Szlak Sudecki (29)

01

{tab=Opis odcinka}

29. Duszniki Zdrój – Zieleniec

Góry Orlickie , 530 – 900 mnpm

01

 

Poprzedni odcinek: 28. Kudowa Zdrój – Duszniki Zdrój

Następny odcinek: 30. Zieleniec – Lasówka

 

     00 min. Duszniki Zdrój – PKS /trasa E67/
05 min. Duszniki Zdrój – Rynek
25 min. Duszniki Zdrój – Park Zdrojowy /ul. Zdrojowa/
35 min. Duszniki Zdrój – Park Zdrojowy /ul. Parkowa – PKS/
1 godz. 10 min. Ośrodek “Jamrozowa Polana”
1 godz. 25 min. Kozia Hala – PKS /D.W.”Korund”/
1 godz. 45 min. Turystyczne przejście graniczne
2 godz. 10 min. Sołtysia Kopa (895 mnpm)
2 godz. 15 min. Węzeł szlaków pod Orlicą
2 godz. 50 min. Węzeł szlaków przed Zieleńcem
3 godz. 05 min. Zieleniec – Schronisko “Orlica” /węzeł szlaków/
3 godz. 15 min. Zieleniec – PKS

Duszniki Zdrój – wyruszamy  z przystankuPKS przy trasie Kłodzko – Kudowa (E67) skręcając w prawo od trasy, do Rynku  w centrum Dusznik ok. 5 min. Schodzimy do dolnej części Rynku, gdzie napotykamy szlaki niebieski i żółty  z Karłowa (niebieski od razu odchodzi w kierunku Schroniska “Pod Muflonem”)  – z Rynku kierujemy się deptakiem (ul. Mickiewicza). Po kilku minutach obok poczty w prawo ulicą Wojska Polskiego przez mostek na Bystrzycy Dusznickiej (szlak czerwony z żółtym). Za chwilę wkraczamy na deptak odbijający na prawo od ulicy, mijamy plac sportowy, następnie pierwsze sanatoria, po czym przekraczamy ulicę Zdrojową – tu szlak żółty w lewo do Schroniska  “Pod Muflonem” i Polanicy, czerwony GSS nadal prosto. Za chwilę wkraczamy do Parku Zdrojowego, który przemierzamy na wprost w niespełna 10 minut. Docieramy do zamykającej Park ulicy Parkowej – na lewo przystanek PKS (tylko połączenia lokalne), a my udajemy się w prawo przez kolejny mostek i przekraczamy poprzeczną ulicę nigdzie nie skręcając, lecz udając się prosto ścieżką do góry. Za nami ok. 35 minut wędrówki.

Podchodzimy do budynku na górze (ul. Orzechowa, bez nawierzchni) i skręcamy w prawo. Wkrótce zacznie się wspinaczka zakosami parkowym lasem, przed dotarciem na górę szlak kilka razy zmienia kierunek, dlatego uwaga na znaki!!! Na górze docieramy do dróżki asfaltowej, którą w lewo i za chwilę na prawo drogą gruntową za drogowskazem na Jamrozową Polanę, w miarę płasko. Wkrótce mijamy Słoneczną Polanę, w dole na prawo trasa Kudowa – Kłodzko. Niedługo przekraczamy wąską drogę asfaltową i dalej prosto docieramy do kolejnego asfaltu – jesteśmy przy Ośrodku Biathlonowym “Jamrozowa Polana”. Za nami ok. 1 godz. 10 min. wędrówki. 

Skręcamy asfaltem w prawo pod mostkiem, schodzimy ok. 100 m do wypłaszczenia i skręcamy ścieżką w lewo do góry. Podchodzimy lasem coraz stromiej wychodząc w końcu obok Domu Wypoczynkowego  “Korund” , tu nadal prosto i schodkami do asfaltowej Drogi Orlickiej, którą dojdziemy do Zieleńca. Jesteśmy przy tzw. Koziej Hali, na prawo przystanek PKS z kilkoma kursami do Zieleńca, Kudowy i Dusznik. Za nami ok. 1 godz. 25 min. wędrówki. Idziemy Drogą Orlicką w lewo, nadal pod górę mijając ośrodki wczasowe. Wkrótce z prawej dołącza szlak zielony z Lewina Kłodzkiego. 

Wędrując monotonnie (czasami ładne widoki na Góry Bystrzyckie) Drogą Orlicką mijamy po drodze Turystyczne Przejście Graniczne do Czech, potem przed Sołtysią Kopą kolejny przystanek PKS. Z Sołtysiej Kopy (895 mnpm) świetne widoki na okolicę. Kilkaset metrów za Sołtysią Kopą węzeł szlaków pod Orlicą – zielony odbija w prawo na Orlicę, najwyższy (1084 mnpm) szczyt polskiej części Gór Orlickich. Czerwony nadal szosą, na szczęście lasem. Przed Zieleńcem kolejny węzeł szlaków – dołącza ponownie szlak zielony schodzący z Orlicy. Za nami ok. 2 godz. 50 min. wędrówki od Dusznik, do centrum Zieleńca jeszcze ok. 25 min. 

Zieleniec to największy na Ziemi Kłodzkiej ośrodek narciarski z mnóstwem wyciągów i bogatą bazą noclegową. Za kościołem oba szlaki skręcają w lewo do Schroniska  “Orlica”, przy schronisku w prawo asfaltem (węzeł szlaków przy schronisku – czerwony GSS, zielony dalej do Polanicy i początek szlaku niebieskiego do Turystycznego Przejścia Granicznego “Masarykova Chata”) . Do przystanku PKS jeszcze 10 minut asfaltem. Cała trasa zajmuje ok. 3 godz. 15 min.

sch29

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{/tabs}

Opis szlaku został opracowany przez Piotra Aftarczuka. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu bez zgody autora zabronione.

Share:

Author: admin