Wywiad z Panem JANUSZEM LASKĄ współtwórcą POPULARNEJ ENCYKLOPEDII ZIEMI KŁODZKIEJ

220_1

Pomysł… pojawił się podczas przeglądania ?Encyklopedii Wrocławia?. Skoro stolica Dolnego Śląska ma swoją ?encyklopedię?, to tym bardziej Ziemia Kłodzka może ją mieć. Przez dwa lata pomysł dojrzewał. W czerwcu 2007 roku zaprosiliśmy na spotkanie grupę kilkunastu osób i zaproponowaliśmy wspólne napisanie ?Popularnej Encyklopedii Ziemi Kłodzkiej?. Pomysł się spodobał. Dzisiaj pracuje nad encyklopedycznymi hasłami ponad 30 osób.

Jakie cele stawiają sobie autorzy tego wydawnictwa ?

Cele… cóż to jest encyklopedia? Naszym zdaniem to pierwsze źródło informacji, pisane przystępnym językiem, ?dla każdego? i ?o wszystkim?. To kompendium wiedzy na temat Ziemi Kłodzkiej. A przy okazji ?magazyn bibliograficzny? dla tych, którzy będą chcieli jakiś temat pogłębić.

To smutne, że w dobie Internetu – tak niewiele wiemy o swoim miejscu zamieszkania. Dzięki Encyklopedii będzie szansa na szybkie uzupełnianie wiedzy ogólnej o Naszej Małej Ojczyźnie. Nauczyciele narzekają, że nie ma łatwo dostępnych źródeł informacji, przydatnych w szkole. Do nauczania regionalnej ścieżki edukacyjnej. Po wydaniu encyklopedii, w każdej placówce oświatowej i w każdej bibliotece takie bogate źródło wreszcie będzie. To także szansa dla dziennikarzy, studentów, samorządowców, by nie popełniać przysłowiowych ?gaf?.

Encyklopedia jest zawsze dziełem zbiorowym. Może kilka słów o zespole redakcyjnym.

Zespół…. to aktualni i byli mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej różnych profesji, fachowcy w swoich dziedzinach. Pasjonaci drążący temat. Ludzie kochający tę piękną okolicę, wierzący w to, że dzięki wydaniu tej pozycji – mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej będą ?bliżej siebie?. Ze wreszcie poczują dumę z miejsca, w którym żyją i traktują ten region jak swój ?Heimat?.

Na jakim etapie są obecnie prace redakcyjne ? Kiedy przewiduje się pojawienie Encyklopedii na księgarskich półkach ?

Intensywnie pracujemy. Pierwszy tom Encyklopedii pojawi się na półkach księgarń i w domu czytelników na przełomie 2008/ 2009. Kolejne w ciągu roku. To eleganckie podkreślenie jubileuszu 550-lecia Hrabstwa Kłodzkiego.

Jak Pana zdaniem będzie wyglądała ostateczna wersja Encyklopedii ? Na co zwróci się szczególną uwagę, jaka tematyka będzie dominowała ?

Zawartość… wszystko, z czym kojarzy się Ziemia Kłodzka a więc geologia, geomorfologia, geografia, regionalizm, hydrografia, świat roślin i zwierząt, historia, współczesność, polityka, wydarzenia, miasta i miejsca, ludzie, organizacje, instytucje, samorząd, władza, wojsko, kolej, dokumenty, literatura, sztuka, teatr, muzyka, architektura, kościół, sport, gospodarka, wzloty i upadki, etc., etc.

Przewidujemy, że w sumie będzie to około 20 tys. haseł. Odpowiedź na to pytanie – zbudowała właściwie nasza wspólna zespołowa praca. Dyskusje – jakie prowadziliśmy, żeby wyjaśnić wątpliwości. Było i ustalanie wspólnego ?frontu? w sytuacjach różnego rozumienia pojęć, ich zakresu czy formułowania zawartości haseł. To nie jest łatwe przy dużej grupie. Ale udało się i to najważniejsze doświadczenie. Stworzyliśmy aktywnie pracujący zespół, który przygotował spójny materiał i czeka na efekt. I to co będzie dominowało w Encyklopedii – to świadectwo pracy całego naszego zespołu.

Może przy okazji zwrócimy się do naszych Czytelników z prośbą o pomoc w redagowaniu lub w uzupełnieniu encyklopedycznych haseł.

To dobry pomysł. Liczymy się z tym i to bardzo, że po pierwszym tomie, a według naszych ustaleń obejmie on zakres materiału, mieszczący się pomiędzy literami A ? I będzie sporo czytelniczych spostrzeżeń, uwag czy sugestii. Ba, pewnie i sporów.

A tą drogą już teraz mamy okazję poprosić Czytelników o współpracę. Prosimy m.in. o przesłanie do nas efektów swoich badań, obserwacji, przemyśleń czy swoich odkryć. Bo chcemy od samego początku, żeby to była Encyklopedia tworzona przez pasjonatów. ?Uzupełnianie? jej przez Czytelników to przecież takie działanie z pasją.

Tradycyjnie na koniec naszych KŁODZKICH ROZMÓW zadajemy pytanie o prywatną ?wizytówkę? naszego rozmówcy. Może Panie Januszu kilka słów o sobie ?

Janusz Laska ? Kłodzczanin od urodzenia, geolog, nauczyciel, społecznik, organizator i koordynator wielu inicjatyw i projektów, samorządowiec? Od początku istnienia Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego w jego zarządzie. Inicjator wielu wydawnictw o tematyce edukacyjnej i regionalnej, autor książek m.in. ?Edukacji równoległej? , “W kraju Pana Boga” czy ?Diabelskiego młynu??

Dziękuję za rozmowę i poświęcony nam czas.

Za KŁODZKĄ ENCYKLOPEDIĘ trzymamy mocno, mocno kciuki i czekamy z niecierpliwością na pierwszy tom.

/Wywiad przeprowadzono dzięki uprzejmości i pomocy Pana Mieczysława Kowalcze/

/tekst autoryzowany w dn. 7.11.2008 r./
Share:

Author: admin