LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 47/

Faktycznie warto było przyjechać, warto było pokonać nawet taką odległość. Ich występ był wspaniałym i niepowtarzalnym doznaniem artystycznym. Wysoki poziom, bogaty repertuar, dynamizm, radość i zarazem pewna swoboda wykonawcza. Widać, że zespół bawi się wykonując poszczególne utwory. Bawi a jednocześnie daje nam tak wiele?

Założony latem 2003 roku przez nieżyjącego już Sołtysa Wojciechowic Piotra Ćwichułę. Wojciechowic o których Marek Sempik pisze:

? WOJCIECHOWICE nasza Ty wiosko
Owiana co dzień naszą troską,
Potęgą Twoją jest przyroda
I w Jodłowniku czysta woda
Bo nasze góry są jak Bieszczady
Piękna jest flora, fauna i gady
I dużo kwiatów i dużo ziół
I zapach siana płynący z pól
WOJCIECHOWICE wiosko kochana ??

Jedyny w Polsce a może i w Europie chór Sołtysów.

Aktualnie w chórze występują: Edward Dąbrowa, Ludwika Golec, Bożena Krawczyk, Bogusława Dziechciaronek, Teresa Rublewska, Elżbieta Piekarczyk, Piotr Urban, Halina Witos, Zofia Kumanek, Janina Ćwichuła, Helena Brzozowska, Regina Kusiak, Elżbieta Walkowicz, Witold Wyrzykowski, Mirosława Żmudzka i Halina Sudnik. Ostatnim ?nabytkiem? jest Pan Stanisław Nierodka z Nowej Rudy. Instruktorem i akompaniatorem jest z kolei Pani Barbara Doubrawa.

W repertuarze utwory znanych kompozytorów, repertuar ludowy oraz liczne kompozycje własne. Utwory znane, światowa klasyka jak i te znane mniej. Wszystkie jednak wykonywane po mistrzowsku i z wielką pasją. Nie, nie piszę już więcej pochwał, aby nie być posądzony o pewne ?kumoterstwo?.

Są po prostu rewelacją? Są swoistą perełką kłodzkiej ziemi. Są bez wątpienia dobrym ambasadorem kłodzkiej kultury i kłodzkiego regionu.

Dziesiątki występów, nagród i wyróżnień. O brawach i doznaniach słuchaczy już nie wspomnę. Występowali w radiu i w telewizji. Uczestnik ostatniej letniej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Występy w programie pierwszym Telewizji Polskiej / popularny program Agrolinia /. Udział w nagraniach promocyjnych ?Spotkajmy się na Wsi Kłodzkiej?. Wspólne występy z braćmi Golec. Występy w kraju i za granicą.

Odnotujmy z kronikarskiego obowiązki tylko niektóre z nich:

  • Ogólnopolskie Spotkanie Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych Krynica 2006
  • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej Ciechocinek 2005
  • poznański Międzynarodowy Salon Turystyczny /zauważona przez wszystkich doskonała promocja Ziemi Kłodzkiej /
  • Dolnośląskie Forum Agroturystyczne
  • Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. K.Szwarlika
  • Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Ząbkowicach Śl.
  • warsztaty Gospel we Wrocławiu
  • Święto Ryby w zaprzyjaźnionym powiecie sławieńskim
  • zaszczycił swoją obecnością m.in. Wystawę Szopek Bożonarodzeniowych Kraju Orlickich Gór /Czechy / itd? itd?

Ostatnie jesienne tournee obejmowało m.in. występy plenerowe w Wałbrzychu, koncerty w Dzierżoniowie, Świdnicy czy w Lądku Zdroju. Było też nagranie w studio Radia Kłodzko.

Nie wiem, czy ?Chór Sołtysów? posiada już w swoim dorobku płytę. W każdym razie czekam na nią z niecierpliwością. Może płytę pomoże wydać Ośrodek Kultury Gminy Kłodzko który wydał ostatnio płytę pn. ?Ocalić od zapomnienia, zainspirować nowe pokolenia?. Może płytę ?zasponsorują? instytucje z terenu kłodzkiej Gminy. Będzie to bez wątpienia najlepsza inwestycja?

Warto jeszcze wspomnieć, że działania chóru wspiera aktywnie Wójt kłodzkiej Gminy Pan Ryszard Niebieszczański, wydatną pomocą służy im Biuro Promocji /szczególnie Pani Mariola Huzar / a siedzibą chóru jest kłodzki Urząd Gminy.

Koniec roku kojarzy się zazwyczaj z pewnym podsumowaniem ale i planami na rok kolejny. W kłodzkim regionie wiele jest nagród i wyróżnień dla osób czy instytucji szczególnie zasłużonych. Może przyznawać będziemy od roku przyszłego również honorowy tytuł ?AMBASADORA ZIEMI KŁODZKIEJ?. Propozycję tą kieruję w ten świąteczno-noworoczny okres pod adresem włodarzy regionu. Może tą propozycje podejmie również moja redakcja. Podejmijmy wspólnie i ten temat.

Czytelnikom BRAMY a zarazem czytelnikom ?Lądeckich impresji? życzę natomiast wszelkiego dobra, zarówno tego materialnego jak i tego duchowego.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2007

/publikacja “BRAMA” nr 52 /826/ z dn. 28.12.2007 r./

Share:

Author: admin