WYWIAD z BURMISTRZEM SZCZYTNEJ

605_1

 

Szczytna usytuowana jest w pobliżu Gór Stołowych pomiędzy dwoma znanymi uzdrowiskami Dusznikami-Zdrój i Polanicą-Zdrój. Jest miejscem wartym odwiedzenia a dzięki rozwijającemu się zapleczu turystycznemu stanowi świetną bazą wypadową do pobliskich atrakcji turystycznych.

Nie bez przyczyny mówi się, że ?Szczytna to Zielony Kryształ Ziemi Kłodzkiej?. Otaczają ją piękne krajobrazy a warunki przyrodnicze sprzyjają turystom, którzy chętnie odwiedzają Szczytną o każdej porze roku. Górzysty charakter terenu sprawia, że nie brak dookoła Szczytnej punktów widokowych skąd rozpościera się wspaniały, malowniczy widok na miasto, okalające je pasma górskie a także odległe wsie i miejscowości.

605_3

Zdjęcia: www.szczytna.pl

Szczytna stawia na aktywność ? sport i turystykę. Okolica pełna jest szlaków i ścieżek turystycznych a w samym mieście powstało i jest ciagle rozwijane Centrum Sportu, Aktywnego Wypoczynku i Rehabilitacji Ruchowej z unikatową skateplazą, parkiem linowym, ogromnym placem zabaw a od jesieni do wiosny nawet lodowiskiem.

Dodatkowo sympatykom sportów oferujemy wspaniałe boiska, korty tenisowe, baseny, wyciągi narciarskie i pole golfowe ulokowane w ośrodkach na terenie gminy. Można też skorzystać z łowisk rybnych oraz jazdy konnej. Zwolenników sportów ekstremalnych zainteresuje możliwość uprawiania wspinaczki skałkowej (na obiektach naturalnych czy też sztucznych) oraz lotniarstwa.

Nie brak w Szczytnej również zabytków. Nad miastem góruje neogotycki zamek ?Waldstein?, który jest owocem miłości fundatora do średniowiecza i tradycji myśliwskich. Usytuowany na Szczytniku (ok 590 m n.p.m.) niedaleko miejsca, gdzie stał niegdyś zniszczony podczas wojen napoleońskich fort. W pobliżu zamku znajduje się unikatowa kamienna Droga Krzyżowa
z płaskorzeźbami z piaskowca, osadzonymi w naturalnych skałach.

Dodatkowym atutem Szczytnej jest jej położenie przy głównym szlaku komunikacyjnym (droga międzynarodowa E -67 Wrocław-Praga) co sprawia, że jest również znakomitym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Czym Szczytna zaskoczy nas w tym roku ? Jak przebiegają przygotowania do tegorocznego sezonu turystycznego ?

Przygotowania do sezonu turystycznego biegną swoim normalnym tempem, choć ten rok jest zdecydowanie trudniejszy niż poprzednie. Będzie kilka “stałych punktów programu”, ale też trochę nowości ? te żeby zaskoczyły, na razie muszą pozostać tajemnicą. Przygotowujemy m.in. niespodziankę w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

 

Najwazniejsze wydarzenia i imprezy planowane w tym roku.

Do ważniejszych imprez tego roku należy zaliczyć Skatepiknik Integracyjny, naszą główną imprezę w roku czyli Wielką Fetę Agroturystyczną oraz Adventalia Szczytniańskie. Są to zdarzenia cykliczne, cieszące się renomą, więc przedstawiać ich nie potrzeba. W ramach powyższych odbędzie się też sporo imprez towarzyszących. Będą to m.in. Olimpiada Przedszkolaków, zawody skateboardingowe, pokazy dyscyplin sportowych osób niepełnosprawnych czy Festiwal Przyśpiewek Wiejskich. Całość zapowiada się naprawdę atrakcyjnie.

Zwrócić należy uwagę na ciekawą ofertę Biblioteki Publicznej i szczytniańskiego Bractwa Rycerskiego. Na specjalnie przygotowanych wystawach pokazywane będzie rękodzieło lokalnych twórców i rzemieślników.

Stałą ofertą kulturalną może także pochwalić się Miejski Ośrodek Kultury.

Zainteresowanych szczegółami zapraszam na szczytniańską stronę internetową (www.szczytna.pl).

 

Jak ocenia Pan dotychczasową promocję turystyczną Miasta i Gminy?

Ostateczny osąd w tej kwestii należy oczywiście do mieszkańców a przede wszystkim turystów. Szczytna może poszczycić się znacznym rozwojem w ostatnich latach. Same zmiany: deptak miejski, park “Za bramą” , kolorowa fontanna czy Centrum Sportu (z wyjątkową skateplazą , placem zabaw i parkiem linowym) tworzą swoistą wizytówkę naszej Gminy. Nie bez znaczenia jest położenie Szczytnej przy trasie Wrocław -Kudowa-Praga. Widoczne z drogi Centrum Sportu, efektownie oświetlone centrum miasta, czy w okresie świątecznym okazała choinka, przyciągają wzrok i turystów. Różnice są zauważalne – odwiedzających przybywa. Całość w połączączeniu z ciągle rozwijającymi się usługami sprawia, że Szczytna osiąga dobre wyniki.

605_2

Zdjęcia: www.szczytna.pl

Popieram również pomysł promocji Ziemi Kłodzkiej jako całości, której Szczytna jest istotnym i zauważalnym elementem. Pozwala to na ściagnięcie turystów do całego regionu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Dziękuję uprzejmie za rozmowę.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Zdjęcia: www.szczytna.pl

 

 

Share:

Author: admin