{datsopic id=231 align=left}Ziemie południowo – zachodniej Polski w dorzeczu środkowej Odry to obszar geograficzno-historyczny zwany Dolnym Śląskiem. Południową naturalną granicę województwa dolnośląskiego na pograniczu polsko-czeskim wyznaczają wododziałowe malownicze grzbiety Sudetów z najwyższym szczytem Śnieżką (1602m n.p.m.). Polskie Sudety ze względu na właściwości geograficzne, topograficznie dzielą się, poczynając od zachodu na trzy zasadnicze części: Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. W obrębie środkowo-wschodniej części tych gór leży jedna z największych śródgórskich kotlin Sudetów – Kotlina Kłodzka o powierzchni przekraczającej 500km2, która wraz z otaczającymi ją pasmami górskimi zwana jest Ziemią Kłodzką o powierzchni ponad 1640km2. Powierzchnia Ziemi Kłodzkiej w zasadzie pokrywa się z powierzchnią powiatu kłodzkiego.
{datsopic id=253 align=right}Ta kraina śródgórska stanowi jeden z najatrakcyjniejszych na Dolnym Śląsku (jak i w Polsce) obszarów turystycznych, swoją nazwę wzięła od położonego prawie w jej centrum ponad 1000-letniego miasta Kłodzka. Otoczona jest górami stanowiącymi naturalną przegrodę. Od północy, od pozostałej części Dolnego Śląska Kotlinę Kłodzką oddzielają Góry Sowie (Wielka Sowa 1015m n.p.m.) i Góry Bardzkie (Kłodzka Góra 765m n.p.m.).
{datsopic id=229 align=left}Od Zachodu zamykają ją Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki 919m n.p.m.), natomiast od południowego zachodu Góry Bystrzyckie (Jagodna 977m n.p.m.) i częściowo Góry Orlickie (Orlica 1084m n.p.m.). Od południowego wschodu otoczona jest Masywem Śnieżnika z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej ? Śnieżnikiem 1426m n.p.m. i Górami Bialskimi (Postawna 1117m n.p.m.) i od północnego wschodu zamykają ją Góry Złote (Smrek 1109m n.p.m.).