BAJECZNE WARSZTATY ILUSTRATORSKIE

611_1

 

W ostatnim tygodniu marca 2012 roku Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zorganizowała w ramach mikroprojektu ?Bajeczne Animacje Kulturalne? warsztaty ilustratorskie skierowane do dzieci polskich i czeskich. Program zajęć obejmował wprowadzenie w formie krótkiego wykładu, pracę nad stworzeniem indywidualnej ilustracji oraz wspólną ocenę tego, co powstało. Młodzi czytelnicy poznawali znane i lubiane bajki po obu stronach granicy. Głównym przedmiotem zajęć była jednak praca nad znalezieniem pomysłu na ilustracje z uwzględnieniem kilku ograniczeń. Dzieci polskie interpretowały bajki czeskie, natomiast dzieci czeskie twórczość polską. Prace należało wykonać kredkami świecowymi. Wśród bajek czeskich największe wzięcie miały Krecik, Makowa panienka, Rumcajs, Podróże furmana Szejtroczka. Natomiast warsztat polski szlifowano na literaturze pana Pawła Wakuły, czyli ?Co w trawie piszczy?, ?Kajtek i Yetik?.

 

“Życie w Dolinie Bagiennej Trawy obfituje w zagadki, które rozwiązać może jedynie para wybornych leśnych detektywów ? Maurycy & Ogryzek. Gdzie jest tajemnicza brombula? Kto szantażuje wilkołaka Alfreda? Dlaczego strach ma wielkie oczy? ? Te pytania zadają sobie zamieszkujące dolinę stworzenia ? chochliki i rusałki, leśne licha i żabony, błędne ogniki, dziwożony, bagienniki, latawice i wiele, wiele innych.?

 

?Kajtek nie przepada za przygodami. Chyba że w książkach. Kiedy jednak okazuje się, że jego sąsiadem jest kapitan Ksawery Eugeniusz Rumpel, a po ogrodzie kręci się wielki i włochaty Yetik ? nie ma rady. Kajtek musi rzucić książkę w kąt i osobiście wkroczyć w przygodę. Za zardzewiałą furtką czeka na niego kapka strachu, nieco detektywistycznej roboty i przyjaźń. A na…?

 

Najlepsze ilustracje znajdą się na zakładkach do książek i posłużą do dalszych działań projektowych. W warsztatach udział wzięło około 100 dzieci z 11 bibliotek \z czeskiego Vamberka, Ołdrzychowic Kłodzkich, Bierkowic, Jaszkowej Górnej, Krosnowic ? dwie filie, Starego Wielisławia, Szalejowa Górnego, Wojborza, Wojciechowic i Żelazna\.

 

611_1611_2

611_3611_4

611_5611_6

Za swoje prace zostały wyróżnione i nagrodzone nst. dzieci:

Kornelia Figurska, lat 9, Krosnowice

Oliwia Kraj, lat 8, Wojciechowice

Aleksandra Krupa, lat 11, Stary Wielisław

Wiktor Szponar, lat 7, Stary Wielisław

Kaja Longawa, lat 7, Szalejów Dolny

Aleksandra Kaniowska, lat 10, Ołdrzychowice Kłodzkie

Adam Bartoš, lat 11, Vamberk

Andreja Bojčuková, lat 11, Vamberk

Jan Dubánek, lat 10, Vamberk

Adela Mikulecká, lat 8, Vamberk

 

Mikroprojekt ?BAJECZNE ANIMACJE KULTURALNE? współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 ?Przekraczamy granice?

 

 

Mariola Huzar
Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko

 

 

 

 

 

Share:

Author: admin