Szlak Sudecki (22)

01

{tab=Opis odcinka}

0122. Srebrna Góra/Przełęcz Srebrna – Słupiec

Góry Sowie , 400 – 568 mnpm

 

Poprzedni odcinek: 21. “Zygmuntówka” – Przełęcz Srebrna

Następny odcinek: 23. Słupiec – Ścinawka Średnia

 

     00 min. Przełęcz Srebrna (568 mnpm) – węzeł szlaków
15 min. Srebrna Góra – koniec miejscowości
35 min. Nowa Wieś Kłodzka – PKS/skrzyżowanie
45 min. Nowa Wieś Kłodzka – PKS II
1 godz. 00 min. Nowa Wieś Kłodzka – PKS III n/ż
1 godz. 15 min. Czerwieńczyce PKS
1 godz. 40 min. – 50 min. Szosa Koszyn – Dzikowiec
2 godz. 00 min. Garb Dzikowca (560 mnpm)
2 godz. 20 min. Słupiec – ul. Ugory/Kwiatkowskiego
2 godz. 30 min. Słupiec – ul. Kłodzka

Szlak czerwony  w  Srebrnej Górzena Przełęczy Srebrnej skręca w prawo szosą. Mijamy ostatnie zabudowania i po kwadransie od startu żelazny most przy rogatkach miejscowości. Jeszcze kilkadziesiąt metrów szosą, po czym w lewo w dół stromej skarpy. Na dole przecinamy drogę gruntową i dalej na wprost. Krótko lasem, po czym lekko w dół i przez łąkę, następnie znów szosą. Wchodzimy do Nowej Wsi Kłodzkiej. Po 35 minutach od Przełęczy Srebrnej mijamy skrzyżowanie /PKS/, na którym opuszczamy główną drogę kierując się drogą na lewo.

Wędrujemy cały czas lekko w dół przez Nową Wieś. Mijamy kościół po lewej, następnie po 10 minutach od skrzyżowania kolejny przystanek PKS. Kilkaset metrów dalej opuszczamy Nową Wieś wędrując nadal szosą. Mijamy trzeci z kolei przystanek PKS, a kilkaset metrów dalej kolejna wioska    Czerwieńczyce. W końcu dochodzimy do przystanku PKS w Czerwieńczycach. Za nami ok. 1 godz. 15 min. wędrówki od Przełęczy Srebrnej.

Kawałek za przystankiem, koło krzyża szlak skręca w prawo, mija zabudowania i zapuszcza się w polną drogę. Po kilkuset metrach na rozwidleniu w lewo, na kolejnym rozwidleniu znów w lewo lekko do góry w kierunku widocznego budynku z wieżyczką – to ujęcie wody. Za ujęciem trzymamy się cały czas tej samej drogi, która wprowadza zaraz do lasu. Szlak wraz z drogą leśną pokonuje kilka zakrętów cały czas lekko do góry, aż wyprowadza na szosę z Koszyna do Dzikowca. Za nami ok. 1 godz. 40 min. wędrówki od Przełęczy Srebrnej.

Idziemy szosą w prawo jakieś 10 minut, po czym skręcamy w lewo ścieżką do góry, kawałek prosto i zaraz lekko w prawo. Uwaga!!! – należy pominąć znaki sprowadzające w prawo w dół, które wymalował jakiś dowcipniś. Szlak wspina się skosem leśnego zbocza na Garb Dzikowca opodal Góry Przykrzec. Na grzbiecie niewielka polanka – od Przełęczy Srebrnej dotąd ok. 2 godz. wędrówki.

Przekraczamy polankę na grzbiecie rozpoczynając zejście leśną drogą na wprost, po drodze pomijając rozwidlenie. Wychodząc z lasu mijamy pierwsze zabudowania, za chwilę Gospodarstwo Agroturystyczne, za którym opuszczamy polną drogę skręcając w lewo ścieżką w dół. Kilkaset metrów zejścia i przy kolejnym gospodarstwie znów polna droga. Za chwilę w lewo, potem w prawo przez tory nieczynnej bocznicy. Wkraczamy do Słupca. Jeszcze kilkaset metrów i dochodzimy ulicą Ugory do asfaltowej ulicy Kwiatkowskiego, którą w lewo w ciągu 10 minut dochodzimy do skrzyżowania z sygnalizacją – to ulica Kłodzka, jesteśmy w centrum Słupca. Od Przełęczy Srebrnej ok. 2 godz. 30 min. W miejscowości kilka przystanków PKS.

sch22

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{/tabs}

Opis szlaku został opracowany przez Piotra Aftarczuka. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu bez zgody autora zabronione.

Share:

Author: admin