IX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL im. I. REIMANNA

714_0

Był to szczególny koncert – upamiętniający 190 rocznicę urodzin i 125 rocznicę śmierci kompozytora. Koncert uświetnili znakomici goście m.in. wiceminister zdrowia Jakub Szulc poseł na Sejm RP, Zbigniew Piotrowicz z Sejmiku Dolnośląskiego oraz Starosta Kłodzki Krzysztof Baldy.
Koncert odbył się w kościele św. Jakuba, który jest doskonałym miejscem na takie koncerty ze względu na świetną akustykę oraz niepowtarzalne wnętrze. Koncert prowadzili Franciszek Piszczek i Hubert Krech.

Na początku była krótka wzmianka na temat życia i twórczości I. Reimanna. Z kolei Monika Bednarek przedstawiła informacje o kompozytorze w języku niemieckim.
Koncert rozpoczął krótki recital organowy w wykonaniu Ludwika Schmitta z Niemiec. Muzyka wprowadziła atmosferę pewnej tajemniczości i nostalgii, aby następnie wybuchnąć radością. Po wspaniałej grze organowej wystąpił St. Thomas Chor z Trockau, który wykonał cztery utwory pod batutą Ottmara Schmitta. Muszę przyznać, że był to przepiękny, profesjonalny śpiew. Chór wykonał m.in. utwory Reimanna ?Regina coeli? i ?Salve Regina?. Czułam jak muzyka łączy narody i kultury. Występ niemieckiego chóru zakończył się gromkimi brawami.

Jako drugi wystąpił chór Cantus z Wambierzyc kierowany przez Stanisława Paluszka. Zachwyciła mnie szczególnie interpretacja pieśni ?Ave Maria?. Zwróciłam uwagę na wspaniałe budowanie nastroju poprzez odpowiednią barwę i dynamikę. Tak piękne wykonanie dostarcza wielu wzruszeń.
Usłyszeliśmy również znakomity popis chóru z Nowej Rudy pod kierownictwem Piotra Balandy. Wykonał on trudny repertuar na który złożyły się utwory Wacława z Szamotuł i Mikołaja Gomółki.

Na koniec wystąpił corocznie wyczekiwany Chór Kameralny Uniwersytetu Opolskiego pod batutą Mariana Bilińskiego. To trzeba było usłyszeć. Na początek Preludium fortepianowe F. Chopina w opracowaniu dyrygenta. Przenikające piękno muzyki bez słów ogarnęło wszystkich. Takich wrażeń się nie zapomina. Z chórem wystąpił także Kwartet Smyczkowy ?Sinfonietta Opoliensies?.

Ostatnim popisem był wspólny występ chórów. Wykonały one krótką mszę I. Reimanna (Kurze Messe in D). Było to uwieńczenie tego wspaniałego koncertu. Festiwal zakończyło wręczanie podziękowań i statuetek oraz wspólny śpiew ?Hymnu Ziemi Kłodzkiej?. Było też oczywiście wspólne festiwalowe zdjęcie.

Autor: Grażyna Sobczak, ?

Zdjęcia: A.Prottung, ?

PS. Pod wpływem opisywanego koncertu Pani Grażyna Sobczak napisała specjalny wiersz, który jako pierwsi prezentujemy w naszym portalu. Dziękujemy też Pani Grażynie za współpracę i festiwalową relację. Dziękujemy również organizatorom za zaproszenie.

jeszcze brzmi niezapomniane
odczucie dźwięków
rozbudzone bogactwem obrazów
bez określonych słów
wpojone w podświadomość?
tylko barwa i dynamika
melodia i tempo
porusza najczulsze struny
to tylko preludium
nie ? to droga do szczęścia?

714-po-1714-po-2714-po-3

714_01714_02

714_04714_05

714_03714_06

714_07714_07

714_08714_09

Zdjęcia: A.Prottung, ?

Share:

Author: admin