LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 77/

Powstała w 2003 roku. Prezentuje m.in. prace malarskie, rzeźbiarskie, rękodzieło artystyczne, fotografię artystyczną miejscowych twórców. Działa pod egidą Centrum Kultury i Rekreacji. Prowadzą ją jednak sami twórcy. Tu najczęściej możemy ich spotkać i z nimi też porozmawiać. Jest też okazja do nabycia ich dzieł. Na pewno będzie to najlepsza pamiątka z lądeckiego pobytu. Ten znany kurort nie ma bowiem / podobnie jak i inne kłodzkie kurorty / swojej oryginalnej i niepowtarzalnej pamiątki. A goście pytają o nie często i niestety odchodzą z przysłowiowym kwitkiem, ale to już inny temat?

Sam pomysł stworzenia galerii zrodził się w ramach projektu ?Zapraszamy turystów na rynek?. Faktycznie staromiejska część Lądka coraz bardziej przyciąga gości. Może nie są to tłumy, ale zrobiono już ruch w dobrym niewątpliwie kierunku. Odnowione ostatnio kolorowe kamieniczki, lśniąca nowym blaskiem kolumna Trójcy Świętej, Galeria Muzealna im. M. Klahra, nowa rynkowa nawierzchnia, letnie ogródki? przyciągają turystów a i dla samych mieszkańców czynią to miejsce bardziej już przyjazne.

Rynkową atrakcją jest niewątpliwie GALERIA gdzie swoje prace wystawiają miejscowi twórcy:

 • Danuta Chomyn  – kompozycje z suszonych kwiatów
 • Anna Duch i Edward Firgang  – malarstwo i rzeźba
 • Marek Kopczyk –  malarstwo
 • Krystyna Kopytko – kwiaty z bibuły
 • Janina Lilien – malarstwo
 • Krystyna Leśniewska-Pasionek – malarstwo, poetka
 • Janusz Łaskawiec –  malarstwo
 • Kazimierz Makarowski – malarstwo
 • Maria Skrobotun –  artystyczny haft krzyżykowy
 • Krystian Sokół –  malarstwo
 • Helena Wawrzyńska –  malarstwo
 • Natalia Wrocławek – malarstwo
 • Izabela Zamojska –  malarstwo, fotografia artystyczna.

Jeszcze niedawno spotykaliśmy tu również Wiktora Michalkiewicza.

Wspomniani twórcy mają za sobą udział w wielu znaczących wystawach czy plenerach. Wspierają aktywnie lokalne akcje społeczne / swoje prace ofiarowali ostatnio na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy /. Swoimi pracami wzbogacają lądeckie imprezy promocyjne.

Kiedy tylko bywam w Lądku, zawsze odwiedzam rynkową galerię. Bo tu też wciąż pojawiają się nowe, ciekawe prace. Bo jakże np. nie przystanąć na dłużej przy artystycznych fotografiach Izy Zamojskiej która swoje prace publikowała i w naszej gazecie. Jest też okazja do niejednej rozmowy. Szczególnie dziękuję za miłe przyjęcie Krystynie Leśniewskiej- Pasionek o której pisałem kiedyś w ?Lądeckich impresjach? /odcinek 16 /. Wszystkiego więc najlepszego dla lądeckich twórców i samej galerii.

Obserwuję ostatnio jak Lądek powoli wraca na kulturalną mapę regionu. Ostatnim tego przykładem są organizowane przez Uzdrowisko Lądek Zdrój- Długopole wespół z Centrum Kultury WIECZORY LITERACKO- MUZYCZNE pod wspólnym tytułem ?Wielcy Polacy?. Autorem spotkań jest nietuzinkowa postać polskiej kultury a mianowicie Pan Sławomir Pietras, który zresztą jest Honorowym Obywatelem tego grodu.

Pierwszy grudniowy wieczór dedykowany był Adamowi Mickiewiczowi, wszak to w grudniu przypadały jego urodziny i imieniny. Styczniowy przypadł Marii Curie- Skłodowskiej, natomiast lutowy Kazimierzowi Wielkiemu. W marcu z kolei wieczór poświęcony będzie Helenie Modrzejewskiej. Wieczory odbywają się w salonie recepcyjnym słynnego ?Wojciecha? co jest już pewną namiastką typowych salonów literacko- muzycznych. Cieszy kolejna inicjatywa wzbogacania lokalnego życia kulturalnego. Cieszy możliwość obcowania z kulturą i tą przez wielkie K. Chwała więc pomysłodawcom i organizatorom lądeckich wieczorów.

Skoro jesteśmy już przy kulturze, warto jeszcze odnotować lądecką promocję kolejnej książki Pana Zbigniewa Piotrowicza pt. ?Moje Pagóry?. Promocja miała miejsca w Galerii Muzealnej im. M. Klahra podczas spotkania sudeckich przewodników. Samą książkę omówię już wkrótce. A już teraz dziękuję autorowi za podarowany egzemplarz.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2009

/publikacja “BRAMA” nr  10 / 888/ z dn.06.03.2009 r./

Share:

Author: admin