LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 129/

 

W ubiegłym roku zorganizowano m.in. polsko-czeską sesję dziennikarską, na którą zaproszono dziennikarzy z rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Rzadko się zdarza, aby któraś z gmin podjęła się takiego wyzwania. Impreza udana, o czym świadczą liczne nagrane tu audycje. Pokazano nam wtedy gminę bardziej od strony gospodarczego rozwoju. Wprawdzie jeden z wieczorów poświęcony był problematyce kulturalnej, ale to jednak zbyt mało. Może w następnej edycji /o ile do takiej dojdzie/ pokażmy w większym wymiarze cały twórczy lokalny dorobek. Jest tu wielu ciekawych twórców ludowych, są liczne stowarzyszenie regionalne z niemałym dorobkiem, jest jedyny w kraju Chór Sołtysów, prężny Ośrodek Kultury itp. Pokażmy ponadto urok poszczególnych wiosek z nastawieniem na turystyczną promocję tego zakątka. Mieliśmy wprawdzie wizytę w jednej z agroturystyk, ale może warto nawet cały dzień poświęcić na objazd szlakiem miejscowych agroturystyk. Gmina ma bowiem naprawdę wiele do zaoferowania, tylko prezentujmy to przy każdej okazji zwł. przedstawicielom mediów. Liczę więc w przyszłości na turystyczno- kulturalny profil kolejnej sesji, trzymam też za to kciuki.

Plusem miejscowej promocji jest również, że umie wykorzystać oraz odpowiednio docenić media elektroniczne. Gmina ma swoją dobrą stronę internetową, co znalazło odzwierciedlenie w ostatnim plebiscycie na najlepszą samorządową stronę internetową. Niebawem nowa odsłona bardziej jeszcze atrakcyjnej gminnej strony. Osobiście cenię stronę zwł. za aktualną i pełną informację. Tu wiadomości są podawane z dnia na dzień, wielkie też za to brawa. Nie można tego jednak powiedzieć o wielu innych ?kłodzkich? stronach. Prym w tym wiedzie wbrew wszystkiemu strona starostwa, gdzie jeszcze w dn. 20 stycznia czas zatrzymał się na świątecznych życzeniach.

Kolejny plus za stały i systematyczny rozwój miejscowej bazy agroturystycznej. Wszystkich możliwości wprawdzie jeszcze nie wykorzystano, ale zrobiono już tu bardzo dużo. Podnosi się standard miejscowej bazy, a co najważniejsze umie się właściwie wypromować te gospodarstwa. Czyni to z powodzeniem Biuro Promocji z ? jednoosobowym bodajże etatem.

Etatowo szczuplutkie ?biuro promocji? kipi wprost od nowych pomysłów, wciąż też nas zaskakuje. Kolejnym wydawnictwem, a to serią znaczków promocyjnych, dziennikarskim spotkaniem i dziesiątkami udanych imprez kulturalnych /w tym ostatnim przypadku wespół z niemniej aktywnym Ośrodkiem Kultury/. Że wspomnę tylko wielki cykl dożynkowy, wielkanocny, świąteczny itp. Długo można by to wymieniać.

Pewnym fenomenem tej gminy jest również wypracowanie swoich dwóch znaczących nagród. Podkowy Biznesu, ale i prestiżowych Ranunculusów / Nagroda Roku – Ranunculus Penicillatus. W tym roku w przypadku Ranunculusa dołożono nową kategorię ?promocja?. Ma na nią zapewne apetyt niejedna redakcja, ale i niejeden piszący. Dobrze więc, że docenia się tu właściwie rolę medialnej promocji.

Są też i moje gminno-kłodzkie plany. Chciałbym nadal prezentować tutejsze dokonania czy wydarzenia m.in. w portalu ZIEMIA KŁODZKA, który mam przyjemność redagować od ponad 6 już lat. W tegorocznym planie ciąg dalszy cyklu ? twórcy ludowi, w którym postaram się przedstawić kolejne osoby z twórczym zacięciem i ich dorobek. Ciąg dalszy prezentacji kolejnych agroturystyk, być może nawet wybór tej najlepszej. Chciałbym wreszcie dotrzeć m.in. do Marcinowa, którym ?rządzi? i to jak pani Ludwika Golec. Wiele się bowiem w Marcinowie dzieje, warto i to przedstawić. Może uda się też podążyć artystycznym szlakiem Chóru Sołtysów czy wreszcie sfinalizować wywiad z Leszkiem Bobulą ? człowiekiem, który o miejscowym rolnictwie wie prawie wszystko /na co dzień pan Leszek przewodniczy kłodzkiej radzie Dolnośląskiej Izby Rolniczej/. Do tej pory zaprezentowałem w samym tylko portalu ponad setkę materiałów z kłodzką gminą w tle. Czas na kolejne? ale też nie ukrywam, że liczę na dalszą pomoc i wsparcie ze strony gospodarzy.

Dziękuję za dotychczasowe zaproszenia i tak owocną współpracę zwł. pani Marioli Huzar. Promujmy nadal wspólnie ten zakątek, podobnie jak całą naszą Ziemię Kłodzką.

Share:

Author: admin