Muzea

MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ
Kłodzko ul. Łukasiewicza 4

Powstałe w 1963 roku chociaż tradycja kłodzkiego muzeum jest znacznie dłuższa. Obecnie mieści się w dawnym konwikcie jezuickim z przełomu XVII i XVIII wieku. Ciekawy w sensie architektonicznym budynek muzeum. Wystawy stałe – zbiór ponad 500 dolnośląskich zegarów z tutejszych fabryk Gustawa Beckera w Świebodzicach i braci Eppnerów w Srebrnej Górze – gorąco polecam ten zbiór. Wystawa “Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa Ziemi Kłodzkiej”. Zbiory numizmatów, cyny, malarstwa, wystawy czasowe. Biblioteka naukowa. Czynne z wyjątkiem poniedziałku, w niedziele – wstęp wolny.

KŁODZKA TWIERDZA
Kłodzko ul. Grodzisko 1

Twierdza widoczna z każdego zakątka Kłodzka, góruje nad miastem. W miejscu dawnego zamku kasztelańskiego twierdza z XVIII wieku. Liczne kazamaty, komnaty, podziemne labirynty, bastiony. Wybitne dzieło architektury militarnej. Wspaniała panorama ziemi kłodzkiej z górnego tarasu. Wstęp do podziemi z przewodnikiem. W pobliżu twierdzy PODZIEMNA TRASA im. 1000 -lecia Państwa Polskiego. Średniowieczne, wielokondygnacyjne wyrobiska, dawne magazyny i miejsca obronne.

KŁODZKO ? PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA
wejście od ul. Zawiszy Czarnego 3, wyjście nieopodal twierdzy

Trasa 1000-lecia Państwa Polskiego, udostępniona w roku 1976. Projekt trasy opracowano w milenijnym roku 1966 stąd jej nazwa. Liczy ponad 500 metrów nie licząc odgałęzień. W odgałęzieniach ekspozycje z dziejów miasta. Ukazano podziemne Kłodzko, jego korytarze i piwnice mające kiedyś znaczenie obronne ale i gospodarcze. Czynna cały rok, w sezonie od godz. 9.00 do 17.00. Nie ma wprawdzie charakteru ściśle muzealnego ale jest wielką atrakcją turystyczną Kłodzka.

MUZEUM PAPIERNICTWA
Duszniki Zdrój, ul. Kłodzka 42

Mieści się w dawnym młynie papierniczym z 1605 roku. Jedyna tego rodzaju placówka w Polsce. Prezentuje historię papieru, papiernictwa i druku. Atrakcją są pokazy rękodzielniczego wyrobu papieru czerpanego. Warto odwiedzić tą placówkę. Czynne w sezonie we wszystkie dni tygodnia, od XI do IV od wtorku do niedzieli. Organizowane cyklicznie “Święto Papieru”.

KOPALNIA ZŁOTA
Złoty Stok ul. Złota 7

Historia eksploatacji złota w okolicy Złotego Stoku sięga pierwszego tysiąclecia naszej ery. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Złoto ze Złotego Stoku miało znaczący udział w historii świata. W 1961 roku ostatecznie kopalnie zamknięto. Po 35 latach ?ożyła” na nowo – 28 maja 1996 roku uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną “Kopalnia Złota”.

Oferta podstawowa obejmuje zapoznanie się z Podziemną Trasą Turystyczną – zwiedzanie “Sztolni Gertruda” (część muzealna), “Chodnik Śmierci”, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci, jedyny w Polsce podziemny wodospad w “Sztolni Czarnej Górnej” i przejażdżka ?podziemnym tramwajem”, jak i ciekawe “Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli”.

Dodatkową atrakcją jest podziemny spływ łodzią fragmentem zalanej, mrocznej i tajemniczej sztolni oraz atrakcje towarzyszące takie jak: wybijanie pamiątkowej monety, własnoręczne płukanie złota, pokaz bądź własnoręczne wykonanie złotego papieru czerpanego, pokaz odlewania złotych sztabek, zwiedzanie ciekawej ekspozycji minerałów, strzelanie z łuków, broni paintballowej, sztuczna ścianka wspinaczkowa, batut, zwiedzanie Kopalni Złota z fabułą.

Poza trasą turystyczną istnieje również możliwość indywidualnej penetracji niektórych miejsc w zabytkowej kopalni. Atrakcję taką stanowi np. kuta w litej skale “Sztolnia Książęca”, jak również możliwość organizacji imprez integracyjnych czy zwiedzania ekstremalnego.

KAPLICA CZASZEK
Kudowa Zdrój ? Czermna

Jedna z największych osobliwości Ziemi Kłodzkiej. Przypomina nam o przemijaniu czasu i przemijaniu naszego życia … Z inicjatywy ks. Tomaszka zgromadzono ponad 24 tysięcy czaszek i piszczeli. Są to głównie ofiary wojny trzydziestoletniej /1618- 1648/, ofiary epidemii cholery w roku 1680 i prawdopodobnie wojny siedmioletniej /1756- 1763/. Prace rozpoczęto w roku 1776 budując tutejszą kaplicę. Zbieranie kości trwało ponad 18 lat gł. w okolicach Kudowy, Dusznik i Polanicy. Kości zgromadzono w podziemiu kaplicy, wyłożono nimi samą kaplicę, jej ściany a nawet sufit. Główny ołtarz z figurą Chrystusa na krzyżu. Miejsce ciszy, zadumy i głębszej refleksji …

RUCHOMA SZOPKA
Kudowa Zdrój- Czermna , ul. Kościuszki 110

Wielka atrakcja tej ziemi. W starej sudeckiej chałupie udostępniono w roku 1953 ruchomą szopkę. Jej twórcą był Franciszek Stephan który budował szopkę przez 20 lat. Wyrzeźbił w drzewie 240 figurek, poruszanych początkowo ręcznie później mechanicznie. Prace ukończył w roku 1924. Jest również twórcą organów zbudowanym w latach 1930- 38, piszczałki rzeźbione w drzewie, 270 głosów i 10 rejestrów. Podziwiamy kunszt i efekt wytrwałości wielkiego samouka.

RUCHOMA SZOPKA
Wambierzyce ul. Objazdowa 6

Najstarsza i największa ruchoma szopka w Polsce. Dzieło życia miejscowego zegarmistrza Longina Wittiga, który budował zresztą liczne szopki dla okolicznych kościołów czy osób prywatnych. Stworzył szopkę dla syna po śmierci żony, jako pewnego rodzaju pocieszenie w tych trudnych chwilach. Przy szopce pracował aż … 28 lat, ukończył dzieło w roku 1882. Szopka to 800 figur w tym 300 figur ruchomych. Ukazują nie tylko Betlejem i Świętą Rodzinę ale i scenki rodzajowe.

MUZEUM FILUMENISTYCZNE
Bystrzyca Kłodzka, Mały Rynek 1

Zlokalizowane w dawnym zborze ewangelickim. Unikalne muzeum prezentuje historię ognia i środków do jego wzniecania /m.in. zapałek i zapalniczek/. Bogaty i unikalny zbiór etykiet zapałczanych – to warto zobaczyć. Ukazana również historia miasta.

Czytaj więcej: Zeszyty Muzeum Filumenistycznego , Oficjalna strona internetowa muzeum

MUZEUM GÓRNICTWA
Trasa podziemna Nowa Ruda ul. Obozowa 4

Prezentuje 500-letnią historię górnictwa na tych ziemiach, atrakcją jest wspomniana trasa podziemna o długości ok. 700 m. To dawna kopalnia Nowa Ruda, pole górnicze Piast.

MUZEUM prof. Josepha WITTIGA
Nowa Rudza, ul. Słupiecka 42

W Nowej Rudzie warto wstąpić również do MUZEUM prof. Josepha WITTIGA /1879- 1949/ postaci wielce zasłużonej dla Ziemi Kłodzkiej. Ciekawa wystawa biograficzna.

BYŁA KOPALNIA URANU – KLETNO
Kletno k/Stronia Śląskiego

Trasa podziemna w byłej kopalni uranu. Ukazano górnicze wyrobiska, sztolnie, szyby. Wstęp z przewodnikiem /ciekawe opowieści…/. Muzeum opisano na stronie ziemi – lądeckie impresje.

MUZEUM ZIEMI – KLETNO
Kletno k/Stronia Śląskiego

Kolekcja skał, minerałów i skamieniałości.

MUZEUM MISYJNO- ETNOGRAFICZNE
Polanica Zdrój, ul. Reymonta 1

Liczne egzotyczne eksponaty przywiezione przez misjonarzy ojców sercanów. Ciekawe eksponaty m.in. z Oceanii, Afryki, Ameryki Południowej.

MUZEUM “BAJKA”
Kudowa Zdrój, ul. Zdrojowa 36

Największe polskie muzeum zabawki. Zabawki m.in. z drewna, gliny, porcelany, cyny, żeliwa z XIX i XX wieku. Zbiór Marii i Mirosława Ozierańskich.

SKANSEN w WAMBIERZYCACH
Wambierzyce, ul. Wiejska 52

Dawne narzędzia pracy w starej zagrodzie. To zasługa miejscowego sołtysa. Obok mini zoo. Podobny SKANSEN znajduje się również w Pstrążnej koło Kudowy. Obiekty dawnej wiejskiej architektury, w tym dzwonnica, zajazd, kuźnia. Często organizowane są pikniki z ukazaniem tutejszych tradycji.

SKANSEN -GOTTWALDÓWKA
Kąty Bystrzyckie

Dawny zespół gospodarski z początku XIX wieku. Cztery budynki z łukową bramą wjazdową, typowy przykład sudeckiego budownictwa. Nazwa wywodzi się od nazwiska dawnego gospodarza. Obiekt przywrócony do życia dzięki uporowi Pani Renaty Czaplińskiej. Ciekawe wystawy m.in. wystawa śląskiej koronki czy grafiki Ericha Fuchsa. Warto odwiedzić to miejsce, gorąco polecam. Nieopodal Izba Regionalna, przy gospodarstwie agroturystycznym “Dom Skowronki”.

STODOŁA ROLNICZYCH UNIKATÓW
Bystrzyca Kłodzka, ul. Kolejowa 5

Ekspozycja maszyn i urządzeń rolniczych, jakie dawniej służyły rolnikom zamieszkujących gminy znajdujące się w Masywie Śnieżnika oraz gminy wiejskiej Kłodzko.

SKANSEN “SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW”
Kudowa Zdrój ul. Chrobrego 43a

Nieopodal kaplicy czaszek w gospodarstwie Bogusława Gorczyńskiego poznajemy ginące zawody, w tym zawód garncarza, młynarza czy kowala. Atrakcją jest m.in. możliwość spróbowania swoich sił np. na kole garncarskim, ręcznie tworzymy naczynia gliniane. Poznajemy m.in. proces wypieku chleba a spożywany w cieniu wiatraka domowy chleb ze smalcem smakuje jak w … dzieciństwie. Ukazano tradycje i trud pracy w tych zawodach. Warto odwiedzić to miejsce.

MUZEM KAMIENI i MINERAŁÓW
Stronie Śląskie ul. Kościuszki 40a

Kolekcja kamieni i minerałów z całego niemal świata, podobnie jak w Kletnie. Moźliwość zakupu biżuterii z kamieni szlachetnych.

HUTA SZKŁA KRYSZTAŁOWEGO “VIOLETTA”
Stronie Śląskie ul. Hutnicza

Bogate są tradycje szklarstwa na kłodzkiej ziemi. Hutę utworzył w roku 1864 przybyły z Niemiec wraz z dziewięcioma szklarzami Franz Losky. Początkowo huta nosiła nazwę Oranienhutte na część ks. Marianny Orańskiej. Znaczący eksporter szkła kryształowego m.in. na rynek amerykański, europejski czy wschodni. Produkcja wyrobów dmuchanych ręcznie szlifowanych, prasowanych i wolnoformowanych. Możliwość zapoznania się z procesem technologicznym, istnieje możliwość zakupu tutejszych artystycznych wyrobów. Zwiedzanie z przewodnikiem, kontakt z PTTK.

MUZEUM/SKANEN KULTURY LUDOWEJ PODGÓRZA SUDECKIEGO
Kudowa Zdrój, ul. Pstrążna 14

Muzeum – Skansen położony jest na rozległym stoku (od 515 do 590 m npm). Czynny w sezonie /maj-październik/. Od strony zbocza zlokalizowana była kopalnia węgla kamiennego, obecnie nieczynna. Na najwyższym miejscu zbocza stoi zrekonstruowany wiatrak. Stąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Piękny, naturalny amfiteatr może pomieścić do 2.000 widzów. Muzeum – Skansen ukazuje życie na pograniczu, a jego misja głosi: “Życie ponad pogranicznością”. Misja ta nawiązuje do tradycji pokoju etnicznego ziemi kłodzkiej, współżycia pokojowego ludzi różnych narodowości. Podziwiamy m.in. kuźnię z 1856 roku, budynek zajazdu z Szalejowa Dolnego, XIX ?wieczną dzwonnicę z Gołaczowa, chałupę zrębową z Kudowy, stodołę, chałupę z Nowej Łomnicy, wiatrak “koźlak” z Jabłowa, ciekawe kapliczki w tym słupowa z Barda Śląskiego /kopia/ czy z figurą św. Floriana z 1859 roku. Są i ule w tym ul przypominający górala. Sprzęt domowy i gospodarski z tych okolic. Ciekawa ekspozycja.

MUZEUM ŻABY
Kudowa Zdrój

Pierwsze w Polsce Muzeum Żaby otwarto w 2002 roku w Kudowie Zdroju. Działa przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Celem tego tak oryginalnego muzeum jest przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań w tym kierunku. Cel ten realizuje się m.in. poprzez ekspozycję różnych przedmiotów głównie codziennego użytku wiążących się w sposób bezpośredni lub pośredni z wizerunkiem płazów a żaby w szczególności. Kolekcja obejmuje ponad 3 tysiące eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów na 6 kontynentach.

Polecam ponadto Ośrodek Historii i Tradycji Górskiej Sudetów w Międzygórzu, obok słynnego Ogrodu Bajek gdzie ukazano bogate tradycje turystyki w masywie Śnieżnika.

Warto odwiedzić muzea na KŁODZKIEJ ZIEMI …

Share:

Author: admin