Kopalnia Uranu w Kletnie

sztolnia1

 

{tab=Informacje ogólne}

sztolnia1

Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej , najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc, malachit i innych), kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych. Długość udostępnionych wyrobisk to około 250 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Trwają prace nad rozbudową obiektu, zarówno górnicze jak i speleologiczne.

trasa_ekstremalna1Usługi Edukacyjne świadczone przez Podziemną Trasę Turystyczno-Edukacyjną w Starej Kopalni Uranu w Kletnie to niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne, jakimi są udostępnione wyrobiska historycznej kopalni. Świadczone są na rzecz osób indywidualnych i grup zorganizowanych, szkół wszystkich szczebli jak i ośrodków naukowo- badawczych.

 

Mamy przekonanie, że niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne jakie stosujemy nie tylko poszerzają wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje.

Oferta obejmuje: logo
  • zwiedzanie z przewodnikiem,
  • nocne zwiedzanie,
  • warsztaty dla dzieci i młodzieży,
  • wyprawy ekstremalne,
  • imprezy integracyjne.

 

kletno.pl ?

Godziny otwarcia:

Przez cały rok w godzinach 9:00 – 17:00.

Bilety w cenie 12zł normalne i 10 zł ulgowe

Położenie:

  Powiat: Kłodzko, Gmina: Stronie Śląskie, Miejscowość: Kletno

  GPS – 50.440083 x 16.875021

{mosmap lat=’50.256425′ | lon=’16.855688′}

Kontakt:

  Podziemna Trasa Turystyczno ? Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie

  tel.kom. +48 601 889 243

  e-mail: kontakt@kletno.pl

  www: www.kletno.pl

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{tab=Filmy}

Kletno wieś górnicza

kletno f1

Sztolnia 17 Stara Kopalnia Uranu w Kletnie

kletno f2

{tab=Więcej}

{/tabs}

Share:

Author: admin