LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 30/

Tymczasem w Lądku kolejna edycja Dnia Patrona Miasta św. Jerzego. W tym roku będzie to wręcz kilkudniowy cykl zwany popularnie Wielką Majówką.

Główne uroczystości, czyli Dzień Patrona przewidziano na 28 kwietnia br. Tradycyjnie już wyruszy uroczysta procesja z Sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych do kaplicy św. Jerzego. Zawsze gromadzi ona tłumy nie tylko mieszkańców lądeckiego grodu czy gminy, ale i wielu zdrojowych gości. Obok wspomnianej kaplicy odprawiona zostanie msza św., którą celebrować będzie tym razem J.E. Ks. Biskup Ignacy Dec. Do tej pory celebrował ją już tradycyjnie J.E. Ks. Arcybiskup Henryk Gulbinowicz tak związany z Lądkiem. Po mszy zwiedzanie w pobliskim ?Starym Jerzym? Izby Pamięci Patrona, którą otwarto w ubiegłym roku.

Po południu uroczystości przeniosą się na lądecki rynek. W programie m.in. uroczyste wciągnięcie flagi na maszt z udziałem pocztów sztandarowych, parada rycerska, czyli wjazd orszaku św. Jerzego czy przekazanie kluczy od miasta. Przewidziano również wręczenie odznaczeń św. Jerzego zasłużonym dla miasta i gminy.

A tak na marginesie ? może warto rozszerzyć krąg odznaczanych. Do tej pory otrzymywali je jedynie Honorowi Obywatele Lądka Zdroju. Ale przecież oprócz nich, tak wielu zasługuje na to symboliczne w sumie odznaczenie. Mam na myśli m.in. miejscowych twórców i artystów, wielu prawdziwych społeczników z lądeckiej gminy czy osoby, które przyczyniają się szczególnie do tworzenia turystycznego wizerunku uzdrowiska i okolic.

Wracam jednak do samych uroczystości. Największym wydarzeniem będzie otwarcie i poświęcenie lądeckiej Galerii Muzealnej im. Michała Klahra Starszego. O samej galerii zapewne więcej opowie i napisze Pani red. Krystyna Oniszczuk- Awiżeń tak zaangażowana w to dzieło. O koncepcji przyszłego muzeum może z kolei opowie ? ale o tym już w następnym odcinku impresji.

Przypomnijmy tylko, że Lądek miał już kiedyś swoje muzeum. Założył je miejscowy nauczyciel, kantor i kronikarz tego grodu Max Nobel /ur. 1867 r. zmarł 14 września 1945 roku w Lądku/. Niestety po wojnie zbiory uległy rozproszeniu czy nawet zniszczeniu. Sam założyciel był również autorem wielu publikacji dotyczących tego regionu, że wspomnę tylko monografię Lądka i okolicznych wiosek.

A swoją drogą Lądek wciąż czeka na swoją monografię /przykładem niech będzie Polanica Zdrój/ czy na stworzenie ?lądeckiej biblioteczki? o której wielokrotnie już pisałem na łamach gazety. Może też warto chociaż symbolicznie uhonorować postać twórcy pierwszego lądeckiego muzeum. Zapewne czas i o tym pomyśleć?

Po otwarciu muzeum lub jak kto woli galerii muzealnej czas na ?Jarmark Talentów? czyli artystyczną prezentację dorobku miejscowych szkół. Będą pokazy walk rycerskich, ogłoszenie wyników konkursu plastycznego, występy zespołów a wieczorem wspólna zabawa na lądeckim rynku. Imprezą towarzysząca będzie z kolei Giełda Rzemiosła Artystycznego.

W dniu 29 kwietnia przewidziano na Stawach Biskupich bieg św. Jerzego, liczne konkursy, konkurencje parasportowe i zabawy.

Pierwszego maja natomiast wspólna wyprawa na Górę Borówkową, powitanie wiosny przez naszych południowych sąsiadów, zwiedzanie wieży a i innych atrakcji tam nie zabraknie.

Trzeciego maja uroczysty koncert Orkiestry Zdrojowej. Popołudnie będzie z kolei czasem wspólnej zabawy i rekreacji. Atrakcją będzie sam występ zespołu ?Zorba? czy zawody w pływaniu ?na bele czym?.

W dniach 5 i 6 maja atrakcją będą z kolei Targi Minerałów i Biżuterii na Placu Zdrojowym. Natomiast we Wrzosówce odbędą się jak zwykle powiatowe uroczystości Dnia Strażaka. Zapowiada się tam wiele atrakcji, w tym i ?wspólna strażacka grochówka.

Przełom kwietnia i maja zapowiada się w Lądku wyjątkowo atrakcyjnie. Warto więc szczególnie w tych dniach odwiedzić zarówno sam Lądek jak i jego okolice. Może i mnie gospodarze grodu zaproszą na Dzień Patrona, wszak kiedyś zaproponowałem /ale jestem nieskromny?/ postać św. Jerzego na patrona tegoż grodu.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2007

/publikacja “BRAMA” nr 18 /792/ z dn. 04.05.2007 r./

Share:

Author: admin