LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 57/

Do grona telewizyjnych mediów dołączyła w ostatnim okresie Telewizja Sudecka / wywiad z jej prezesem zamieściłem ostatnio w BRAMIE / oraz Telewizja Śnieżnik.

Telewizja Śnieżnik swoje medialne życie rozpoczęła w dn. 28 lutego br. Jest to telewizja internetowa bowiem jak mówi Pan Robert Murawski ?internet to kanał który daje potencjalnie największy dostęp do odbiorcy. Nadawanie radiowe dla telewizji lokalnej wiąże się z poniesieniem nieproporcjonalnych do przedsięwzięcia kosztów?. Transmisja internetowa daje również korzyści dla samego widza, który ogląda mówiąc potocznie, to co chce i kiedy chce. W planie m.in. udostępnienie materiałów lokalnej sieci kablowej.

Jeżeli chodzi o założenia programowe ? mówi dalej Pan R. Murawski ?to tak jak widać w menu naszej strony internetowej www.tvsnieznik.pl, nie chcemy być tylko kroniką miejscowych wydarzeń, ale pragniemy przedstawiać również ciekawe miejsca oraz ludzi. Chcemy prezentować możliwie jak najatrakcyjniej region, chcemy ukazywać jego dorobek i jego niewątpliwe perspektywy??. W programach ogólnopolskich sprawy lokalne są zazwyczaj na drugim czy nawet na trzecim planie. TV Śnieżnik chce więc być blisko swoich mieszkańców i ich spraw.

Dzisiejszą redakcję tworzy zespół trzech osób plus liczni współpracownicy. Szefem redakcji jest wspomniany już Pan Robert Murawski. Do współpracy zaprasza również wszystkich mieszkańców regionu, którzy nagrali ciekawy materiał bądź chcą przekazać ciekawą lokalną informację. TV Śnieżnik chce współpracować ze wszystkimi lokalnymi mediami ?nie traktujemy ich jako konkurencji, ale jako część pewnej całości, która winna doprowadzić do wzrostu świadomości w naszym regionie i wiedzy o nim..?.

Witamy więc TV Śnieżnik w gronie kłodzkich mediów, życząc jej równocześnie ciekawych tematów i niebanalnych ujęć. Ostatnio prezentowano m.in. materiał o uroczystym pokazie tańca na lądeckim rynku w wykonaniu młodzieży tutejszego liceum i gimnazjum. Był też materiał o spotkaniu z kłodzkim starostą w sprawie dalszych losów lądeckiego szpitala.

Zmieniam temat, wszak wiosna już dotarła i to w całej krasie do Lądka i jego okolic. Maj to zresztą miesiąc wyjątkowy dla Lądka pod względem imprez i uroczystości. Wprawdzie przeminęły już echa Dnia Patrona Miasta św. Jerzego, ale nadal czeka nas tu tak wiele?

W maju przewidziano otwarcie polsko- czeskiego letniego sezonu turystycznego w Górach Złotych. Nastąpiło to 1 maja na Górze Borówkowej. W programie był m.in. wernisaż wystawy Jirho Strajty, występ kwartetu dętego ?Sudety Brass?, pokazy lądeckiego rycerstwa czy armatnie salwy oddane przez Javornicką Straż Zamkową. Największą atrakcją są jednak same widoki z tutejszej wieży /24 metry / skąd podziwiamy Karkonosze z majestatyczną Śnieżką czy czeską część Sudet z królującym tu Pradziadem. Dla gości a i dla mieszkańców przewidziano specjalną wycieczkę z przewodnikiem. Można też dotrzeć samemu, idąc np. z centrum zdroju trasą nr 1 / czerwoną / lub zielonym szlakiem. Warto się wybrać ?

Majowy Lądek zaprasza też na liczne koncerty, w tym Lądeckiej Orkiestry Zdrojowej czy zespołu ?Evergreen?. W planie tradycyjna już Giełda Staroci na lądeckim rynku, na którą ściągają kolekcjonerzy z najdalszych często zakątków Polski. Giełda odbędzie się w dn. 24- 25 maja br.

Z kolei 11 maja odbędą się w Wrzosówce Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Po uroczystościach religijnych w przepięknym górskim kościółku p.w. św. Karola Boromeusza tradycyjny festyn strażacki. Nie obędzie się też bez strażackiej parady. Szkoda tylko, że tak magiczna Wrzosówka odżywa na tak krótko, tylko w ten dzień.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2008

/publikacja “BRAMA” nr 20 /846/ z dn. 16.05.2008 r./

Share:

Author: admin