Szlak Sudecki (27)

01

{tab=Opis odcinka}

27. Błędne Skały – Kudowa Zdrój

Góry Stołowe , 400 – 852 mnpm

01

 

Poprzedni odcinek: 26. Karłów – Błędne Skały

Następny odcinek: 28. Kudowa Zdrój – Duszniki Zdrój

 

     00 min. Błędne Skały – wejście zachodnie /parking/
15 min. Zejście z szosy
30 min. Rozdroże pod Lelkową – węzeł szlaków
55 min. Jakubowice – O.W. “NEST”
1 godz. 15 min. Kudowa Zdrój – droga do Jakubowic
1 godz. 35 min. Kudowa Zdrój – PKS/ul. 1 Maja
1 godz. 40 min. Kudowa Zdrój – ul. 1 Maja/Zdrojowa/Słoneczna
+ 30 min. Kudowa Zdrój – PKP (poza szlakiem)

Wychodzimy z  Błędnych Skał obok punktu widokowego ikierujemy się w lewo kilkadziesiąt metrów do parkingu i węzła szlaków – zielony w prawo do Kudowy przez Czermną, czerwony razem z niebieskim i zielonym asfaltem przez parking (obok sklepy z pamiątkami) i dalej prosto szosą, płasko lub lekko w dół. Idziemy asfaltem niecałe 10 minut. Zanim szosa zacznie stromiej opadać szlak zielony odchodzi w lewo do Pasterki, czerwony z niebieskim jeszcze kawałek asfaltem i za chwilę schodą z szosy ścieżką w prawo dość stromo w dół. Kilkaset metrów zejścia do poprzecznej drogi leśnej, którą w lewo, płasko. Idziemy tą drogą  jakieś 5 minut i znów w prawo (uwaga na znaki!!!) kolejną ścieżką w dół, potem przez wypłaszczenie i znów w dół do następnej drogi leśnej, którą w lewo. Dochodzimy wkrótce do węzła szlaków na Rozdrożu pod Lelkową, szlak niebieski prosto do Szosy Stu Zakrętów, czerwony ostro  w prawo leśną drogą w dół. Za nami ok. 30 min. wędrówki. 

Schodzimy lasem trzymając się drogi i pomijając rozwidlenia. Jakieś 10 minut od Rozdroża pod Lelkową opuszczamy Park Narodowy Gór Stołowych (czerwona tablica zwrócona oczywiście w kierunku przeciwnym), mijamy z lewej polankę przy wypłaszczeniu terenu i za chwilę na rozwidleniu udajemy się ścieżką na prawo i dalej prosto w dół skrajem łąki podziwiając widoki na okolice Kudowy. Przy kolejnej tablicy informacyjnej Parku Narodowego Gór Stołowych skręcamy w prawo polną drogą. Droga wraz ze szlakiem zakręca łukiem w lewo, kawałek prosto i znów droga skręca w lewo lecz tu szlak opuszcza ją na wprost w kierunku zabudowań wsi Jakubowice. Kilkaset metrów zejścia i  wychodzimy na wąską drogę asfaltową, którą w lewo, nadal w dół. Mijamy ośrodek wypoczynkowy  “NEST”  z lewej. Za nami niecała godzina wędrówki od Błędnych Skał, do Kudowy jeszcze ok. 45 minut. 

Kilkaset metrów za O.W. “NEST”  dochodzimy do skrzyżowania, na którym w lewo krótko do góry, początkowo asfalt, potem droga gruntowa. Na wierzchołku mijamy kamienny krzyż, kilkadziesiąt metrów dalej obok kolejnego krzyża nadal prosto. Za chwilę wkraczamy do lasu, najpierw  w miarę płasko, potem zaczyna się zejście, w zasadzie cały czas prosto ale należy uważać na znaki!!!  W końcu dochodzimy do pierwszych zabudowań Górnej Kudowy. Zaczyna się asfalt (droga do Jakubowic), skręcamy w lewo i zaraz  za mostkiem na Kudowskim Potoku w prawo w ulicę 1 Maja (Szosa Karłów    Kudowa), razem ze szlakiem zielonym, który dołączył z lewej. Do centrum  Kudowy Zdroju, przystanku PKS i Parku Zdrojowego jeszcze 20-25 minut marszu. Czas wędrówki do centrum uzdrowiska od Błędnych Skał ok. 1 godz. 40 min. Do stacji PKP dodatkowo ok. 30 min. ulicami Zdrojową i Główną (trasa E67 w kierunku Kłodzka – dworzec w prawo od trasy). 

sch27

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{/tabs}

Opis szlaku został opracowany przez Piotra Aftarczuka. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu bez zgody autora zabronione.

Share:

Author: admin