Szlak Sudecki (28)

01

{tab=Opis odcinka}

28. Kudowa Zdrój – Duszniki Zdrój

Góry Stołowe , 400 – 800 mnpm

01

 

Poprzedni odcinek: 27. Błędne Skały – Kudowa Zdrój

Następny odcinek: 29. Duszniki Zdrój – Zieleniec

 

     00 min. Kudowa Zdrój – PKS/ul. 1 Maja
05 min. Kudowa Zdrój – ul. 1 Maja/Zdrojowa/Słoneczna
15 min. Kudowa Zdrój – Muzeum Żaby
40 min. Jerzykowice Wielkie
1 godz. 15 min. Dańczów – szlak niebieski
1 godz. 40 min. Przełęcz Lewińska – kolejny szlak niebieski
2 godz. 20 min. Grodziec – szlak zielony
2 godz. 40 min. Grodczyn (800 mnpm)
3 godz. 05 min. Szlak niebieski – Gomoła
3 godz. 15 min. Zielone Ludowe
3 godz. 55 min. Duszniki Zdrój – PKS /trasa E67/
4 godz. 00 min. Duszniki Zdrój – Rynek

Kudowa Zdrój – wyruszamy sprzed przystanku PKS przyul. 1 Maja na zachód w stronę Parku Zdrojowego, po kilkuset metrach skrzyżowanie –   skręcamy w lewo w ul. Słoneczną i trzymamy się tej drogi aż do Jerzykowic Wielkich. Po drodze mijamy Muzeum Żaby w budynku Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, następnie pokonujemy wzniesienie o nazwie Błonie, z którego widoki od Gór Orlickich aż po Karkonosze (w tył), potem płasko i w dół nadal asfaltem. W Jerzykowicach jesteśmy po 40 minutach od wyruszenia z Kudowy. 

Skręcamy w lewo w główną drogę asfaltową i za chwilę w prawo drogą gruntową do góry, następnie przed samotnym gospodarstwem ostro w prawo zarośniętą polną drogą cały czas do góry. Wędrujemy przez pastwiska. Być może trzeba będzie przechodzić przez płot. Wychodzimy na wzniesienie i nadal prosto, płasko, potem lekko w dół. Po ok. 20 minutach wędrówki od Jerzykowic przechodzimy przez kolejny płot i zagłębiamy się w las lekko w lewo ścieżką dość stromo w dół. Przecinając po drodze poprzeczną ścieżkę schodzimy aż do drogi gruntowej, którą w prawo. Droga ta doprowadza do wsi Dańczów – tu skręcamy w główną drogę asfaltową w lewo, do centrum wsi kilkaset metrów. (W prawo ok. 2 km do Jeleniowa – PKS przy trasie E67). W Dańczowie jest kilka gospodarstw agroturystycznych oraz Ośrodek Wypoczynkowy. W centrum wsi napotykamy szlak niebieski do Darnkowa. Mamy za sobą ok. 1 godz. 15 min. wędrówki od Kudowy. 

W centrum Dańczowa, w miejscu spotkania ze szlakiem niebieskim, czerwony opuszcza szosę w prawo drogą gruntową. Wędrujemy  wspinając się wśród pastwisk na prawe zbocze doliny, cały czas prosto. Trzymamy się tej samej polnej drogi, pomijając rozwidlenia. Mijamy jedną kamienną kapliczkę, następnie docieramy do drugiej (ok. 15 min. od Dańczowa) – tu skręcamy w lewo. Jeszcze 10 minut i dochodzimy do linii kolejowej Kłodzko – Kudowa, przechodzimy pod wiaduktem – za nim Przełęcz Lewińska i początek szlaku niebieskiego do Lewina Kłodzkiego. Za nami ok. 25 minut wędrówki od Dańczowa, ok. 1 godz. 40 min. od Kudowy. 

Za wiaduktem skręcamy w lewo do góry. Podchodzimy monotonnie łąkami w zasadzie cały czas prosto. Po drodze im wyżej, tym ładniejsze widoki. Na prawo osada Leśna. Po ok. 35 minutach podejścia od Przełęczy Lewińskiej wkraczamy do świerkowego lasu, teren się wypłaszcza. Jeszcze kilkaset metrów i dochodzimy do leśnego skrzyżowania na Grodźcu – drogą poprzeczną prowadzi szlak zielony: w prawo do Lewina, w lewo do Kulina Kłodzkiego (ok. 600 m do stacji PKP).

Przekraczamy poprzeczną drogę w lewo i zaraz  w prawo boczną drogą przez świerkowy las, to płasko, to pod górę. Podchodzimy na Grodczyn (800 mnpm),  jednak nie dochodzimy do wierzchołka – ok. 20 minut od skrzyżowania ze szlakiem zielonym, czerwony szlak skręca w prawo ścieżką dość stromo w dół. Niżej ścieżka się wypłaszcza, nadal prosto wśród młodych świerków i wkrótce znów w dół i w prawo, stromym zejściem dochodzimy do poprzecznej leśnej drogi, którą w lewo, w miarę płasko mijając ruiny wapiennika. Idziemy leśną drogą kilkaset metrów, następnie łąkami nadal prosto przez łagodne wzgórza z widokami. Po prawej w dolince samotne gospodarstwo. Wkrótce na polnym skrzyżowaniu szlak skręca w prawo. Następnie przechodzimy obok samotnego gospodarstwa, a kilkadziesiąt metrów  za nim napotykamy szlak niebieski, który odbija w prawo przez Gomołę do trasy E67 i Lewina Kłodzkiego. Czerwony nadal prosto, jeszcze kilkaset metrów do osady Zielone Ludowe. Tuż przed pierwszym gospodarstwem osady skręcamy w prawo i zaraz  w lewo utwardzaną drogą. (W prawo ok. 400 m do trasy E67 i przystanku PKS na Przełęczy Polskie Wrota). Za nami ok. 3 godz. 15 min. wędrówki od Kudowy, do Dusznik jeszcze ok. 45 min.

Mijamy Zielone Ludowe utwardzaną drogą podchodząc na niewielkie wzniesienie z kamiennym krzyżem, po czym lekko w dół wśród łąk, po prawej w dolince kolejne samotne gospodarstwa. Ok. 10 minut od Zielonego, przy wejściu do lasu, odbijamy na rozwidleniu w prawo opuszczając poprzednią drogę. Nadal prosto w dół, kilkanaście minut do kolejnego rozgałęzienia dróg – tu nadal prosto-lekko w lewo, tak aby zbliżające się ogródki działkowe mieć po prawej ręce. Jesteśmy już w Dusznikach. Niżej mijamy jeszcze rozdzielnię prądu i betonową uliczką dochodzimy do asfaltu (ul. Dworcowa) skręcając w prawo (w lewo do dworca PKP). Po kilkuset metrach przekraczamy na światłach trasę E67 (po prawej przystanek PKS) i nadal prosto-lekko w lewo wkraczamy do centrum  Dusznik Zdroju dochodząc za chwilę do pochyłego Rynku. W jego dolnej części spotykamy szlak niebieski z Karłowa do Międzylesia przez Spaloną, oraz żółty z Karłowa przez Skalne Grzyby i Batorów, dalej do Bystrzycy Kłodzkiej przez Polanicę. W uzdrowisku z pewnością znajdzie się jakiś nocleg. Cała trasa od Kudowy  to ok. 4 godz. wędrówki.

sch28

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{/tabs}

Opis szlaku został opracowany przez Piotra Aftarczuka. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu bez zgody autora zabronione.

Share:

Author: admin