KROSNOWICE ? REIMANOWSKIE SPOTKANIE

578_1

 

W tych dniach odbyła się promocja festiwalowej płyty i publikacji ?Śląski poeta dźwięków?. Miało też miejsce podsumowanie reaimanowskiego konkursu literackiego. Konkurs ogłoszono wiosną 2011 roku. W listopadzie jury oceniło prace 36 autorów, które nadeszły z całej Polski oraz z Włoch i Niemiec .

Przyznano nagrody i wyróżnienia. W kategorii ?najmłodsi? – dyplom i nagrodę rzeczową – za pracę ?Pięciolinia? otrzymała Agnieszka Bieniasz z Krosnowic. W kategorii ? młodzieżowej nagród nie przyznano natomiast w kategorii – dorośli ? dyplomy, nagrody i wyróżnienia otrzymali: I miejsce – ?Złotą Nutę Reimanna? i nagrodę w wysokości 600 zł Małgorzata Stachowiak- Schreyner z Sulechowa za zestaw: ?Wiersz, którego nie napiszesz? oraz ?Dziennik z podróży?, II miejsce – nagrodę w wysokości 250 zł otrzymuje Bogdan Nowicki ze Świętochłowic za cykl wierszy: ?Komentarz do melodii Ignacego Reimanna? ? 3 części, III miejsce i nagrodę w wysokości 150 zł otrzymuje Edyta Wysocka z Miastka za wiersz ?Muzyka Ignazego Reimanna?.

Wyróżnienia z nagrodą rzeczową otrzymali: Andrzej Kanclerz z Tarnowskich Gór za wiersze ?Dłoń na gryfie? i ?Kiedy budzi się bęben?, Lidia Bień z Będzina za wiersz ?Requiem, Anna Piliszewska z Wieliczki za wiersz ?Muzyka Reimanna ?credo from Pastoral Messe op.110?. Wyniki konkursu literackiego ogłosiła Anna Piasecka przewodn. jury. Gratulujemy Laureatom!

 

W grudniu ubr. wydano 400 płyt DVD i 100 CD z jesiennego koncertu festiwalowego oraz wydano drukiem publikację ?Śląski poeta dźwięków?.

Galę ogłoszenia wyników konkursu oraz promocję płyty i publikacji uświetnił koncertem kolęd Chór Parafialny Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Opola-Groszowic wspierany ochotnikami Opolskiego Chóru Kameralnego pod kierunkiem dr Mariana Bilińskiego. Był też jasełkowy występ krosnowickiego Klubu Seniora. Część oficjalna odbyła się w siedzibie TMK w domu parafialnym z udziałem gości: dr Bogusława Wijatyka Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Zbigniewa Tura Przewodniczącego Rady Gminy Kłodzko, Urszuli Panterałka v-ce Wójta Gminy Kłodzko, Huberta Krecha Radnego Powiatu Kłodzkiego, Krzysztofa Matysiaka Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Małgorzaty Panek ? Kiszczak Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku, Agnieszki Czapowskiej ? Lewandowskiej Dyrektora Szkoły Podstawowej w Krosnowicach, Roberta Dumy ? Prezesa Towarzystwa Miłośników Gorzanowa, jurorów konkursu Anny Kurtasz, Stanisławy Skawina , Anny Paśko, Anny Piaseckiej i Mieczysława Kowalcze oraz mieszkańców Krosnowic, sympatyków naszego stowarzyszenia z Kłodzka, Bystrzycy, Słupca i Byczyny.

W swoim wystąpieniu Joanna Krech podkreśliła zasługi TMK dla zachowania ciągłości historycznej naszej małej Ojczyzny, zachęcając zgromadzonych do czytania tej interesującej publikacji. Uczestnicy spotkania zostali obdarowani płytami i książką. Był też specjalny tort ?urodzinowy?. Radosnym rozmowom nie było końca, a wystawiona w gablocie ?Złota nuta Reimanna? ? cacko jubilerskiej sztuki Jerzego Ułasiewicza ? budziła powszechny zachwyt. Ambicją naszego stowarzyszenia jest kontynuowanie konkursu literackiego ?O złotą nutę Reimanna?.

Tak liczna obecność Państwa na tym spotkaniu , świadczy o wadze działań które podejmujemy z myślą o przeszłości , teraźniejszości i przyszłości Krosnowic. Za to Wam gorąco dziękujemy.

Zainteresowanych książką, płytami i naszą praca zapraszamy w poniedziałki w godzinach 16:00 ? 19:00 do siedziby Towarzystwa Miłośników Krosnowic.

578_1

 

578_3

 

578_4

 

578_2

 

Franciszek Piszczek ? Prezes Zarządu TMK

/ zdj. Adrian Michalczyk /

 

Podczas reimanowskich uroczystości miała również miejsce promocja kolejnej publikacji Towarzystwa Miłośników Krosnowic pt. ?Śląski poeta dźwięków?.

Przedstawiamy wprowadzenie Joanny Krech na temat tej książki.

 


Jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, że zostałam poproszona o wypowiedź na temat publikacji pt. ?Śląski Poeta Dźwięków? przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Krosnowic.

 

Pamiętacie Państwo chińskie przekleństwo: ?Obyś żył w ciekawych czasach??

Zgłębiając historię Ziemi Kłodzkiej mam nieodparte wrażenie, że mieszkańcy tego regionu w ?ciekawych czasach? żyli nieustannie. Ziemie te wielokrotnie przechodziły ?z rąk do rąk? zarówno w wyniku wojen, jak i transakcji handlowych. Zamieszkiwane były przez różne narody: Ślązaków, Czechów, Niemców, Żydów, Polaków ? by wymienić te najbardziej liczne. Każdy z nich wniósł wkład w rozwój tego regionu, bo należy zaznaczyć, że mimo historycznych zawieruch, ziemia ta miała (i ma) szczęście do utalentowanych i pracowitych ludzi.Wobec tych zmiennych okoliczności historycznych bardzo ważne było i jest nadal, aby w tych trudnych warunkach zachować ciągłość kulturową, by kolejne pokolenia mieszkańców uczyły się od poprzednich.

Misję tego właśnie zbliżania pokoleń pełni u nas Towarzystwo Miłośników Krosnowic. Grono ludzi nietuzinkowych, którzy za cel postawili sobie rozwój kulturalny naszej wsi. Dziś, każdy mieszkaniec Krosnowic wie, kim był Ignaz Reimann ? niemiecki kompozytor muzyki sakralnej, przez długie lata pełniący tutaj funkcję organisty. Fakt, że ta wiedza jest powszechna, zawdzięczamy właśnie działaniu członków Towarzystwa, a w tym w dużej mierze historykowi ? Panu Franciszkowi Piszczkowi, który ze szczególnym zapałem zaangażował się w organizację kolejnych festiwali reimanowskich. Po ponad stu latach utwory Reimanna ponownie zostały odkryte, tym razem dla polskich mieszkańców Rengersdorf ? Krosnowic.

Jako miłośniczkę książek niezmiernie cieszy mnie działalność wydawnicza Towarzystwa. Trzymacie Państwo w rękach najnowszą publikację TMK pt. ?Śląski Poeta Dźwięków? ? podsumowującą 10-letnią działalność festiwalową Towarzystwa. Znajdziecie w niej Państwo interesujące materiały z konferencji naukowej ?Renesans muzyki Reimanna w Polsce i zjednoczonej Europie?.

Bardzo ciekawa jest również druga część publikacji, zawierająca prace laureatów konkursu literackiego ?O złotą nutę Reimanna?. Teksty zarówno poetyckie jak i prozatorskie, inspirowane muzyką kompozytora, poruszają swoją obrazowością. Delikatne, ciche, refleksyjne są pięknym uzupełnieniem muzycznych uniesień.

Jednym słowem w książce tej miejsce dla siebie znalazły zarówno konkretne wywody naukowe, jak i kruche zapisy ulotnych przeżyć, a wspólnym mianownikiem jest twórczość Ignaza Reimanna.

Państwa zachęcam do lektury, a Towarzystwu życzę wielu sukcesów w przyszłości.

/ Joanna Krech /

578_5

 

 578_6  578_7

 


Share:

Author: admin