KUDOWSKIE ECHA w DALEKIEJ TURCJI

672 2

W listopadzie br. w Stambule odbył się Światowy Kongres Muzeów Zabawek ? Toyco 2012. Patronat nad imprezą objął Minister Kultury i Turystyki Turcji – Ertugrul Gunay. W kongresie udział wzięły muzea z Austrii, Belgii, Estonii, Francji, Niemiec, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Filipin, Francji, Portugalii, Szwecji, Słowenii, Włoch oraz tureccy gospodarze. Obecni byli również przedstawiciele europejskich federacji EMA i EMF.

672 7672 3

Polskę reprezentowało jako jedyne kudowskie Muzeum Zabawek, posiadające również swoją filię w Krynicy-Zdroju. Nie obyło się bez specjalnej prezentacji naszej placówki w trzecim dniu obrad. Zgodnie z tradycją każda reprezentacja przedstawia wtedy swoją charakterystyczną narodową zabawkę. Kudowskie muzeum przedstawiło więc naszego Lajkonika oraz jego barwną historię w powiązaniu z historią Turcji. Przy okazji zaprezentowano gospodarzom i gościom uroki i walory kudowskiego uzdrowiska. Być może przełoży się to niebawem na odwiedziny w kudowskim uzdrowisku.

672 6672 5

Podczas kongresu uczestnicy zwiedzili trzy tureckie muzea zabawek w Gazientep, Antalyi i Stambule. Były jak zwykle liczne spotkania m.in. z tureckimi władzami oraz muzealne dyskusje. Problematyka Kongresu była też szeroko prezentowa w tureckich mediach.

672 1672 2

JANUSZ PUSZCZEWICZ

/zdjęcia uzyskane dzięki uprzejmości

Pani Marii Ozierańskiej z kudowskiego

Muzeum Zabawek/


Share:

Author: admin