Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

trasapodklodzko

 

{tab=Informacje ogólne}

trasapodklodzkoPowstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony.

Z powodu braku zabezpieczeń podziemnych przejść, w latach pięćdziesiątych XX w. znaczna część starówki była zagrożona, zaczęły osiadać fundamenty i pękać ściany kamienic. W kwietniu 1962 roku rozpoczęły się wieloletnie prace związane z zabezpieczeniem podziemi. Wieloletnie prace specjalistów z krakowskiej uczelni AGH, speleologów oraz górników pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka, pojawiła się również możliwość wyodrębnienia wielopoziomowej trasy podziemnej pod ulicami starówki. Projekt owej trasy przygotowany został w 1966 roku, stąd też pochodzi nazwa trasy ? 1000?lecia Państwa Polskiego.

Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 metrów długości i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Udostępniona do zwiedzania została 4 grudnia 1976 roku, stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras. W części przeznaczonej do zwiedzania jest w całości oświetlona a w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym.

www.klodzko.pl ?

Podziemna trasa czynna:
  od godz. 8:30 do 17:30 (ostatnie wejście o godz. 17.00)

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Miejscowość: Kłodzko, Adres: ul. Zawiszy Czarnego 3

  GPS – 50.43709 x 16.653149

{mosmap lat=’50.43709′ | lon=’16.653149′}
Kontakt:

  Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

  ul. Zawiszy Czarnego 3, 57-300 Kłodzko

  tel. (074) 867 33 64
{loadposition gallery_trasa_podziemna_klodzko}

{tab=Zdjęcia}
{loadposition gallery_trasa_podziemna_klodzko}

www.klodzko.pl ?

 

{tab=Więcej}

{/tabs}

Share:

Author: admin