Wywiad z Panią Grażyną Redmerską – Wiceprezesem Tow. Miłośników Polanicy

224_1

Będąc kiedyś w Polanicy trafił mi do rąk, zresztą dość przypadkowo wydawany tu ?NIEREGULARNIK POLANICKI?. Pismo redagowane niezwykle ciekawie, wyróżniające się znacznie wśród podobnych pism regionalnych. Pismo jak niektórzy uważają dość elitarne na swojej półce, zresztą ocenę pozostawiamy już naszym czytelnikom, jest bowiem dostępne na stronie:

 

Kiedy i w jakich okolicznościach powstała myśl powołania do życia ?NIEREGULARNIKA POLANICKIEGO??

Z zamiarem stworzenia takiej gazety nosiliśmy się już od dawna. Mało kto z mieszkańców Polanicy pamięta pierwszy biuletyn informacyjny wydawany przez Towarzystwo Miłośników Polanicy. Była również jednodniówka ?Wielka Pieniawa?.

?Nieregularnik Polanicki? powstał w 2001 roku. Prezesem towarzystwa była wtedy Jolanta Bachry. Wiele czynników wpłynęło na pomysł powstania takiej gazety, przede wszystkim duża ilość materiałów, które posiadało towarzystwo jak i chęć mieszkańców do podzielenia się z nami informacjami ż życia miasta.

Może przybliżymy naszym czytelnikom profil i charakter ?NP?.

Jest to gazeta o charakterze kulturalno ? oświatowym. Wychodzi dwa razy w roku. Dobór informacji w niej zawartych jest starannie dobrany. Staramy się umieszczać w gazecie tematy, które w najbardziej ciekawy sposób przybliżą czytelnikom życie naszego miasta. Głównym celem gazety jest przybliżanie mieszkańcom historii miasta, tej z przed 1945 roku, jak i tej obecnej. Przedstawiamy sylwetki osób jakie przybyły tu po wojnie. Piszemy o przedsiębiorstwach jakie istniały kiedyś i jakie istnieją obecnie. Jak wyglądało życie kulturalne miasta na przestrzeni lat. Mamy również działy poświęcone współpracy z polanickimi szkołami. Nawiązaliśmy kontakt z towarzystwami ościennymi jak: Gorzanów, Krosnowice. Jest również stały temat informujący co dzieje się w naszym ?ratuszu?.

Wiemy, że TMP może się pochwalić edycją kilku znaczących wydawnictw. Może przedstawimy je naszym czytelnikom.

Tak, Towarzystwo Miłośników Polanicy ma się czym pochwalić, powiem nieskromnie. Zwłaszcza ubiegła kadencja towarzystwa była bogata w wydawnictwa. Największym sukcesem wydawniczym jest niewątpliwie Kronika Polancy pt.: ?Polanica Zdrój wczoraj i dziś? t. I opisujący czasy przedwojenne do roku 1946, oraz t. II opisujący lata 1945 ?2005. Kronika była dużym wydarzeniem w życiu kulturalnym miasta. Redaktorem pierwszej części jest Henryk Grzybowski (ówczesny wiceprezes TMP), drugiego tomu zaś dr Krystyna Jazienicka ? Wytyczak. Kronika powstała na początku poprzedniej kadencji i była niemałym wyzwaniem do dalszych realizacji działań towarzystwa. Udało się je wykonać, dowodem jest album o Polanicy pt;? Polanica ? Zdrój. Czas, przestrzeń, architekura? pod redakcją Hanny Śliwak ? Fortas. Album wydaliśmy w kwietniu br.

Może kilka słów o osobach, które tworzą z wielką pasją ?NP.?.

Osoby tworzące ?Nieregularnik Polanicki?? to prawdziwi miłośnicy naszego miasta. Są to osoby, które kierując się tylko i wyłącznie społecznym zaangażowaniem, chcą to pismo rozwijać. Szczególne słowa uznania należą się radzie programowej w składzie: dr Krystyna Jazienicka ? Wytyczak, Klaudia Fraus, Adam Mazurek. Dzięki tym osobom wiem, że zawsze mi dobrze doradzą i gdy potrzeba pomogą. Gazeta jest wydawana z funduszy , które towarzystwo dostaje z Urzędu Miasta. Słowa podziękowania kieruję tu do burmistrza Jerzego Terleckiego naszego najzacniejszego członka towarzystwa oraz rady miejskiej.

Jak mieszkańcy Polanicy przyjmują ?NP?? Czy jest również odzew ze strony gości odwiedzających polanicki kurort ?

Mieszkańcy miasta przyzwyczaili się już do ?NP? i gdy zbliża się termin ukazania gazety, z niecierpliwością się o nią wypytują. Nazywają nasze pismo ?eksluzywnym? lub ?pismem wydawanym profesjonalnie przez nieprofesjonalistów?. Takie słowa o czymś świadczą. Również chęć umieszczania w gazecie swoich wspomnień jest przykładem, że pismo się przyjęło i jest potrzebne.

Czy jest odzew od osób z zewnątrz? Oczywiście. Dlatego też stworzyliśmy kolejny dział pt.: ?Nasi goście?, w którym przedstawiamy sylwetki naszych ?miłośników? z poza granic miasta. W nr. 13 był to dr n. hum. Stanisław Rogala. Poeta, wykładowca na Uniwersytecie Świętokrzyskim w Kielcach, który zauroczony Polanicą i ?NP? napisał specjalnie dla nas ?Tryptyk Polanicki?.

Plany, zamierzenia ale i.. Pani marzenia.

Przede wszystkim pragnę, aby nasze pismo nadal się rozwijało. Jako red. naczelnej zależy mi aby było coraz lepsze i bogatsze tematycznie. Mam nadzieje, że również coraz więcej miłośników naszego miasta będzie chciało pomagać w jego tworzeniu.

Pani red. Grażyna Redmerska bardziej już prywatnie…

Jestem polaniczanką od urodzenia. W towarzystwie zasiadam od lat siedemdziesiątych. Kocham swoje miasto i jego historię, dlatego też cieszę się, że mogę takie pismo ja ?NP? tworzyć i mieć wpływ jako red. naczelna na jego szatę. Lubię wycieczki za miasto, zwłaszcza te do małych wsi, miasteczek, gdzie znajdują się ciekawe historycznie ruiny zamków, pałaców. Lubię zwiedzać stare kościoły. Zawsze mnie to pasjonowało i cieszę się, że moja rodzina również to lubi. Mój mąż z wykształcenia inż. mech. rolnictwa, podobnie jak ja lubi historię. Mam córkę Kasię, jest dziennikarzem i również chętnie pisuje do ?NP?.

Dziękuję uprzejmie za rozmowę i poświęcony nam czas. Życzę kolejnych niemniej ciekawych numerów ?NP.? Życzę spełnienia wszelkich planów i zamierzeń, tych społecznych i tych osobistych.

/tekst autoryzowany w dn. 30.04.2008 r./

Share:

Author: admin