Przegląd Filmów Górskich – Sztuka wolności

01

logoWydobyta z archiwum telewizji ?Temperatura wrzenia? Andrzeja Zajączkowskiego z 1976 roku i zwycięska ?Sztuka wolności? z 2011 roku Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty spięły klamrą cały Przegląd Filmów Górskich, który 23 września zakończył się w Lądku Zdroju. Przez pięć dni historie górskich pionierów przenikały się z najnowszymi sukcesami, a goście dosłownie łączyli pokolenia: spotkanie z jednym z najlepszych sportowych wspinaczy Adamem Pustelnikiem, poprowadził jego ojciec Piotr, zdobywca Korony Himalajów, a Krzysztof Wielicki na scenie spotkał się z Adamem Bieleckim, zdobywcą K2 i Gasherbruma I zimą.

 

0106

0708

 

Podczas siedemnastego Przeglądu im. Andrzeja Zawady publiczność miała okazję zobaczyć premierowe filmy i prezentacje z dwóch unikalnych wypraw. Ola Dzik zaledwie dwa tygodnie wcześniej wróciła z Kongur Shan, wymagającego siedmiotysięcznika nie zdobytego dotąd przez Polaków. Góra wprawdzie nie pozwoliła ekipie wejść na szczyt, ale Ola ustanowiła kobiecy rekord wysokości. Natomiast fotograf Marek Arcimowicz wraz z Izą Stachowicz i Michałem Kochańczykiem przedstawili unikatową wspinaczkę i eksplorację Tramen Tepui, niezdobytego dotąd szczytu w Wenezueli, nieopodal którego ekipa odkryła nowe gatunki żab i motyli?

 

Największą frekwencją cieszyły się dwa spotkania z nową nadzieją polskiego himalaizmu Adamem Bieleckim, który wraz z Marcinem Kaczkanem w bezpretensjonalny sposób opowiadał o zdobyciu K2, a z Krzysztofem Wielickim o pierwszym na świecie, zimowym wejściu na Gasherbrum I. Wydaje się, że zbliżająca się wielkimi krokami zimowa wyprawa obu prelegentów na Broad Peak w styczniu 2013 roku dostarczy tematów na osiemnasty już Przegląd.

 

0211

 1315

 

Światowe wspinanie wielkościanowe reprezentowała hiszpańska alpinistka Cecilia Buil, która następnego dnia po swoim pokazie z wytyczenia nowej drogi na szczyt K7 West pojechała na nasz Szczeliniec, by w promieniach niedzielnego słońca powspinać się razem z Adamem i Piotrem Pustelnikami. Jak powiedziała po powrocie, nasze skały bardzo jej się spodobały, i jak tylko będzie mogła, postara się odwiedzić Polskę jeszcze raz. Może tym razem przyjedzie w Tatry?

 

1716

 

W przerwach między wielkim światem, każdy mógł wziąć udział w zawodach wspinaczkowych na sztucznej ścianie, zawodach biegowych i nordic walking Lądek Trail, wybrać sprzęt na kiermaszu outdoorowym czy tańczyć do białego rana przy dźwiękach koncertu Babu Król. Młodzi podróżnicy i ich rodzice w ramach cyklu ?Króliczek wędrowniczek? pokazywali, jak można z bardzo małymi dziećmi przemierzyć pół świata a najmłodsi głosowali nawet na swój film! Dziecięca widownia do lat 7 uznała, że na ich wyróżnienie zasłużyła ?Kozica? Krzysztofa Kokoryna i Wojtka Kliczki.

 

120504

 

Do Lądka specjalnie przyjechał też Kabaret Limo, który rozśmieszył pełną salę Kinoteatru do łez, a także Aga Korpal, która wymyśliła i zrealizowała projekt Rowerowej Korony Gór Polski. Kasia Biernacka i Marcin Gala opowiedzieli czemu lubią wchodzić do ?dziur?, jak w slangu speleologicznym określa się jaskinie. Ich prelekcja opowiadała min. o meksykańskim rejonie masywu Sierra Juarez. Nie zabrakło spotkania z Maćkiem Stańczakiem, uczestnikiem wyprawy na Makalu, rehabilitującego się od roku po rozległych odmrożeniach dłoni oraz z rekordzistą trasy Biegu Rzeźnika – Piotrkiem Hercogiem. Zawodnik zespołu Salomona zdradził nie tylko, co robić, żeby przebiec 100km po górach i następnego dnia wstać z łóżka, lecz także co jeść i jak trenować, żeby pętlę wokół Mont Blanc zamknąć w nieco ponad 12h?

Do Lądka Zdroju ponownie zapraszamy w 2013 roku – Przegląd tradycyjnie odbędzie się we wrześniu! Więcej zdjęć i informacji na www.przeglad.ladek.pl

 

 

NAGRODZONE FILMY

 

Grand Prix XVII Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady dla filmu:

 

?ART OF FREEDOM? w reżyserii Marka Kłosowicza i Wojciecha Sloty

 

Nagroda im. Andrzeja Zawady dla najlepszego filmu polskiego dla filmu:

 

?CISZA? w reżyserii Sławomira Pstronga

 

Nagrodę w kategorii ?Góry nieznane? otrzymał film:

 

?VERTICAL SAILING GREENLAND? w reżyserii Seana Villanueva

 

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał film:

 

?MOONFLOWER? w reżyserii Alastaira Lee

 

Nagrodę w kategorii ?Kultura, człowiek, ekologia? otrzymał film:

 

?DEKLARACJA NIEŚMIERTELNOŚCI? w reżyserii Marcina Koszałki

 

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał film:

 

?W SKALE? w reżyserii Macieja Stoczewskiego

 

Ponadto Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną. Otrzymał ją film:

 

?ECHOES ? OUTSIDE IS HOT AND STICKY? w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza i Łukasza Warzechy

 

Nagrodę publiczności otrzymał “Vertical Sailing Greenland”

 

Tekst: Monika Strojny

Zdjęcia: Marzena Zawal


Share:

Author: admin