LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 59/

Ostatnio ukazał się jubileuszowy setny już numer ?Lądeckich Debat?, który pełni rolę informatora samorządowego miasta i gminy Lądek. Pozostaje tylko życzyć kolejnych nie mniej ciekawych wydań.

Skoro już jesteśmy przy ?lądeckiej? prasie odnotujmy, że pierwsze lądeckie pismo o nazwie ?Landecker Stadtblatt? wydawano od 1874 roku. W latach 1925- 41 nosiło tytuł ?Landecker Stadtblatt und Nachrichten?. Od marca 1991 do 1999 roku ukazywały się z kolei w Lądku ?Wiadomości Lokalne? które redagował wówczas Janusz Sowiński. Krótko, bo w latach 1993-94 ukazywał się ?Głos Doliny Białej Lądeckiej?. Ich tradycje kontynuują wspomniane ?Debaty? które ukazują się od maja 1996 roku.

Może z czasem warto oprócz typowego informatora samorządowego, wydawać również lokalne pismo społeczno- kulturalne. Wzorem może być pobliska Polanica, gdzie ukazuje się elitarny ?Nieregularnik Polanicki?. Warto zapewne skopiować ten pomysł. Nie brakuje bowiem w Lądku ?dobrych piór? i ludzi z pasją, którzy mogliby stworzyć taki tytuł.

Wspomniane DEBATY redaguje w zasadzie jednoosobowo Pani Małgorzata Bednarek / redaguje zresztą z pasją i z dziennikarskim zacięciem / której od maja powierzono kierowanie lądeckim Centrum Kultury i Rekreacji. Wprawdzie ostatnio Centrum spowolniło twórczy impent , może więc pod nowym kierownictwem wyklują się ciekawe pomysły i twórcze inicjatywy. Liczę i na to, życząc nowej Pani Dyrektor zapału, wytrwałości i twórczej inicjatywy.

Lądek aktywował ostatnio swoje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej. Pierwsze takie towarzystwo powołano do życia na początku lat 90-tych, wtedy jako Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Gmin Masywu Śnieżnika. Z inicjatywy ówczesnego Prezesa Pana Stanisława Smolaka było inicjatorem wielu działań kulturalnych. Były m.in. koncerty charytatywne z których dochód pozwalał zakupić paczki świąteczne dla dzieci. Były chóralne koncerty noworoczne itp. Po wycofaniu Prezesa Stanisława Smolaka nastąpił okres zawieszenia działalności. Towarzystwo reaktywowano w roku bieżącym. Obecnie liczy 37 członków a jego Prezesem jest Pani Łucja Emeryk. Włączyło się aktywnie m.in. w organizację tegorocznego Dnia Patrona Lądka , współuczestniczyło w akcji ?Posprzątaj z nami nasze miasto?.

Z inicjatywy TPZL zmieniono przebieg trasy spacerowej prowadzącej z uzdrowiska na Górę Borówkową. W ten sposób udostępnia się turystom leżącą dotychczas poza szlakami Grotę Lądecką. Owa grota leżąca nieopodal ul. Wiejskiej jest częściowo wyrobiskiem a częściowo jaskinią krasową, którą warto jednak zobaczyć.

Kolejną inicjatywą TPZL było spotkanie z prof. Wojciechem Ciężkowskim autorem publikacji o Lądku. Nowe wydanie książki jest już zresztą dostępne m.in. w kiosku PTTK przy ul. Kościuszki. Polecam tą publikację, bowiem na jej wydanie czekaliśmy stosunkowo długo. Wart odnotowania jest również sam wykład prof. Ciężkowskiego o obecności św. Jerzego i jego imienników w historii oraz w obliczu Lądka. Wykład ma być udostępniony na lądeckiej stronie internetowej.

Skoro już o książce, warto jeszcze wspomnieć o przygotowywanej właśnie publikacji nt. Orłowca i Wrzosówki a pośrednio również na temat samego Lądka. Jego autorką jest pewna miłośniczka lądeckich stron, na co dzień mieszkająca poza granicami kraju. Na przygotowanie swojego ?dzieła? przeznacza każdą wolną chwilę i każdą możliwość odszukania lądeckich śladów. Podziwiam takich ludzi, ich wielką pasję oraz bezinteresowność. Trzymam kciuki Pani Alicjo za jak najszybsze wydanie, publikację wydaje zresztą własnym sumptem. Do tego tematu powrócę niebawem.

A tak na marginesie,wciąż wracam do pomysłu stworzenia ?Lądeckiej Biblioteczki? czyli wydawniczego cyklu dotyczącego Lądka i jego okolic. Może nowa Pani Dyrektor Centrum Kultury pochwyci i ten pomysł i wcieli go w życie. Można w wspomnianej biblioteczce wydawać również tomiki poezji twórców pochodzących z tego regionu. I znowu przywołuję przykład Polanicy, która zadziwia wydawniczym rozmachem. Ze tylko wspomnę, wspaniałą dwutomową historię Polanicy /?Polanica Zdrój wczoraj i dziś? / czy ostatni polanicki album.

I na koniec szczególnie miła dla mnie osobiście wiadomość. Może jestem przez to nieskromny, ale ? Dziękuję kłodzkiej Gminie a szczególnie Szanownej Kapitule kłodzkiej Nagrody Roku za przyznane wyróźnienie. To niezwykle miły gest, dziękuję?

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2008

/publikacja “BRAMA” nr 25 /850/ z dn. 20.06.2008 r./

Share:

Author: admin