Wywiad z Panią MARIOLĄ HUZAR z BIURA PROMOCJI Urzędu Gminy w Kłodzku

pic1

Jest to wydarzenie numer jeden w Gminie Kłodzko do którego samorząd lokalny przygotowuje się bardzo solidnie już od dłuższego czasu. Mnie osobiście bardzo cieszy fakt, że Kapituła, której przewodniczy Wójt Pan Ryszard Niebieszczański potrafi do samego końca zachować nominacje w tajemnicy. Jest to wtedy ogromna niespodzianka dla głównych laureatów.

Za nami już sześć edycji i 62 nagrodzonych, którzy wykorzystują to wyróżnienie m.in. w budowaniu wizerunku swojej firmy. Atrakcją wieczoru był również występ kabaretu Genowefy Pigwy.

Czy miała Pani swoich prywatnych faworytów do tej Nagrody?

Biorąc pod uwagę specyfikę mojej pracy czyli wiedzę praktycznie o wszystkich inicjatywach i osiągnięciach mieszkańców oraz tutejszych podmiotów uważam, że statuetek jest zawsze za mało. Tak wielu zasługuje bowiem na to specjalne wyróżnienie. To, co ludzie robią dla swoich 35 wsi zasługuje również na uwagę mediów i opinii publicznej. Sam konkurs jest doskonałą okazję do medialnego zaprezentowania ich osiągnięć i dokonań. Najważniejszym wyróżnieniem jest zdecydowanie Jaskier Specjalny i za 2006 rok obecny laureat nie miał żadnej konkurencji. Otrzymał go Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich ?Róża Kłodzka? z Żelazna za to, że większość wolnego czasu spędza nie w domu czy w pracy, lecz na scenie. To on zdecydowanie wygrał Listę Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław. Wyjeżdża z koncertami do wielu zakątków kraju.. Zbiera liczne nagrody a w swojej nazwie nosi piękny żółty kwiat. To był jeden z moich głównych faworytów.

Jak udał się festyn integracyjny w Boguszynie-Chrobrowie. Przypomnijmy, to z Pani inicjatywy patronat medialny na tą imprezą sprawował nasz Portal.

Jest to najważniejsze wydarzenie w historii tej podkłodzkiej wsi. Po pierwsze został poświęcony i oddany do użytku nowy obiekt ? świetlica środowiskowa ? wybudowana za pieniądze z budżetu gminy. Po drugie – miejscowi artyści ludowi mieli możliwość prezentacji i sprzedaży swoich wyrobów a miejscowe zespoły okazję do zaprezentowania swojej twórczości. W imprezie uczestniczyły całe rodziny dla których Rada Sołecka i Sołtys wsi Pani Halina Sudnik przygotowali mnóstwo atrakcyjnych konkursów z nagrodami, pyszne wiejskie potrawy itd? Wystąpił koncertujący po całej Polsce Chór Sołtysów im. Piotra Ćwichuły. Wójt Ryszard Niebieszczański wylicytował np. tort za 300 zł a. dochód z festynu został przeznaczony na doposażenie świetlicy oraz na pilne potrzeby wsi. Było też prawdziwe góralskie ognisko i zabawa do późnych godzin nocnych. Do Boguszyna warto przyjechać, bo już na Dzień Dziecka zapowiedziana jest kolejna atrakcyjna impreza.

Czym w maju ?zaskoczy? nas kłodzka gmina zwłaszcza w dziedzinie promocji, turystyki czy kultury?

pic2W maju rusza doroczny konkurs na najbardziej zadbaną wieś i najładniejsze przystanki autobusowe w Gminie Kłodzko. Jest to doroczna akcja przed sezonem turystycznym z której niewątpliwie skorzystają turyści, inwestorzy jak i nasi goście. W rywalizacji uczestniczy 35 wsi o nagrody finansowe na cele publiczne. Za pierwsze miejsce zwycięzca otrzymuje 15.000 zl, za drugą lokatę 10 000 zł, a za trzecią ? 5 000 zł. Ponadto siedem wyróżnień po 1 000 zł. Najpiękniejsze przystanki autobusowe otrzymają 1 000, 750 i 500 zł. Ogłoszenie wyników tradycyjnie podczas Festiwalu Dożynkowego, który odbędzie się 9 września w Wojborzu. Już teraz zapraszam ?

Drugim promocyjnym działaniem jest wizyta delegacji z niemieckiego miasta partnerskiego Georgsmarienhutte z Dolnej Saksonii wraz z jej burmistrzem Panem Heinzem Lunte. Zapoznamy naszych gości z rozwojem gminy na przestrzeni ostatnich 4 lat, jak również rozmawiać będziemy o nowych wyzwaniach. Planujemy pobyty w obiektach turystycznych, na terenach inwestycyjnych oraz w nowych firmach. Spotkamy się m.in. z radnymi, młodzieżą oraz z czeskim partnerem z Mikroregionu Rychnovsko.

Trwają również przygotowania do obchodów Dnia Działacza Kultury i Święta Bibliotekarza /24 maja/ oraz przygotowania do Siódmych Szkolnych Drużynowych Biegów Przełajowych w Jaszkowej Dolnej /27 maja/.

Właśnie uruchamiamy nową trasę Boguszyn – Morzyszów przez Dębowinę i dalej do Barda Śl. Trasa gwarantuje wspaniałe plenery i warunki do uprawiania m.in. turystyki rowerowej. A z kolei w Starym Wielisławiu pojawiło się nowe gospodarstwo agroturystyczne nastawione na turystykę konną. Wiele więc atrakcji w naszej gminie?

Z kolei 13 maja podczas uroczystej sesji Rady Gminy Kłodzko zostałam uhonorowana wraz z 14 innymi osobami z Gminy Kłodzko odznaczeniem ?Za zasługi dla Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych?. To bardzo zaszczytne wyróżnienie które zobowiązuje do jeszcze lepszej pracy dla tego środowiska. Daje radość całej mojej rodzinie i porusza wspomnienia o Polakach, którzy walczyli na frontach II Wojny Światowej. Tym ludziom należy się ogromny szacunek.

pic3Kilka słów prywatnie .. jaką osobą jest Pani Mariola Huzar? Osobiście odnoszę wrażenie, że jest Pani ?niespokojnym duchem? kłodzkiej gminy który całą energię i cały czas poświęca promocji swojej Gminy.

Uwielbiam w wolnych chwilach a tych jest niestety niewiele ? czytać i jeszcze raz czytać. Szczególnie pasjonuje mnie historia Anglii ale i kultura czy historia całej Europy oraz Czarnego Lądu. Może kiedyś i tam uda mi się pojechać? Uwielbiam również eksperymentować w kuchni? wędkować a nawet wróżyć z kart.

Co sądzi Pani o naszym portalu www.ziemiaklodzka.pl?

Portal może być doskonałym narzędziem edukacyjnym dla naszych szkół, jest bowiem swoistą encyklopedią naszej małej kłodzkiej Ojczyzny. Osobiście jestem bardzo zadowolona ze stałej i owocnej współpracy z Redakcją Portalu. Uważam portal za doskonałe narzędzie promocji nie tylko kłodzkiej gminy ale i całej Ziemi Kłodzkiej.

Cieszą sygnały od czytelników portalu zarówno te pozytywne jak i te negatywne a dotyczące kłodzkiej gminy. Dowodzą żywego zainteresowania naszą Gminą i jej problemami. Na wszystkie sygnały wspólnie z Panem Wójtem Ryszardem Niebieszczańskim staramy się odpowiadać i odpowiednio reagować.

GRATULUJĘ Pani Mariolo odznaczenia jak również gratuluję tak wielu osiągnięć na niwie promocyjno- informacyjnej. Mogę też z przyjemnością stwierdzić, że sygnały od naszych czytelników a dotyczące kłodzkiej Gminy są zawsze właściwie i bardzo wnikliwie traktowane. To cieszy ?

Share:

Author: admin