KSIĄŻKA – NOWE SPOJRZENIE NA ?PANA TADEUSZA? – KONKURS

Do redakcji dotarła ostatnio książka Janusza Michała Różańskiego ?PAN TADEUSZ ? REFLEKSJE NAD TEKSTEM?. Książkę wydano w Chojnicach – Krakowie sumptem Mariusza Janika, któremu dziękujemy za przesyłkę.

Wspomniana książka jak czytamy w zapowiedzi ?jest rezultatem skrupulatnych poszukiwań inspiracji Mickiewicza przy pisaniu epopei narodowej. Rdzeniem książki jest analiza porównawcza z napisanym 70 lat wcześniej poematem ?Metai? Litwina Krystyna Donelajtisa. Analiza wskazuje na niezaprzeczalne powinowactwo obu tych dzieł. Adam Mickiewicz związki te skrupulatnie ukrywał??

Autor stawia więc sobie dość prowokacyjne pytanie – czy ?Pan Tadeusz? to genialny plagiat ??? Analiza porównawcza obu tych utworów znajduje wiele potwierdzeń tej tezy, czy jednak do końca jej wierzyć? To już pozostawiam samym czytelnikom. Książka Janusza M. Różańskiego to również prowadzona ze swadą opowieść o źródłach naszego eposu narodowego. Momentami przypomina kryminał opisujący ?literackie? śledztwo. To też doskonały tekst o tamtych czasach i dodatkowe źródło wiedzy o wielu aspektach dot. naszej narodowej epopei.

Wart odnotowania jest fakt, że wspomniana książka a jest wydana niezwykle starannie ukazała się dzięki materialnemu wsparciu ?niespokojnego ducha? jakim jest w Chojnicach p. Mariusz Janik ? artysta i miejscowy działacz społeczny. Rzecz dzisiaj rzadka i godna pochwały.

Promocja książki odbyła się w Chojnicach – skąd jest wydawca oraz w Krakowie / gdzie z kolei mieszka autor/. Warto przeczytać i poznać drugie, może dość kontrowersyjne oblicze ?Pana Tadeusza?.

 

K O N K U R S

Dla naszych czytelników mamy jeden egz. wspomnianej książki. Wystarczy odpowiedzieć na dwa pytania:

  1. Janusz Michał Różański ? absolwent krakowskiej ASP, organizator pomocy dla polskich szkół na Wschodzie był m.in. współredaktorem podziemnego pisma. Jego nazwa nawiązuje do Litwy. Proszę podać nazwę tego pisma.

  2. Książkę wydano w okrągłą rocznicę rozegrania się akcji ?Pana Tadeusza? i wyprawy Napoleona Bonapartego na Moskwę. Która to jest już rocznica ?

Na odpowiedzi czekamy do dnia 15 lutego br. pisząc na mailowy adres: biuro@ziemiaklodzka.pl Nagrodę przyznajemy jak zwykle w drodze losowania. Fundatorem nagrody jest wydawca p. Mariusz Janik.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Share:

Author: admin