LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 31/

NA POCZĄTKU PANIE TOMASZU MOŻE KILKA SŁÓW O SOBIE. WIEM, ŻE JEST PAN W SZCZEGÓLNY SPOSÓB ZWIĄZANY Z LĄDKIEM

Tak – jestem związany z Lądkiem w sposób wyjątkowy. Tutaj na ul. Kościelnej spędziłem lata swojego dzieciństwa a lata szkoły średniej i studiów na ul. Rataja. W Lądku mieszkają moi rodzice, teściowie, znajomi i przyjaciele To po prostu moje miasto. Owszem lata studiów (historia sztuki i dziennikarstwo) to już Wrocław, jednak każdą wolną chwilę wykorzystywałem, aby przyjechać w rodzinne strony. Po studiach oczywiście nie miałem nawet najmniejszych dylematów i powróciłem, tym bardziej że nadarzyła się okazja podjęcia pracy w zawodzie – w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. W kłodzkim Muzeum prowadziłem Dział Sztuki. Teraz pora wracać do mojego rodzinnego Lądka.

JAKA JEST PANA KONCEPCJA LĄDECKIEJ GALERII MUZEALNEJ ?

Każda rodząca się placówka wymaga poświęcenia jej wiele czasu. Uważam, że pracę należy podzielić na kilka zasadniczych części tj. na opracowanie zbiorów własnych, których jak na razie nie ma zbyt wiele, na edukację regionalną czyli współpracę głównie z młodzieżą szkolną, promocję i cały tak zwany PR.

Oczywiście docelowo wypadałoby pomyśleć o planie ewentualnej kolekcji muzealnej oraz o ramowym planie wystaw. Wiem na pewno, że aktywnie będę współpracował z Muzeum Ziemi Kłodzkiej, do którego z oczywistych względów mam spory sentyment. Niezmiernie ważne będzie również nawiązanie kontaktów z lokalnymi twórcami. Chciałbym również powołać przy Galerii klub miłośników sztuki.

 

MOŻE WYJAŚNIMY RÓŻNICĘ MIĘDZY POJĘCIEM MUZEUM a GALERIA MUZEALNA.

Zasadnicza róźnica dotyczy kwestii prawno- statutowej. Muzeum musi posiadać swoje zbiory. Galerie zazwyczaj nie muszą.

Myślę, że nazwa ?Galeria Muzealna? to nazwa najbardziej trafna dla tej placówki. Muzeum jeszcze nie jest, ale być może stanie się nim w przyszłości.

EDUKACJA REGIONALNA – WIEMY, ŻE NIE JEST Z NIĄ NAJLEPIEJ.

JAK PAN WIDZI W PRZYSZŁOŚCI TEN ODCINEK ?MUZEALNEJ? DZIAŁALNOŚCI ?

Edukacja regionalna to siłą rzeczy ogromne pole do zagospodarowania. Pracując w kłodzkim muzeum zajmowałem się lekcjami muzealnymi przygotowywanymi dla młodzieży szkolnej. Zapotrzebowanie na taką; formułę kształcenia było ogromne. Co ciekawe przyjeżdżały do mnie także grupy z Lądka. Aktualnie pragnę przygotować lekcje które poprowadzę w terenie m.in. w miejscowym kościele pw. Narodzenia NMP.

Wychodzę bowiem z założenia, że dzieła sztuki trzeba zobaczyć a czasami nawet dotknąć.

ZAINTERESOWAŁ MNIE PUNKT DOTYCZĄCY KONTAKTÓW Z LUDOWYMI TWÓRCAMI.

JAKA JEST PANA WIZJA OWYCH KONTAKTÓW ?

Kilka lat temu nawiązałem współpracę ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych w Lublinie. Na zlecenie tejże organizacji zajmowałem się ewidencją twórców działających na terenie Ziemi Kłodzkiej, w tym również na terenie Lądka. Trzeba odświeżyć te kontakty oraz stworzyć bazę danych o tych artystach działających na terenie Gminy. W przyszłości należy pomyśleć o wystawie ich twórczości…

W PLANACH M.IN. POWOŁANIE PRZY GALERII – KLUBU MIŁOŚNIKÓW HISTORII SZTUKI LĄDKA. MOŻE TAK PÓJŚĆ TROCHĘ DALEJ i np. REAKTYWOWAĆ TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW LĄDKA.

Myślę o zaktywizowaniu młodzieży i powołaniu Klubu Miłośników Sztuki. Pojęcie dosyć ogólne, ale chciałbym w nim pomieścić różne formy działalności. Początkowo będzie to pewnie klub dyskusyjny. Zobaczymy? ja chciałbym być tylko moderatorem, inicjatorem pewnych działań. Chciałbym zostawić młodzieży wolną; rękę. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i w koordynacji z moim pracodawcą czyli z Dyrektorem CKiR.

Należy pamiętać, że Galeria nie jest samodzielną placówką a tylko jednostką Centrum Kultury i Rekreacji.

Pracy będzie całe mnóstwo. W Lądku jestem zatrudniony od kilku zaledwie dni, więc dopiero wchodzę w ten temat. Najważniejsze, żeby wystartować a potem powoli, powoli realizować ustalony plan.

DZIĘKUJĘ ZA MOŻLIWOŚĆ PRZEPROWADZENIA NASZEGO WYWIADU. ŻYCZĘ SPEŁNIENIA WSZELKICH TAK AMBITNYCH PLANÓW i ZAMIERZEŃ MUZEALNYCH. A LĄDKOWI GRATULUJĘ TAK OCZEKIWANEJ GALERII MUZEALNEJ.


Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2007

/publikacja “BRAMA” nr 20 /794/ z dn. 18.05.2007 r./

/zapraszamy na oficjalną stronę galerii www.GaleriaKlahra.ZiemiaKlodzka.pl/
Share:

Author: admin