OSTATNI NUMER ?NIEREGULARNIKA POLANICKIEGO?

654 1

Prof. Elżbieta Kościk przenosi nas z kolei w XIX wiek i ukazuje osadnictwo na Ziemi Kłodzkiej w 1840 roku. ?Na sieć osadniczą górzystej i zalesionej Kłodzczyzny składało się w owym czasie 9 miast i 309 wsi. W 1840 r. największym miastem a zarazem głównym ośrodkiem admin. i gospod. było Kłodzko liczące 7654 mieszkańców? ludność Lewina Kłodzkiego, Radkowa, Lądka Zdroju ledwie przekraczała 1000 osób. Większe były tylko Bystrzyca Kłodzka i Nowa Ruda, ale ich wielkość nie osiągała 5000 mieszkańców??.

Sporo materiałów z życia miasta m.in. o konferencji naukowej nt. Stanisława Kozickiego czy pomniku Sybiraków odsłoniętym 14 czerwca br. Wzruszająca jest zawarta w tym materiale wypowiedź ks. prałata Antoniego Kopacza ukazująca tragizm tamtych dni. Przeczytamy ponadto o posadzeniu wyjątkowego drzewa. Posadzono go z racji 50-lecia Programu 3 Polskiego Radia i nadano imię ?Wiosna, ach to ty? nawiązując do tytułu piosenki Marka Grechuty.

Jak zwykle czekają nas też wieści z życia Towarzystwa Miłośników Polanicy, które to wydaje omawiane pismo.

Marek Gałowski zaprasza natomiast do odkrywania miejsc mniej znanych a leżących niedaleko od Polanicy. Tym razem odkrywamy Krzyż Marty w Górach Stołowych będący świadectwem popełnionej kiedyś zbrodni i odbytej za nią pokuty.

Obszerny jest dział szkolny – który omawia najważniejsze wydarzenia z życia polanickiej młodzieży. Gwoli ścisłości w materiale ?Relacja z wyjazdu na Sejmik Szkół Karpackich? gdzie pisze się o słynnej radiostacji w Gliwicach, nie zbudowano ją tylko z 16 tys. mosiężnych śrub. Wieżę zbudowano bowiem z bali modrzewiowego drewna łączonych przy pomocy owych 16 tysięcy śrub.

Warto sięgnąć po wspomniany numer, który być może zachęci nas również do kolejnych polanickich spacerów i nowych też odkryć. Numer dostępny również poprzez nasz portal pod adresem: http://nieregularnikpolanicki.ziemiaklodzka.pl

Dziękuję za nadesłany numer.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Share:

Author: admin