Teplickie Skalne Miasto

teplickieskaly01

{tab=Informacje ogólne}

teplickieskaly01

Teplickie Skalne Miasto (czes. Teplické skalní město) znajduje się w południowej części masywu ..  dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Jest to największy w Czechach tego typu kompleks skalny. Jego powierzchnia to ok. 1800 ha.

Skalne miasto koło Cieplic jest nieco mniej znane od Skał Adrszpaskich, lecz jest od nich rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie. Stanowi najrozleglejszy tego rodzaju teren skalny w Czechach liczący ok. 1800 ha. W odróżnieniu od Skał Adrszpaskich, które tworzą złożony, wielopoziomowy i rozgałęziony labirynt, Skały Cieplickie są ukształtowanie głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych osiągających blisko 100 m wysokości.

Obfitują tu liczne, unikalne formy skalne, takie jak Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wieża Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych

Trasa zwiedzania mierzy 6 km i można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin. W zakładce “Więcej” opis różnych tras turystycznych.

Dojazd:

Poszukując na mapie Skał Teplickich najlepiej znaleźć miasto Teplice nad Metują. Miasto położone jest na północ od Hradca Králové, niedaleko od polsko-czeskiej granicy państwowej. Z Polski najlepiej dojechać przez przejścia graniczne Kudowa Słone – Náchod i Lubawka – Královec. Skały Teplickie leżą około 2 km za miastem w kierunku na miejscowość Adrszpach (Adršpach).

Tu też znajduje się duży parking przy samym wejściu w Skały, a nieopodal przystanek autobusowy “Teplice nad Metuji”.

Lokalizacja:

  549 57 Teplice nad Metují-Skály / Czechy

  ok 22 km od miasta Kudowa

  GPS: 50.573 x  16.137544

{mosmap lat=’50.573′ | lon=’16.137544′}

{tab=Wirtualne zwiedzanie} {artykul 187}{text}{/artykul}

{tab=Zdjęcia} {loadposition gallery_teplickie_skaly}

{tab=Więcej}

Opis tras na stronie SkalneMiasta.pl

Skały Adrszpaskie i Teplickie

 

?? Przejdź do strony o sąsiadującym Skalnym Mieście w Adrszpach  ? ?

{/tabs}

Share:

Author: admin