LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 117/

Zawsze jest to też impreza wyjątkowo udana. Tym razem Jaszkowa Dolna przywitała nas w sposób szczególny m.in. ciekawym i bogatym wystrojem oraz zadbaniem całej wioski. Była to przynajmniej w tym dniu – najpiękniejsza wioska nie tylko kłodzkiej gminy. Jestem więc naprawdę pod wielkim urokiem Jaszkowej…

Dożynki rozpoczęło spotkanie władz państwowych i samorządowych z tutejszymi rolnikami. Tym razem gościem specjalnym był Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki pan Waldemar Pawlak. Podczas uroczystości tytuł Rolnika Roku otrzymał pan Paweł Tur. Honory starostów dożynek pełnili natomiast pani Maria Pawłowicz i pan Kazimierz Wcisło. Duchowym przeżyciem była uroczysta polowa Msza Święta z pięknym śpiewem oraz muzyką, którą uraczył nas Zespół Hejnalistów Myśliwskich. Były też słowa podzięki za niezawsze doceniany rolniczy trud.

W części oficjalnej nie obyło się bez tradycyjnego powitania /zespół ?Górnianki? i ?Promyk?/, oficjalnych wystąpień czy bogatej części obrzędowej. Było też jak zwykle ośpiewanie wieńców.

Tradycyjne dożynkowe obrzędy to niezwykły fenomen tej gminy i tego też regionu. Były liczne odnaczenia państwowe, które chociaż częściowo rekompensują rolniczy pot i znój. Pocieszające jednak, że obecny na uroczystości premier Pawlak zawsze i wszędzie umie docenić ten trud.

Dla mnie osobiście szczególnie podniosły był moment podsumowania naszych dwóch portalowych /www.ziemiaklodzka.pl/ inicjatyw.

Tradycyjne portalowe DOŻYNKOWE ZŁOTE KŁOSY trafiły do najlepszych z najlepszych z terenu kłodzkiej gminy.

W tym roku trafiły one do: – Chóru Sołtysów – Towarzystwa Miłośników Krosnowic – Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich – Agroturystyki ?Pasja? w Wojborzu. Pisałem o tym więcej w poprzednim odcinku.

Z kolei w naszym portalowym plebiscycie na najlepszą agroturystykę Gminy Kłodzko – najlepszymi zdaniem internautów okazały się: – Agroturystyka ?U Macieja? w Ławicy /państwo Barbara i Marek Lechocińscy/ – Agroturystyka ?Pod Sosnową Górą? w Żelaznie /państwo Jolanta i Edward Dobrowolscy/ – Agroturystyka ?U Kasi? w Roszycach /państwo Elżbieta i Adam Momot/.

Szczególnie było nam miło, że nasz portal i nasze inicjatywy zauważył pan premier Waldemar Pawlak.

Podniosłe, ale też i w rodzinnej atmosferze było spotkanie władz państwowych i samorządowych z delegacjami kłodzkich wiosek, gmin partnerskich czy delegacjami kół gospodyń wiejskich. Odnotujmy tylko, że najbardziej zadbaną i aktywną wioską została Jaszkowa Górna.

Urozmaicona i pełna radości była część artystyczna, która zgromadziła dosłownie tłumy. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy m.in. program przygotowany przez Szkolną Estradę Artystyczną Żaczek, występ laureatów Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, czeską dziecięcą scenę artystyczną ?Parmeni?,występ czeskiego zespołu ?Fantasy?, kapelę góralską, pokaz czeskiej mody z lat 60. i 70., występ zespołu ?Podzamek Boys? itd… Gwiazdą wieczoru była z kolei Kasia Cerekwicka. Trudno też nie odnotować konkursów czy tak wielu imprez towarzyszących. Konkurs na wieniec i korowód dożynkowy, zawody latawcowe, turnieje sportowe w tym rodzinne, wystawa będąca pokłosiem odbywającego się właśnie w gminie pleneru, wystawa sprzętu rolniczego. Liczne i ciekawe stoiska, nas szczególnie zainteresowało stoisko państwa Łazarowiczów z Wielisławia Starego, piekarni ?Bagietka? czy doradztwa rolniczego. Ale też ciekawa była np. czeska wystawa zwierząt hodowlanych, gdzie królowały m.in. króliki wszelkich ras. Wielka atrakcja dla dzieci, ale i mieszczuchów.

Pozostaje tylko podziękować organizatorom za ich wielki trud, ale też efekty tego było widać. Dziękuję raz jeszcze Wójtowi Gminy Kłodzko za zaproszenie. Do dożynkowego zobaczenia za rok…

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2010

/ publikacja BRAMA nr 38 z dn. 17.09.2010/

 

 

Share:

Author: admin