Promenada, Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju

{tab=Informacje ogólne}

{datsopic id=81 align=left}Park Zdrojowy położony jest w centralnej części miasta. Obszar założenia parkowego ograniczony jest ulicami: Parkową i Zdrojową. Jego powierzchnia wynosi 12,97 ha. 

Najbardziej reprezentacyjną i najstarszą częścią jest Park Centralny. Główną osią parku jest główna promenada, biegnąca od pijalni ku obeliskowi Adama Mickiewicza. Tutaj znajduje się podświetlana fontanna oraz Park Szachowy. Główna promenada prowadzi w górę, do Parku Leśnego z różanecznikami. Wszystkie części parku urozmaicone są licznymi ścieżkami i alejkami.

{datsopic id=82 align=right}Na obszarze Parku Zdrojowego i wdłuż głównej promenady spacerowej leżą najważniejsze obiekty architektoniczne: sanatorium ?Wielka Pieniawa?,  drewniana Muszla Koncertowa, Pijalnia i Hala Spacerowa, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej oraz sąsiadujący z nią Teatr Zdrojowy. 

Park Zdrojowy to także miejsce gromadzenia drzew egzotycznych, kilkadziesiąt gatunków m.in. z Ameryki Północnej i bliskiego wschodu, które naturalnie nie rosną w naszym kraju. Wiele jest cennych okazów mających status pomników przyrody.

{datsopic id=90 align=left}Charakterystyczną dla parku, jest kolorowa fontanna, posiadająca dwa programy – całodobowy i pokazowy. W okresie letnim (1 maja ? 30 września) o zmierzchu jest podświetlana 16 kolorowymi reflektorami i tworzy w rytm muzyki wodne figury tryskające z 726 dysz na wysokość 12 m.

{datsopic id=72 align=right}Wzdłuż przepływającej przez prawie całe miasto rzeki Bystrzycy Dusznickiej, po obydwu jej stronach ciągnie się deptak, łączący Park Zdrojowy z centrum miasta. Wzbudza on zachwyt turystów i jest ulubionym miejscem spotkań gości oraz mieszkańców Polanicy Zdroju. Wyjątkowo efektownie prezentuje się nocą, oświetlony przez oryginalne lampy. Znajduje się przy nim wiele kawiarenek, które w sezonie wystawiają na zewnątrz stoliki z kolorowymi parasolami nadając temu miejscu szczególnej atmosfery.

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Miejscowość: Polanica Zdrój, Adres: ul. Zdrojowa / Parkowa
  GPS – 50.408353 x 16.511421
{mosmap lat=’50.408353′ | lon=’16.511421′}

{loadposition gallery_polanica_park_zdrojowy}

{tab=Zdjęcia} {loadposition gallery_polanica_park_zdrojowy}

{tab=Wirtualne zwiedzanie} {artykul 147}{text}{/artykul}

{tab=Więcej}

{/tabs}

Share:

Author: admin