LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 26/

W styczniu rozdano ?Wójtowe Podkowy szczęścia?. Wójt kłodzkiej Gminy Pan Ryszard Niebieszczański honoruje nimi osoby i podmioty, które swoimi działaniami wspierają miejscowy samorząd. Przykład godny rozpowszechnienia.

Kolejna nagrodą Gminy jest słynna już Nagroda Ranunculus Penicillatus. Wiele już mówią same kategorie m.in. osobowość w promocji Gminy, najlepsza działalność kulturalna, sportowa czy oświatowa, znacząca inicjatywa, najmilsi w oczach dziecka itd. Nagrodę specjalną otrzymał np. w roku ubiegłym Ośrodek Kultury Gminy Kłodzko z siedzibą w Ołdrzychowicach za ?zmianę wizerunku, ambitne projekty, pełne zapału ręce, chęci do działania, poparcie wśród młodzieży, nowe inicjatywy i krzewienie tradycji??. Bo też wspomniany Ośrodek pod kierownictwem Pana Huberta Krecha czyni tak wiele?

Wiele rozgłosu przynosi Gminie Zespół Śpiewaczy ?Róża Kłodzka? z Żelazna, który wygrał jesienną rundę Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. O niemniej słynnym Chórze Sołtysów im. Piotra Ćwichuły już nie wspominam?

Oryginalną promocją jest pomysł wydawania własnych znaczków może nie tyle pocztowych co promocyjnych. Niemniej gratka dla kolekcjonerów olbrzymia. Wydano już pierwsza serię składająca się z 10 znaczków. Przedstawiono na nich herb Gminy oraz wizerunki Bierkowic, Jaszkowej Dolnej i Górnej, Młynowa. Ołdrzychowic Kłodzkich, Starego Wielisława, Szalejowa Dolnego oraz Żelazna. Zapowiedziano już drugą serię na ten rok. Oryginalne znaczki będą również promować Gminę na targach turystycznych. Trafią ponadto do miast partnerskich. Jak mówi Pan Andrzej Wziątek ?Taka forma promocji była dość powszechna wśród Niemców mieszkających przed wojną w Kotlinie Kłodzkiej. W swojej kolekcji mam kilka podobnych znaczków, które traktowano wtedy jako ozdobniki. Cieszę się, że nasi samorządowcy wracają do takich pomysłów??.

Kłodzka gmina wydała ostatnio wiele znaczących folderów, przewodników i innych publikacji promocyjno- informacyjnych. W ramach cyklu ?Gmina Kłodzka ? miejsca niezwykłe i ciekawe? wydała aż siedem folderów w wersji polsko- czeskiej. Są to foldery poświęcone takim miejscowościom jak Stary Wielisław, Doroszków, Podzamek, Wojciechowice, Szalejów Górny i Dolny, Krosnowice, Jaszkowa Górna i Dolna, Ołdrzychowice Kłodzkie oraz Żelazno. Folder ?Pod kłodzką gruszą? prezentuje z kolei tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Bogata bowiem i urozmaicona jest ich oferta.

Wcześniej wydano ?Magiczną Gminę Kłodzko?, ?Cudowne wizerunki, kapliczki i krzyże przydrożne w Gminie Kłodzko?, ?Gminę Kłodzko na starych pocztówkach?, ?Wojbórz?, ?Ołdrzychowice Kłodzkie znane i nieznane?, ?Ekomuzea wsi Ziemi Kłodzkiej – Wojciechowice? itd?
Daleko poza granicami regionu znany jest folder ?Kłodzkie smaki i klimaty? wyróżniony zresztą Nagrodą Róży Kłodzkiej. Poszczególne miejscowości kłodzkiej gminy prezentują w nim swoje regionalne potrawy i dania. Tylko palce lizać?

Zapewne tylko nieliczne gminy w Polsce mogą się pochwalić takim dorobkiem i tak bogatą ofertą promocyjną. Duże więc brawa m.in. dla Biura Promocji, Gminnego Centrum Informacji czy Gminnego Ośrodka Kultury. Motorem wielu tych działań jest Pani Mariola Huzar z gminnego Biura Promocji, ów niepokorny duch tryskający wciąż nowymi pomysłami i inicjatywami. O konsekwentnym działaniu promocyjnym już nie wspomnę?

W której też gminie działa aktywnie tyle towarzystw regionalnych. Ze wspomnę tylko znane z wyjątkowej aktywności Towarzystwo Miłośników Krosnowic  które zasługuje co najmniej na oddzielny odcinek, chociażby z uwagi na Festiwal im. I. Reimanna, działalność charytatywną, teatralną, galerię itd? Jest aktywne Towarzystwo Archanioła Michała w Szalejowie Dolnym, Towarzystwo Miłośników Szalejowa itd..

Czyżby był tu inny klimat dla społecznej aktywności niż w innych zakątkach kłodzkiej ziemi. Miło odwiedzać tak prężną i dynamiczną gminę.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2007

/publikacja “BRAMA” nr 10/784/ z dn. 9.03.2007 r./

Share:

Author: admin