LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 67/

Głównym punktem spotkania było wręczenie przez Starostę Kłodzkiego Pana Krzysztofa Baldy specjalnych Certyfikatów potwierdzających przyjęcie kolejnych osób do grona mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.

?Asylum Glacense? jest imprezą cykliczną, zapoczątkowaną w roku 2000. Do tej pory wręczono 93 certyfikaty, którymi objęto 134 osoby. Jest to inicjatywa wyjątkowa, cementująca jeszcze bardziej nowo osiadłych z  tym regionem. Wielkim zaszczytem jest samo zaliczenie do tego honorowego grona. Wierzę, że nadal azylanci pomnażać będą bogaty dorobek tej ziemi. Zapewne też zapiszą kolejną kartę w jej promocji.

W tym roku honorowe Certyfikaty otrzymali:

Ks. JAN FECKO

Święcenia kapłańskie otrzymał we Wrocławiu w roku 1966. W 1977 r. po pobycie we Francji wyjechał na misje do Górnej Wolty oraz na Wybrzeże Kości Słoniowej. Posługę kapłańską pełnił również w Belgii. Obecnie jest proboszczem parafii w Gorzanowie. Zainteresowania to: Biblia, lingwistyka, muzyka, turystyka a nade wszystko ? człowiek w całej swej złożoności. Znany m.in. z ostatnich spotkań w kłodzkim muzeum.

Ks. Prof. TADEUSZ FITYCH

Święcenia kapłańskie ? 1974 r. Doktor teologii / KUL ? praca nt. historii kościoła /, habilitacja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Adiunkt Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Od 2007 r. profesor na Wydziale Socjologii Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. Członek wielu towarzystw naukowych.

MAŁGORZATA OLEJNICZAK

Urodzona w Szczecinie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie oraz paryskiego konserwatorium. Specjalizuje się w muzyce dawnej. Liczne koncerty, udział w wielu prestiżowych festiwalach muzyki dawnej. Ostatnio jej pasją jej fotografia. Swoje prace wystawia m.in. w Szwajcarii gdzie mieszka,  a ostatnio również w Polsce / ?Dom Polonii? w Warszawie i Krakowie, krakowskie Centrum Kultury Japońskiej/. Zafascynowana Japonią i jej kulturą. Drugą nogą jest w Goworowie k/ Międzylesia, gdzie prowadzi pensjonat.

Państwo EMILIA i IRENEUSZ TABISZOWIE

Pani Emilia pochodzi z Poznania, gdzie ukończyła dziennikarstwo i pracowała w tamtejszej telewizji. W 2003 r. uzyskuje tytuł Master of Arts in Fine Arts na uniwersytecie w Sunderland. Pan Ireneusz pochodzi z kolei z Ząbkowic Śl. z zawodu jest muzykiem. W 1980 r. wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Od kilku lat swój czas dzielą między Londyn a nabyte siedlisko w Górach Sowich. Tu też realizują swoje artystyczne pasje. Ich wielką pasją jest fotografia. Prace prezentowane były w Wielkiej Brytanii a ostatnio również w Kłodzku.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Najtrudniej pisać o sobie? Zafascynowany Ziemią Kłodzką. Współredagujący m.in. Portal Internetowy ZIEMIA KŁODZKA. Na co dzień mieszkający u podnóża Beskidów, chociaż drugą nogą pozostający na Ziemi Kłodzkiej. Marzenie ? znaleźć kiedyś swoje siedlisko właśnie w tym regionie?

 

Miłym akcentem był występ Pani Magdaleny Kulig, której akompaniowała  Pani Magdalena Blum /fortepian /. W jej wykonaniu usłyszeliśmy najpiękniejsze arie i pieśni m.in. G.F. Haendla, M. Karłowicza czy P. Czajkowskiego.

Imprezą towarzyszącą był wernisaż  fotografii Pana Janusza M. Pawlikowskiego pod znamiennym tytułem ?Ginące wioski Ziemi Kłodzkiej?. Sama wystawa to już zresztą oddzielny temat. Autor prezentowanych fotografii opowiadał ze swadą o swoich pierwszych związkach z Ziemią Kłodzka. Wiele też było słów o realizowanym aktualnie projekcie dokumentowania ginących wiosek.

W części nieoficjalnej rozmowom i spotkaniom nie było natomiast końca. Sprzyjała temu zresztą szczególnie miła atmosfera, stworzona przez Panią Dyrektor Klaudię Lutosławską.

Przy okazji, pewna osobista już dygresja. To miłe otrzymać takie wyróżnienie i być zaliczonym do grona mieszkańców Ziemi Kłodzkiej. Ale to też zobowiązuje? Dlatego staram się, aby moją dewizą były słowa J.F. Kennedego które można sparafrazować  ? nie pytaj ? co Ziemia Kłodzka może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić i uczynić dla niej ??.

Sam pomysł ?Asylum Glacense? zrodził się kiedyś w kłodzkim muzeum, z inicjatywy ówczesnej Pani Dyrektor Krystyny Toczyńskiej- Rudysz. Zrodził się w muzeum, które niebawem będzie obchodziło swój jubileusz 45-lecie istnienia.Dzisiaj to już placówka niezwykle dynamiczna, żywa, ambitna i promieniująca daleko poza kłodzki region. Niebawem postaram się wrócić do tego tematu.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2008

/publikacja “BRAMA” nr 41 /867/ z dn. 10.10.2008 r./

Share:

Author: admin