LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 116/

W ten sposób honorujemy wspólnie tutejsze dokonania społeczno- kulturalne, szczególną promocję gminy i regionu zarazem czy osiągnięcia w zakresie agroturystyki.

W ubiegłym roku honorowe kłosy otrzymały m.in. tutejsze poetki pani Jadwiga Łazarowicz i Grażyna Sobczak. Nagrodzono również społeczność Roszyc za wyjątkową aktywność społeczną i kulturalną, bo też działo i dzieje się tu wiele. Jak zawsze – honorowymi kłosami chcielibyśmy wyróżnić wszystkich. Niestety przyjęte zasady ograniczają nas znacznie. Wybór był więc wyjątkowo trudny.

W tym roku pierwszy ZŁOTY KŁOS trafia do CHÓRU SOŁTYSÓW. Do chóru wyjątkowego nie tylko z racji składu, ale i dorobku artystycznego. Pisałem już o nim więcej przy okazji wydania pierwszej płyty. Nasze słowa uznania kierujemy za niemały dorobek artystyczny, ale i samą niezwykłą pasję. To wspaniała wizytówka nie tylko kłodzkiej gminy, ale i całego kłodzkiego regionu.

Drugi ZŁOTY KŁOS trafia do TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW KROSNOWIC za to wszystko, co czynią dla swojej Małej Ojczyzny. Długo by wyliczać dokonania i osiągnięcia grupy osób z Prezesem Franciszkiem Piszczkiem na czele. Sztandarowym dokonaniem jest m.in. coroczny prestiżowy Festiwal im. I. Reimanna. Z przyjemnością wręczamy tę honorową nagrodę za wielką pasję i nie mniejsze też dokonania.

Kolejny KŁOS niech zawędruje do Agroturystyki ?PASJA? w Wojborzu, do pani Ireny Jarmołowicz Jędrzejczak.

O tym agroturystycznym gospodarstwie z Wojborza pisaliśmy już wielokrotnie, bo też może się poszczycić wieloma tytułami. W roku ubiegłym ?Pasja? zdobyła np. tytuł ?Najlepszej Zagrody na Dolnym Śląsku?, wcześniej była Nagroda Roku i wiele, wiele innych. Agroturystyczne gospodarstwo prowadzone wręcz wzorcowo, jest prawdziwą wizytówka tutejszej agroturystyki na miarę XXI już wieku. Z drugiej strony agroturystyka wyjątkowo szanująca i pielęgnująca tradycję, świadczy o tym odnowiony z taką starannością zespół budynków. Oby takich zagród i takich ludzi było tu jak najwięcej? I na koniec kolejny Złoty Kłos wręczamy OŚRODKOWI KULTURY GMINY KŁODZKO z siedzibą w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Za wyjątkową aktywność, za wszystko co czynią dla dzieci i młodzieży oraz wiele inicjatyw i dokonań społeczno- kulturalnych. Na ręce dyrektora Ośrodka pani Agnieszki Fedak kierujemy więc słowa uznania i życzenia – tylko tak trzymać dalej. Więcej w tym temacie na stronach www.ziemiaklodzka.pl

Tymczasem zatrzymam się jeszcze w kłodzkiej gminie. Wielokrotnie już chwaliłem tę gminę za liczne inicjatywy, pomysły i same działania. Kłodzka wieś pięknieje nam z roku na rok. Być może pewną zachętą jest organizowany gminny konkurs na najbardziej zadbaną i aktywną wieś. Na koniec lipca prowadziła Ławica. Dalej plasował się Marcinów, Starków, Wilcza czy Jaszkowa Dolna. Konkurs budzi wyjątkową aktywność, podejmuje się liczne działania wielkie, ale i te małe. W Wojborzu np. podjęto się remontu budynku nadbramnego przy kościele, Ołdrzychowice Kłodzkie podjęły się malowania kościoła, w Krosnowicach ? remont krużganków wokół kościoła, w Podtyniu ? powstała Aleja Kasztanowa itd?Powstają parkingi /Jaszkowa Dolna/, zagospodarowuje się zaniedbanie dotychczas miejsca /m.in. Ruszowice, Ławica, Mikowice, Szalejów Dolny/, łata się drogowe dziury, remontuje się mosty czy przystanki autobusowe. W Wilczej założono z kolei koło gospodyń wiejskich, które zawsze jest motorem kolejnych działań społecznych. Niby rzeczy na pozór małe, ale jednak poprawiające ogólny wygląd danej wioski. Takie działania jednoczą też w pewien sposób daną społeczność i to jest zapewne najważniejsze. Osobiście jestem zawsze pod wrażeniem tych działań i jego efektów.

Zapraszam do lektury kolejnych odcinków z tego cyklu. Już niebawem specjalne relacje z dwóch znaczących kłodzkich imprez. Pierwsza to ?Polsko- Czeskie Święto Wsi? organizowane przez Gminę Kłodzko. Druga to ?Kulinarne Pożegnanie Lata? w Kudowie Zdroju. Wcześniej być może spotkamy się na tych imprezach.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2010

/ publikacja BRAMA nr 36 z dn. 03.09.2010/

 

 

Share:

Author: admin