych niezaprzeczalne zajmuje pierwsze miejsce..”

W Dusznikach Zdroju leczymy m.in. choroby układu trawiennego, choroby dróg oddechowych, choroby kobiece, ortopedyczno – urazowe, osteoporozę. Stare uzdrowisko nad Bystrzycą Dusznicą, powstałe już w XIII wieku. Specyficzny klimat przedalpejski charakterystyczny dla wysokości 1000 m npm mimo, że uzdrowisko leży na wysokości 588 m npm. To tu koncertował w roku 1826 młody Fryderyk Chopin, bogate tradycje kulturalne.

W Polanicy Zdroju leczymy m.in. choroby kardiologiczne, nadciśnienie, choroby układu trawiennego, choroby narządów ruchu. Najbardziej popularne kłodzkie uzdrowisko, słynne źródła Wielka Pieniawa czy Pieniawa Józef. Stąd pochodzi popularna woda mineralna “Staropolanka”. Cieszy się zasłużoną sławą z uwagi na wyjątkowy charakter.

W Kudowie Zdroju leczymy m.in. choroby kardiologiczne, choroby naczyń obwodowych, choroby endokrynologiczne /nadczynność tarczycy/, choroby krwi i układu krwiotwórczego. Jedno z najstarszych uzdrowisk na kontynencie. Pierwsze zapiski pochodzą z roku 1622 a pierwsze urządzenia z roku 1636. Tutejsze źródła znane już od 1581 roku. To o tym uzdrowisku pisał Ludwik z Nachodu w wieku XVI – kudowskie szczawy dobre w smaku, zdrowe i przedkładane nad wino…

Wspomnieć należy również o małym uzdrowisku w dolinie Nysy Kłodzkiej a mianowicie o Długopolu Zdrój. Pierwsze źródła odkryte już w roku 1563.  Oferta obejmuje zabiegi służące leczeniu schorzeń wątroby, dróg żółciowych, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, zmian naczyniowych wyniku cukrzycy oraz w stanach wyczerpania psychofizycznego. Spokój, cisza to czego tak szukamy. Szczególnie polecane dla zmęczonych i przepracowanych …

Przed wyjazdem do uzdrowisk należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Na gości czekają liczne sanatoria o różnym standardzie z rozbudowaną bazą zabiegową. Czekają również stylowe i tak charakterystyczne pijalnie wód.. Zapraszamy gorąco do kłodzkich uzdrowisk.

Share:

Author: admin