Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój

{tab=Informacje Ogólne}

{datsopic id=344 align=left}Centralnym miejscem Kudowy Zdrój odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku. Bogata zróżnicowana w zależności od pory roku roślinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony.

Schodząc do Parku Zdrojowego od strony ul. Zdrojowej mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową. W Pijalni warto zwrócić uwagę na freski A.Molnara obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku. Na przeciwko u podnóża góry Parkowej położony jest budynek Zwany Zameczkeim wybudowany w 1772 roku, obecne sanatorium. Obok dominuje wspaniała bryła Sanatorium Polonia mieszcząca w swym wnętrzu min. Teatr Zdrojowy im.S.Moniuszki.

{datsopic id=362 align=right}Ciekawym miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów w parku jest duża otwarta hala spacerowa tzw. “Teatr pod Blachą”. W pobliżu usytuowane jest popiersie Stanisława Moniuszki, którego muzyka rozbrzmiewa w kurorcie już od 42 lat corocznie w czasie Festiwalu Moniuszkowskiego. Od strony zachodniej Park zamknięty jest okazałym stawem po którym już niebawem będzie można popływać łodką. Tuż za stawem znajduje się przejście graniczne z Republiką Czeską.

www.kudowa.pl ?

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Miejscowość: Kudowa Zdrój, Adres: ul. Stanisława Moniuszki
  GPS – 50.445126 x 16.239209
{mosmap lat=’50.445126′ | lon=’16.239209′}

{loadposition gallery_kudowa_park_zdrojowy}

{tab=Zdjęcia} {loadposition gallery_kudowa_park_zdrojowy}

{tab=Wirtualne zwiedzanie} {artykul 149}{text}{/artykul}

{/tabs}

Share:

Author: admin