Wywiad z Prezesm Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich – P. Jerzym Szymańczykiem

179_01

Polanicy-Zdroju, Dusznikach-Zdroju i Kudowie-Zdroju. Zajmuje się również produkcją naturalnych wód mineralnych, leczniczych i źródlanych oraz napojów smakowych w rozlewniach wód mineralnych w Polanicy-Zdroju oraz w Jeleniowie k. Kudowy-Zdroju.

Dzisiejszy ZUK S.A. to nowocześnie wyposażona baza hotelowa w znacznej mierze przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zmodernizowane zakłady przyrodolecznicze wyposażone w nowoczesną aparaturę leczniczą. Oferujemy ponad 60 różnych zabiegów przyrodoleczniczych, nowoczesne pracownie diagnostyczne, baseny rekreacyjno-rehabilitacyjne, gabinety odnowy biologicznej. Naszą wizytówkę jest również wyspecjalizowana kadra medyczna.

Nasi goście mogą leczyć się i wypoczywać w 14 obiektach w miejscowościach o wielowiekowych tradycjach uzdrowiskowych, słynących m.in. ze znakomitych walorów krajobrazowych czy obfitych źródeł wód mineralnych.

Podstawą kuracji w naszych zdrojach są naturalne wody mineralne i lecznicze o najwyższych walorach smakowych. Wody sygnowane znakiem ?Staropolanka? od lat znane są i doceniane na polskim rynku. ?Wielka Pieniawa? jako jedyna spośród mineralnych wód leczniczych w Polsce, posiada wpis do Rejestru Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych. Jest to niewątpliwym potwierdzeniem wysokiej jakości oraz walorów leczniczych tej wody.

Ilu gości korzysta z Państwa oferty ?

W ubiegłym roku nasze uzdrowiska w Polanicy, Dusznikach i Kudowie odwiedziło 25 tys. kuracjuszy, w tym blisko 2,5 tys. kuracjuszy z zagranicy. Są to głównie goście z Niemiec, ale wypoczywają i leczą się u nas także kuracjusze z Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, Kanady, Izraela, Francji i Czech. W mniejszym stopniu także z Norwegii, Belgii czy Szwecji.

Jaka jest szczególna Państwa oferta na ten sezon, mamy bowiem już wiele zapytań w tym temacie ?

Nasi goście mogą regenerować siły witalne w ramach tradycyjnych pobytów leczniczych. Korzystają wtedy z zabiegów leczniczych, specjalistycznych badań diagnostycznych i całodobowej opieki lekarskiej. Zapraszamy też do pobytów SPA (?Zdrowie?, ?Uroda?, ?Kondycja?) ? tygodniowych, dwutygodniowych bądź weekendowych programów stworzonych z myślą o kobietach i mężczyznach, którzy poszukują oferty wypoczynku połączonego z odnową biologiczną, a przy tym nie mają czasu na wielodniowe wyjazdy.

Oferujemy ponad 60 różnych zabiegów przyrodoleczniczych (masaże klasyczne i podwodne, kąpiele mineralne i perełkowe, okłady borowinowe i z naturalnych alg). Do dyspozycji gości pozostaje basen rehabilitacyjno-rekreacyjny, jaskinie solno-jodowe, gabinety odnowy biologicznej, salony piękności, sauny. Jest też jedyna w Polsce Słoneczna Plaża w Sanatorium ?Wielka Pieniawa?. Plaża symuluje plenery dalekiego egzotycznego wybrzeża wraz z światłem imitującym prawdziwe słoneczne światło. Zapewnia piękną opaleniznę nawet gdy pogoda na zewnątrz nie dopisuje.

Jakie są plany i zamierzenia ZUK S.A.?

179_02ZUK S.A. jako jedyna Spółka uzdrowiskowa w regionie ma szansę na unijne dofinansowanie planowanych inwestycji. Projekt pn. ?Międzynarodowy turystyczny produkt markowy ?Uzdrowiska Kłodzkie? został umieszczony na liście indykatywnej tj. rekomendowany do dofinansowania. W szczególności projekt zakłada: budowę centrum rehabilitacyjnego i SPA przy Szpitalu Uzdrowiskowym ?Zameczek? w Kudowie-Zdroju (basen rehabilitacyjny, sala helioterapii, łaźnia parowa z saunami), rozbudowę Zakładu Przyrodoleczniczego w Szpitalu Uzdrowiskowym ?Wielka Pieniawa? w Polanicy-Zdroju (sala rehabilitacyjna z wypoczywalnią w formie oranżerii, tarasy w formie ogrodów zimowych w celu stworzenia sal rehabilitacyjnych i prowadzenia terapii bodźcowej) oraz stworzenie Centrum Zabiegów przy Szpitalu Uzdrowiskowym ?Jan Kazimierz? w Dusznikach-Zdroju (słoneczna plaża, centrum zabiegów borowinowych i łaźnia parowa). Ponadto przewiduje się budowę infrastruktury uzdrowiskowej przy Dziecięcym Sanatorium ?Jagusia? w Kudowie-Zdroju (basen rehabilitacyjny, słoneczna plaża). Wartość projektu wynosi łącznie 23 346 000 zł, z czego wartość dofinansowania wynosi 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Szanse na wsparcie finansowe w ramach funduszy UE mają tylko markowe produkty turystyczne rozpoznawalne w skali nie tylko danego regionu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście przygotowania ciekawej oferty turystycznej przed EURO 2012. Wybierano takie przedsięwzięcia które będą gwarantowały, że kibice odwiedzający Polskę w trakcie Mistrzostw będą skłonni do ponownego wielokrotnego odwiedzenia kraju z rodzinami i przyjaciółmi. Warto podkreślić, ze z uwagi na spełnienie wymagań UEFA, wysoki standard oraz dogodne położenie (wobec lotniska oraz stadionu) Wielka Pieniawa ? sztandarowy obiekt Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich SA w Polanicy-Zdroju, została rekomendowana jako centrum pobytowe dla UEFA family, działaczy oraz sponsorów podczas EURO 2012.

179_03Zespół Uzdrowisk to również słynna Staropolanka.

Staropolanka pozyskiwana jest z podziemnych polanickich źródeł o głębokości 88,9 m i 43 m. Zanim trafi do butelek odbywa podziemną wędrówkę przez piaskowce i wapienie Gór Stołowych, nabywając cennych właściwości i minerałów. Staje się źródłem wapnia niezbędnego dla zdrowych kości oraz magnezu – który chroni i wzmacnia organizm, zwiększa koncentrację i usuwa objawy zmęczenia. Staropolanka polecana jest jako uzupełnienie codziennej diety oraz wszystkim cierpiącym na problemy z trawieniem, krążeniem, a także alergikom, osobom starszym, narażonym na stres oraz sportowcom.

Na zakończenie tradycyjnie już prosimy o kilka słów o sobie.

Z wykształcenia jestem radcą prawnym. Większość czasu poświęcam pracy i rodzinie. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz uprawiam turystykę górską. Interesuję się historią, polityką, sportem, numizmatyką. Lubię jazz i muzykę klasyczną. Co roku marzę, by konsekwentnie zrealizować postanowienia noworoczne i odrobinę czasu poświęcić na dalekie podróże.

Dziękuję uprzejmie za rozmowę, życząc jednocześnie kolejnych uzdrowiskowych sukcesów.
Dziękuję też Rzecznikowi Prasowemu ZUK S.A. Pani Ewie Wróbel za pomoc w przeprowadzeniu tego wywiadu.

Tekst autoryzowany

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2009-06-21
Zdjęcia: ZUK S.A., ? 2009-06-21
Share:

Author: admin