Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom cele i zadania Stowarzyszenia.
Celem Stowarzyszenia są działania na rzecz rozwoju turystyki wiejskiej w naszym regionie. Stowarzyszenie zajmuje się w szczególności szeroko rozumianą promocją poprzez udział w targach turystycznych, festynach, dożynkach i innych imprezach lokalnych oraz promocją medialną. Wydajemy folder oraz jesteśmy obecni w materiałach reklamowych naszych gmin /Lądek Zdrój, Stronie Śl./ i kłodzkiego Starostwa. Jesteśmy też obecni w wydawnictwach ogólnopolskich dzięki publikacjom Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne”, której nasze Stowarzyszenie jest aktywnym członkiem. Dzięki członkostwu w Federacji mamy możliwość wpływu w zakresie ustawodawstwa dot. agroturystyki. Informujemy członków Stowarzyszenia o regulacjach prawnych, socjalnych oraz technicznych. Dbamy o jakość naszych usług m.in. poprzez kategoryzację naszych obiektów. Mamy własnych kategoryzatorów Wiejskiej Bazy Noclegowej. Organizujemy własne szkolenia oraz bierzemy udział w szkoleniach organizowanych przez inne podmioty. Jednym słowem reprezentujemy i chronimy interesy członków naszego Stowarzyszenia.
Ile gospodarstw agroturystycznych skupia obecnie Stowarzyszenie, gdzie je znajdziemy?
Agroturystyczne Stowarzyszenie Masywu Śnieżnika skupia obecnie 20 obiektów na terenie gminy Lądek Zdrój oraz Stronie Śląskie.
Które z gospodarstw poleca Pani szczególnie?
Wszystkie nasze gospodarstwa są wyjątkowe. Większość oferuje pokoje z łazienką, wszystkie mają duże zadbane otoczenie wokół domów. W wielu gospodarstwach są dodatkowe atrakcje oferowane naszym gościom. Np. u Pani Fuglińskiej w Radochowie jest zrekonstruowana typowa chata sudecka a gospodyni to istne bogactwo informacji o regionie. Z kolei u Pani Januszkiewicz odbywają się spotkania muzyczne. Ma piękną kawiarenkę pełną starych zdjęć, bibelotów czy czarnych płyt które można odsłuchać. U Państwa Dębnych w Orłowcu jest stadnina koni, organizują wycieczki oraz rajdy konne. U Pani Wiertelak jest basen, korty, sporo zwierząt. Pani Malwina Wojciechowska w Starym Gierałtowie robi świetne nalewki oraz uprawia zioła. Państwo Kalińscy w Nowym Gierałtowie mają gospodarstwo ekologiczne, hodują kozy i produkują wspaniały kozi ser. Pani Frodyma w Nowym Gierałtowie specjalizuje się w przyrządzaniu dziczyzny i ma mini zoo z muflonami. Z kolei Pani Alina Kuczwalska w Kątach Bystrzyckich sama wymyśla receptury swoich potraw a gotuje ? tylko palce lizać. Polecam też gospodarstwo Pana Jacka Manke z Wójtówki. Przykłady można oczywiście mnożyć.
Wszystkie gospodynie świetnie gotują, są sympatyczne i dobrze przygotowane do przyjęcia gości. Mamy to szczęście, że nasze domy położone są w pięknej okolicy, atrakcyjnej o każdej porze roku.
Jakie są plany i zamiary Stowarzyszenia?
Kontynuowanie dotychczasowych prac, udział w projektach Lider i IQUAL oraz dorobienie się w końcu własnej strony internetowej. Celem jest również powiększenie liczebne naszego Stowarzyszenia.
Pani Prezes prywatnie?
Prowadzę gospodarstwo agroturystyczne w Cielicach, w dolinie Białej Lądeckiej, położone 720 m npm. . Jest to mniej znana i dzięki temu jeszcze w miarę pusta oraz dzika część Kotliny Kłodzkiej. W mojej dużej świetlicy z kominkiem razem z sąsiadką Panią Barbarą Korytkowską organizujemy spotkania tzw. Uniwersytetu w Bielicach. Z różną częstotliwością przyjeżdżają bowiem do nas pracownicy wyższych uczelni i nie tylko, wygłaszając swoje wykłady. Od 2002 roku odbyło się już 35 takich spotkań. Słuchaczami są bliżsi i dalsi sąsiedzi, młodzież a ostatnio coraz częściej nasi goście. Nieoczekiwanie nasz Uniwersytet stał się dodatkową atrakcją turystyczną Bielic.
Prezesem Stowarzyszenia jestem od pięciu lat. W tym roku zostałam wybrana na następną 3-letnią kadencję. Mam szczęście, że współpracuję z ludźmi chętnymi do pracy, którzy rozumieją sens i potrzebę zrzeszania się.
Dziękuję za rozmowę oraz informacje nt. gospodarstw agroturystycznych w Masywie Śnieżnika. Życzę Pani Prezes jak również wszystkim członkom Stowarzyszenia kolejnych sukcesów oraz zawsze zadowolonych gości.
Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2008
/publikacja “BRAMA” nr 4 /830/ z dn. 25.01.2008 r./