Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

niedz_trasa

 

{tab=Informacje ogólne}

{datsopic id=219 align=left} Jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. W osadach zwanych namuliskami odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wsród których dominują kości niedźwiedzia jaskiniowego. Do zwiedzania udostępniono środkowepiętro jaskini z labiryntem korytarzy, unikalnymi stalaktytami i stalagmitami, kaskadami i draperiami kalcytowymi.

niedz_trasaKorytarze Jaskini Niedźwiedziej są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne. Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce.

Unikalny mikroklimat jaskini (temperatura w granicach 6?C, o niewielkiej rocznej  amplitudzie; wilgotność powietrza w granicach 100%; słaby ruch mas powietrza) pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia najbardziej słynie.

{datsopic id=222 align=left}Wśród form naciekowych spotykanych w jaskini możemy podziwiać: stalaktyty, draperie i zasłony, żebra i nacieki kaskadowe, pola ryżowe, misy martwicowe, stalagminy i stalagnaty i wiele innych.

Jaskinia Niedźwiedzia leży w otulnie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie”Jaskinia Niedźwiedzia” . Utworzony został w otulinie dla ochrony samej jaskini oraz występujących w jej sąsiedztwie zjawisk krasowych. Brak przemysłu i ograniczenie gospodarki leśnej, i rolnej warunkuje naturalne zalesienie, nie zniszczony krajobraz oraz występowanie wielu gatunków roślin i zwierząt.

Godziny otwarcia:

Jaskinia jest czynna codziennie, prócz poniedziałków i czwartków w godzinach 09:00 – 16:40.
TYLKO WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA GWARANTUJE WSTĘP DO JASKINI !

Jaskinia nieczynna w okresie 21 listopada 2010r. do 18 stycznia 2011 r.

www.jaskinia.pl ?

Położenie:

  Powiat: Kłodzko, Gmina: Stronie Śląskie, Miejscowość: Kletno, Adres: Kletno 18

  Samochodem dotrzeć tu możemy kierując się na Stronie Śląskie, dalej drogą na Kletno, która skręca ostro w prawo przed Bolesławowem i wiedzie nas aż do samego parkingu przed granicą Rezerwatu “Jaskinia Niedźwiedzia, który otacza Jaskinię. Od parkingu do samej Jaskini prowadzi droga wdłuż ktorej możemy podziwiać Rezerwat i jego walory naturalne. Czas przebycia drogi pieszo w jedną stronę to ok 30 minut. Jest możliwość również skorzystania z transportu melexem bądź bryczką.

  GPS – 50.255712 x 16.856654

{mosmap lat=’50.255712′ | lon=’16.856654′}

Kontakt:

ZUT Jaskinia Niedzwiedzia
57-550 Stronie Śląskie, Kletno 18
tel. +48 74 814 12 50
email: biuro@jaskinia.pl
www: www.jaskinia.pl

{loadposition gallery_jaskinia_niedzwiedzia}

{tab=Zdjęcia}

{loadposition gallery_jaskinia_niedzwiedzia}

{tab=Wirtualne zwiedzanie}

{artykul 169}{text}{/artykul}

{tab=Więcej}

{/tabs}

Share:

Author: admin