WYWIAD z DYREKTOREM POLSKIEGO RADIA w EDMONTON /KANADA/

01

EDMONTON samo miasto liczy około miliona mieszkańców. Jest stolicą kanadyjskiej Prowincji Alberta. Prowincji o charakterze ?olejowo- byczym? /śmiech?/ czyli ?olejowo- wołowym? lub farmersko-olejowym /w Prowincji Alberta obok doskonałej ziemi gdzie kwitnie hodowla i rolnictwo największym bogactwem są złoża ropy naftowej ?przypis własny/.

Z tego ponad 50 tysięcy mieszkańców stanowią sami Polacy. To nie znaczy, że wszyscy bardzo dobrze mówią po polsku i sprawy polskie mają dla nich szczególne znaczenie. To ludzie mający w swoim pochodzeniu polskie koneksje. Organizacji polonijnych jest bardzo dużo. Główna organizacja to oczywiście Kongres Polonii Kanadyjskiej zrzeszający wszystkie organizacje polonijne.

Jest Towarzystwo Polsko- Kanadyjskie zresztą najbardziej liczna organizacja. Jest m.in. Towarzystwo Polskich Weteranów, Towarzystwo Polskich Kombatantów, jest Liga Kobiet i Klub Męski przy tutejszej parafii Różańca Św. Jest też Polsko- Kanadyjskie Towarzystwo Humanitarne, Towarzystwo Historyczne i wiele innych pomniejszych.

Jeżeli chodzi o polonijne media. Są dwa polonijne programy radiowe i jedna praktycznie gazeta. Jest nią ?Panorama Polonijna? wydawana raz w miesiącu. Kiedyś było tych gazet więcej ale też ludzie nie bardzo chcą kupować i stąd taka sytuacja. Ta gazeta jest bezpłatna może dlatego przetrwała. Inne padły po roku lub dwóch czy nawet po kilku niestety latach.

Pierwszy polonijny program radiowy to istniejący już 27 lat ?Polski Program Radiowy? na stacji Word FM 101.7. Przez ponad 22 lata współpracowałem z nim, robiąc m.in. przegląd wiadomości z kraju i ze świata, kącik poezji itp? Ale po 22 latach trochę mi się to znudziło, bo też nie lubię robić to co ktoś mi każe. Jestem bardziej samodzielny, stąd kiedy trafiła się okazja trafiłem do uniwersyteckiej radiostacji.

?Polskie Radio w Edmonton? /Polskie Radio CJSR na 88,5 FM/ bo taka jest oficjalna nazwa naszego radia liczy sobie równo pięć lat. Zaczęło się wszystko 30 marca pięć lat temu. Jest to rozgłośnia uniwersytecka gdzie 80 procent programu stanowią audycje w języku angielskim. Przygotowują je wolantariusze- studenci Uniwersytetu Alberta. Pozostałe 20 procent jest programem wielojęzycznym. Radio nadaje swoje programy m.in. w języku polskim ale i hiszpańskim, ukraińskim. Są też programy skierowane do słuchaczy z Chile, Etiopii czy Indii. Początkowo polski program dysponował dwoma godzinami, obecnie mamy już trzy godziny swojego programu.

Przy przygotowaniu naszych programów pracuje ośmiu stałych współpracowników z Edmonton. Jest to Pani Barbara Walter, Joanna Ciapka-Sangster, Agata Guzik, dr Zbigniew Sawicki, Janek Tereszczenko, Piotr Guzik, Andrzej Bereś i Gwidon Milczyński. Mamy też korespondentów zagranicznych, w tym z Polski a ostatnio również i z Niemiec.

30 marca będziemy – jak już wspominałem – obchodzić nasze pięciolecie. Będzie więc specjalny super program, gdzie będziemy wspominać owe pięć lat ?

W INTERNETOWEJ PANA WIZYTÓWCE CZYTAM: ZAWÓD ? ARTYSTA. CZY MOŻE PRZYBLIŻYĆ NAM PAN SWOJĄ ARTYSTYCZNĄ TWÓRCZOŚĆ.

02Artyści ? malarze. Zarówno ja jak i moja żona. Oboje tworzymy duet malarski Izabella ? Bogdan. To co tworzymy można m.in. oglądać na internetowej stronie www.artiza.com. Namalowaliśmy kilkaset obrazów od czasu jak jesteśmy małżeństwem, czyli od 10 lat. A od czterech lat malujemy wspólnie. Każdy obraz wykonywany jest więc wspólnie. Stwierdziliśmy bowiem że lepiej robić karierę jako małżeństwo i zarazem jako duet malarski. Połączyliśmy nasze style, techniki, talenty w jedną całość i jak widać? działa to bardzo dobrze. Naszą twórczością interesują się na terenie całej Kanady. Wprawdzie w naszej Prowincji ?olejowo-wołowej? sztuka zepchnięta jest na trzeci plan, ale też można żyć z naszej twórczości.

Ostatni nasz projekt to wystawa która objechała całą Prowincję, gościła w 14 miastach Alberty. Do końca marca br. będzie gościła w ostatnim już etapie w naszym Edmonton. Projekt ten zwany jest ?Albertańskie nieznane bohaterki?. Ukazuje na 20 obrazach postacie 10 kobiet właśnie z Prowincji Alberta które zrobiły wiele ale nie zawsze zostały zauważone przez świat.

Parę dni temu z kolei odsłonięto obraz a raczej portret naturalnej wielkości / o wymiarach 2,5 na 1,75 m/ ukazujący postać Granta McEwana gubernatora naszej Prowincji który zmarł w 2002 roku. Jego imię nosi np. największy tutejszy college.

Wracając jeszcze do malowania. Wielu dziwi się, że jeden obraz maluje wspólnie dwoje ludzi i to jeszcze małżeństwo. Oczywiście? więcej się kłócimy niż malujemy, może dlatego że jesteśmy tak silnymi osobowościami. Każdy z nas ma swoje odrębne spojrzenie na to co robimy, stąd te kłótnie za każdym razem.

Jeżeli chodzi o rodzinę. Mamy trójkę wspaniałych dzieci. Czteroletni syn Azja Konrad, sześcioletni Bohun Koral i najstarsza siedmioletnia córka Kasia Aleksandra. Rodzina szczęśliwa, jak tylko może być szczęśliwa rodzina emigrantów z dala od kraju.

Z KIM LUB Z CZYM KOJARZY SIĘ PANU ZIEMIA KŁODZKA?

Przede wszystkim ? z piękną dziewczyną której nie pamiętam już imienia. W roku 1976 pracowałem w Polsce jako DJ, jeździłem wtedy po całym kraju. Raz trafiłem do Kłodzka, do dyskoteki Słonecznej czy Ratuszowej. Pod samą górą gdzie była taka restauracja i dyskoteka zarazem. I tam poznałem ową piękną dziewczynę, która została w mojej pamięci do dziś…

Poza tym wiele mieszkańców Edmonton swoje pochodzenie wywodzi z Kłodzka i jego okolic. Wiem, że to piękny region Polski, region czysty, zdrowy i miły. Od czasu do czasu wstępuję też na strony portalu, gdzie wiele dowiaduję się o tym regionie.

DZIĘKUJĘ PANIE BOGDANIE ZA ROZMOWĘ i ZA POŚWIĘCONY MI CZAS. DO ZOBACZENIA W KRAJU ORAZ NA GOŚCINNEJ ZIEMI KŁODZKIEJ.

Do miłego !!!

/tekst autoryzowany w dn. 22.02.2007 r./

Korzystając z okazji zapraszamy Czytelników do odwiedzenia autorskiej strony Pana Bogdana Koral Konikowskiego oraz jego Małżonki  www.artiza.com. Zapraszamy również do odsłuchania programu radiowego Polskiego Radia CJSR z Edmonton. Programy można odsłuchać poprzez internet, wchodząc na wymienioną wyżej stronę jak również poprzez wejście na stronę główną naszego Portalu /kliknąć dalej radiowy baner/.

Share:

Author: admin