Adrszpaskie Skalne Miasto

adrspach-skalnemiasto01

{tab=Informacje ogólne}

adrspach-skalnemiasto01

Skały Adrszpasko-Cieplickie (czes. Adršpašsko-Teplické skály lub Adršpašskoteplické skály) – masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina), na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują (czes. Teplice nad Metují) oraz wsi Adrszpach (czes. Adršpach). W tym obszarze zwyczajowo wydziela sie tzw. Adrszpaskie i Teplickie Skalne Miasto.

Skały Adrszpaskie znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.

Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna, Komin Cukrowy, Ząb, itd. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności.

Obecnie jest tutaj kilka tysięcy tras wspinaczkowych i tyleż samo zdobytych wierzchołków.

adrspach-skalnemiasto02Przepiękną atrakcją rówież jeziorka. Wokół dużego prowadzi szlak z punktami widokowymi. Natomiast na małym nie lada atrakcją jest pływanie dużymi łodziami.

Zwiedzanie może odbywać się wdłuż dwóch tras. Pierwsza zwana trasą okrężną wynosi 4 km długości, a jej przejście zajmuje około 2 godzin. Druga, krótsza (prowadzi wokół dawnej piaskowni) mierzy 1,5 km. Czas przejścia tego odcinka to 40-50 min.

Dojazd:

Poszukując na mapie Skał Adrszpaskich najlepiej znaleźć miasto Teplice nad Metują. Miasto położone jest na północ od Hradca Králové, niedaleko od polsko-czeskiej granicy państwowej. Z Polski najlepiej dojechać przez przejścia graniczne Kudowa Słone – Náchod i Lubawka – Královec. Z Metui już tylko kilka kilometrów do miejscowości Adrszpach (Adršpach).

Lokalizacja:

  Skalní Město
  549 57 Adršpach, Czechy

  ok 32 km od miasta Kudowa

  GPS: 50.616667 x  16.133333

{mosmap lat=’50.616667′ | lon=’16.133333′}

{tab=Wirtualne zwiedzanie} {artykul 188}{text}{/artykul}

{tab=Zdjęcia}{loadposition gallery_adrspaskie_skaly}

{tab=Więcej}

Opis tras na stronie SkalneMiasta.pl

Skały Adrszpaskie i Teplickie

 

?? Przejdź do strony o sąsiadującym Skalnym Mieście w Teplicach ??

{/tabs}

Share:

Author: admin