Wywiad z prezesem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu

612_1

 

Stowarzyszenie Miłośników Fotografii, działające przy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu, powstało pod koniec 2005 r.

Głównym założeniem Stowarzyszenia jest zrzeszenie grupy sympatyków fotografii z Sosnowca / a właściwie już teraz z Zagłębia/ i wspólna działalność, polegająca na organizowaniu wystaw, przeglądów, warsztatów oraz plenerów fotograficznych.

SMF skupia miłośników fotografii na różnym poziomie zaawansowania, amatorów chcących doskonalić swe umiejętności. Siłą grupy jest jej różnorodność: znajdujemy tu pełne zróżnicowanie wieku, zawodów, doświadczeń życiowych i zainteresowań. Wszystkich łączy przyjemność płynąca z fotografowania, wymiany doświadczeń, wspólnych dyskusji o sztuce fotografii.

 

Pierwsze spotkanie i pierwsze też wrażenia z Ziemi Kłodzkiej ?

 

Pierwsze nasze ? jako grupy fotograficznej – spotkanie z Ziemią Kłodzką to wbrew pozorom nie plener fotograficzny w Lądku Zdroju, ale wystawa zdjęć Zbigniewa Zdzienickiego. W czerwcu 2009 roku Zbigniew Zdzienicki pokazał swoje pierwsze lądeckie zdjęcia w Sosnowcu na wystawie ?Opowieść o Lądku Zdroju i…? Wystawa zawędrowała w październiku 2009 roku do lądeckiego Zakładu Przyrodoleczniczego ?Wojciech?. Ekspozycję współtworzyły zdjęcia opiekuna artystycznego grupy Zbigniewa Podsiadło wykonane w Górach Stołowych oraz cykl obrazów artysty malarza Czesława Gałużnego pod tytułem ?Spotkania w Lądku?. I to była okazja do pierwszej wizyty Sosnowiczan w Lądku Zdroju. Na wernisaż w ?Wojciechu? przybyli wtedy członkowie naszego Stowarzyszenia, członkowie grupy plastycznej ?Relacje?, radny miasta Sosnowca Jan Bosak oraz pracownicy Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury z ówczesną panią dyrektor Jolantą Szczurek. Ta krótka wizyta stworzyła możliwość zapoznania się z Lądkiem w pięknej, jesiennej scenerii.

612_3612_5

W 2010 roku Zbigniew Zdzienicki pokazał w Sosnowcu drugą odsłonę ?Opowieści o Lądku?. Mając oparcie zarówno w lądeckim Centrum Kultury i Rekreacji jak i naszym macierzystym Klubie rozpoczęliśmy przygotowania do odwiedzenia Ziemi Kłodzkiej. Nastało lato 2011 r. Zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną o tym terenie wyruszyliśmy, aby przekuć teorię w praktykę i odwiedzić jak najwięcej atrakcyjnych miejsc, które na nas czekały. Naszym lądeckim domem stała się na kilka dni historyczna willa Magnolia.

Codzienne spacery odkrywały przed nami coraz to inne oblicza uzdrowiska, a Zakład Przyrodoleczniczy ?Wojciech? przyciągał jak magnes pięknem architektury o każdej porze dnia. Jako że budynek i jego parkowe okolice są ciekawie oświetlane np. o zmroku. A ponadto Kotlina Kłodzka to raj dla osób lubiących przepiękne widoki i niezwykłe miejsca i miejscowości: Jaskinia Niedźwiedzia, Błędne Skały, Międzygórze, Złoty Stok, Kłodzko, Kudowa Zdrój ? to tylko niektóre z nich.

Aby w pełni wykorzystać pobyt na plenerze nasz opiekun artystyczny SMF Zbigniew Podsiadło zorganizował spotkanie członków sosnowieckiego Stowarzyszenia z pasjonatami fotografii w Lądku. Działają oni pod opieką Marzeny Zawal w Pracowni Fotograficznej przy CKiR. Specjalnie dla gości z Sosnowca przygotowali pokaz swoich prac, a były to niezwykle ciekawe fotografie prezentujące szeroki wachlarz tematyczny i rozmaite techniki fotograficzne: od tradycyjnej po techniki szlachetne. Sosnowiczanie zrewanżowali się multimedialną prezentacją swoich prac. Poza tym poznaliśmy ciekawą osobę, Bognę Krawczyk, której pasją jest przemierzanie wszystkich możliwych szlaków Kotliny Kłodzkiej i uwiecznianie jej piękna na fotografiach.

 

612_4612_6

 

Najbliższe plany związane z kłodzkim regionem /dotyczące m.in. prezentacji “sosnowieckiej” wystawy/.

 

612_7Na pewno wystawa ?Lądek 2011? odwiedzi miasto, w którym ? w dużej mierze ? powstawała. Będzie prezentowana w Galerii Muzealnej im. Michała Klahra Starszego. Trwają też rozmowy na temat pokazania lądeckiej ekspozycji w kilku galeriach województwa śląskiego. Niewykluczone, że w 2012 roku na plener do Lądka przybędą członkowie grupy plastycznej ?Relacje?, działającej podobnie jak my w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu.

 

Dziękuję uprzejmie za rozmowę. Liczę też na spotkanie w ?naszym? Lądku?

 

JANUSZ PUSZCZEWICZ

/autorami prezentowanych zdjęć są:

Joanna Bratko- Lityńska, Wiesława Stawarz, Ireneusz Czechowicz oraz Wojciech Skorka /

 

 

Share:

Author: admin