NOWINKI KŁODZKIE

Ostatni okres szczególnie obfitował w uroczystości. W Polanicy-Zdroju odbyło się Święto Policji, natomiast w Kłodzku obchodzono Dzień Wojska Polskiego. Tu też odbył się Piknik św. Klary z racji 800-lecia Zakonu Sióstr św. Klary. Była też niepowtarzalna okazja podglądnięcia, jak wygląda codzienne życie sióstr klarysek. W Różańce odbyły się z kolei 18 Dni Różanki połączone z 8 Festiwalem Róż / kiedyś pisaliśmy już o tej uroczej wiosce/.

W dniu 21 października br. odbędzie się w Kłodzku referendum w sprawie odwołania Burmistrza i Rady Miejskiej przed upływem kadencji.

Tradycyjnie z początkiem sierpnia Nową Rudę odwiedziły folklorystyczne zespoły z całego świata. To już dwudzieste jubileuszowe spotkanie z folklorem. Były m.in. odwiedziny w ratuszu, pokazy i liczne koncerty.

W Nowej Łomnicy odbyły się po raz drugi zawody ?Ścieżka Huculska Ziemi Kłodzkiej? połączone z eliminacjami do Ogólnopolskiego Czempionatu Użytkowego Koni Rasy Huculskiej. Były więc piękne konie w urokliwym plenerze. Współorganizatorem był Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzkiej. Tam też odbyły się Polsko-Czeskie Zawody Strażackie. Zwycięzcą została jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Pławicy.

Warto też odnotować odbyty w Marianówce Festiwal Kulinarny ?Wołowina Sudecka jako produkt regionalny Dolnego Śląska?. Nie obyło się bez serwowania dań z wołowiny sudeckiej również według starych przepisów. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na www.wolowina-sudecka.pl

Początkiem sierpnia br. Lądek-Zdrój przeniósł się 200 lat wstecz a wszystko za sprawą ?Lądeckiego Wehikułu Czasu?. To niecodzienna podróż sentymentalna do czasów świetności tego kurortu. Przed ?Wojciechem? mogliśmy spotkać m.in. księżnę Mariannę Orańską, pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II, cara Rosji Aleksandra, amerykańskiego prezydenta Johna Quincy Adamsa czy Johanna Wolfganga von Goethego. To pamiątka ich pobytu w lądeckim kurorcie a dla gości niemała atrakcja. Nas szczególnie zachwycił pokaz garnizonu ze Srebrnej Góry, koncert muzyki poważnej oraz pokaz filmu o Mariannie Orańskiej. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję tej imprezy.

Warto też odnotować kłodzki ?Karnawał Wenecki? nad kanałem czy polanickie ?Spotkanie z jazzem? organizowane przez tutejsze Stowarzyszenie Inicjatyw. Szkoda, że kończy się lato bowiem większość tak atrakcyjnych imprez już za nami. Niemniej czeka nas jeszcze urocza polska złota jesień, wyjątkowo barwna na Ziemi Kłodzkiej.

Przegląd opracowano przy współpracy z kłodzką redakcją ?Gazety Prowincjonalnej BRAMA? /www.mojabrama.pl /.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Share:

Author: admin