REIMANNKI – Krosnowickie kremówki?

183_02

Wszystko zaczęło się od konkursu na miejscowy specjał. Na odpustowym festynie w krosnowickiej parafii p.w. Jakuba Apostoła rozstrzygnięto konkurs i zaprezentowano słodki specjał po raz pierwszy. Były to pyszne ciastka – dzieło Pani Mieczysławy Machniowskiej nazwane tak na cześć Ignacego Reimanna / 1820- 85/. Przypomnijmy tylko, że I. Reimann to niemiecki kompozytor związany szczególnie właśnie z Krosnowicami. Tu też odbywają się festiwale muzyczne jego imienia.

Kolejny debiut ?reimannek? miał miejsce podczas tegorocznego festiwalu. Wtedy to też Pani Mieczysława otrzymała specjalną statuetkę od Towarzystwa Miłośników Krosnowic.

183_01Nie udało się nam jednak odkryć przepisu na ów słodki krosno wicki specjał, zresztą to pewna tajemnica Pani Mieczysławy. Udało się jedynie ustalić, że na ciastko składa się ciasto francuskie i biszkoptowe, przełożone kremem i marmoladą. Z góry z kolei polane jest białym i czekoladowym lukrem. Na każdym znajduje się też ręcznie robiony muzyczny element w postaci pięciolinii i klucza wiolinowego. Ponoć tylko palce lizać?

Pozostaje jedynie zaprosić Państwa do Krosnowic. Przyjedziemy również i my bowiem na taki specjał warto się wybrać. Tym bardziej, że już niebawem czeka nas tu kolejne kulinarne spotkanie.

Janusz Puszczewicz
Zdjęcia: uzyskane za zgodą p. Franciszka Piszczka

Share:

Author: admin