Góry Stołowe

{datsopic id=233 align=left}Przez wielu uważane za najpiękniejsze pasmo górskie w Kotlinie Kłodzkiej. Jest to część Sudetów Środkowych leżąca na terenie Polski i Czech. Góry Stołowe zamykają od zachodu Kotlinę Kłodzką.

Ciągną się z północnego zachodu wąskim pasmem, zaczynają się w Polsce, w Kotlinie Krzeszowskiej jako Zawory, z najwyższym Rogiem (712 m) i kończą się w Polsce nad Polanicą Zdrój. Środkowa ich część największa, leży w Republice Czeskiej, gdzie nosi nazwę Broumovskiej Vrchoviny i Broumovskich Sten. Znajduje się tam “skalne miasto” – Adrspaske nad rzeką Metuje.

{datsopic id=195 align=right}Góry Stołowe zachwycają swą charakterystyczną budową. Są to góry o płaskich wierzchołkach i stromych, często wielostopniowych zboczach, o budowie płytowej. Silnie zwietrzały i spękany piaskowiec przybrał bajeczne kształty stołów, grzybów, baszt, maczug, ambon, zwierząt i ludzi baśniowych, stworzył jak w przypadku Błędnych Skał labirynty wąskich przejść i szczeliny mrocznych wąwozów.

Z uwagi na wyjątkowe walory krajobrazowo-przyrodnicze w celu ich ochrony, na obszarze Gór Stołowych na terenie obejmującym 6280 ha w 1993 r. utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, który wraz z otuliną zajmuje 16900 ha powierzchni. Na jego terenie istnieją rezerwaty przyrody: Błędne Skały, Szczeliniec Wielki i Wielkie Torfowisko Batorowskie.

Na tym terenie silnie rozwinęła się baza turystyczna.

Najwyższe wzniesienie to Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.).

{loadposition a_tafelgebirge}

 

Share:

Author: admin