Lekturę pisma zaczynam od artykułu ?10 lat NP? gdzie wszystko o historii tego niezwykłego pisma. Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 2001 roku wtedy jeszcze pod tytułem Biuletyn Informacyjny. Jego wydawcą jest od początku Towarzystwo Miłośników Polanicy. Tuż obok relacja z uroczystości jubileuszowych, na których odczytano m.in. gratulacje naszego portalu. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego !
W dziale ?Z życia TMP? m.in. publikacje o powrocie św. Wawrzyńca czyli o uratowanej kapliczce przy ul. Zdrojowej i kolejnych uratowanych krzyżach na miejscowym cmentarzu. Jest też relacja z kresowego spotkania z prof. Stanisławem Nicieją.
W kolejnym dziale z ?Z życia miasta? m.in. o odnowionym Parku Zdrojowym, wystawie ?100 lat spotkań na polanickim deptaku zdrojowym?, koleżeńskim zjeździe Miłośników Brzeżan i Ziemi Podolskiej czy jubileuszu 100-lecia wybudowania oraz konsekracji polanickiego kościoła parafialnego.
Szczególnie polecam jednak trzy publikacje a mianowicie:
– publikację Elżbiety Kościk o kłodzkich tawernach, targach i jarmarkach. Bo kto też pamięta, że kłodzki rynek pełnił również funkcję miejskiego targowiska, że w każdy czwartek odbywał się w tym mieście targ zbożowy a cztery razy w roku odbywały się duże, tygodniowe jarmarki.
– publikację Marka Gałowskiego o Bystrzycy Kłodzkiej przepływającej m.in. przez Polanicę. Przy okazji warto polecić dwa odcinki rzeki mające charakter przełomowy tj. tzw. Smocze Gardło powyżej Dusznik czy Piekielną Dolinę w pobliżu Polanicy.
– publikację Katarzyny Redmerskiej o niemieckich ucieczkach pod koniec działań wojennych. To wtedy powstał ewakuacyjny most graniczny między Kudową a Nachodem, zdemontowany w roku 1948. Publikacja odsłania jedynie małe fragmenty wojennych tajemnic, jakie kryje jeszcze Ziemia Kłodzka. Czekamy więc z niecierpliwością na kontynuację tego cyklu.
Do wspomnianego numeru dołączono specjalną wkładkę z uroczystości jubileuszowych NP.
Warto więc sięgnąć po wspomniany numer, gorąco polecam !!!
JANUSZ PUSZCZEWICZ