DOŻYNKOWE ŚWIĘTO KŁODZKIEJ WSI – PATRONAT MEDIALNY

283_0

Tym razem Jaszkowa Dolna przywitała nas w sposób szczególny m.in. ciekawym i bogatym wystrojem oraz zadbaniem całej wioski. Była to przynajmniej w tym dniu – najpiękniejsza wioska nie tylko kłodzkiej gminy. Jesteśmy pod wielkim urokiem Jaszkowej …

Dożynki rozpoczęło spotkanie władz państwowych i samorządowych z  tutejszymi rolnikami. Tym razem gościem specjalnym był Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki Pan Waldemar Pawlak. Podczas uroczystości tytuł Rolnika Roku otrzymał Pan Paweł Tur. Honory starostów dożynek pełnili natomiast Pani Maria Pawłowicz i Pan Kazimierz Wcisło.

Duchowym przeżyciem była uroczysta polowa Msza Święta z pięknym śpiewem oraz muzyką którą uraczył nas Zespół Hejnalistów Myśliwskich. Były też słowa podzięki za nie zawsze doceniany rolniczy trud.

W części oficjalnej nie obyło się bez tradycyjnego powitania /zespół “Górnianki” i “Promyk”/, oficjalnych wystąpień czy bogatej części obrzędowej. Było też jak zwykle ośpiewanie wieńców a o ich urodzie niech świadczą nasze zdjęcia. To niezwykły fenomen tej gminy i tego też regionu.

Były liczne odnaczenia państwowe które chociaż częściowo rekompensują rolniczy pot i znój. Pocieszające jednak, ze obecny na uroczystości Premier Pawlak zawsze i wszędzie umie docenić ten trud.

Dla nas szczególnie podniosły był moment podsumowania naszych dwóch portalowych inicjatyw.

Tradycyjne już portalowe DOŻYNKOWE ZŁOTE KŁOSY trafiły do najlepszych z najlepszych z terenu kłodzkiej gminy. W tym roku trafiły one do:

  • Chóru Sołtysów
  • Towarzystwa Miłośników Krosnowic
  • Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich
  • Agroturystyki “Pasja” w Wojborzu.

Z kolei w naszym plebiscycie na najlepszą agroturystykę Gminy Kłodzko – najlepszymi zdaniem internautów okazały się:

  • Agroturystyka “U Macieja” w Ławicy /Państwo Barbara i Marek Lechocińscy/
  • Agroturystyka “Pod Sosnową Górą”  Żelaznie /Państwo Jolanta i Edward Dobrowolscy/
  • Agroturystyka “U Kasi” w Roszycach /Państwo Elżbieta i Adam Momot /.

Podniosłe, ale też i w rodzinnej atmosferze było spotkanie władz państwowych i samorządowych z delegacjami kłodzkich wiosek, gmin partnerskich czy delegacjami kół gospodyń wiejskich. Odnotujmy tylko, że najbardziej zadbaną i aktywną wioską została Jaszkowa Górna.

Szczególnie nam miło, że “naszą” kłodzką gminę odwiedziło tak wiele wspaniałych gości a wspólne inicjatywy i nasz portal zauważyło wielu z nich, w tym  Pan Premier Waldemar Pawlak.

Urozmaicona i wesoła była część artystyczna która zgromadziła dosłownie tłumy. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy m.in. program przygotowany przez Szkolną Estradę  Artystyczną Żaczek, występ laureatów Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, czeską dziecięcą scenę artystyczną “Parmeni”, występ czeskiego zespołu “Fantasy”, kapelę góralską, pokaz czeskiej mody z lat 60 i 70-tych, występ zespołu “Podzamek Boys” itd… Gwiazdą wieczoru była z kolei Kasia Cerekwicka.

Trudno też nie odnotować konkursów czy tak wielu imprez towarzyszących. Konkurs na wieniec i korowód dożynkowy, zawody latawcowe, turnieje sportowe w tym rodzinne, wystawa będąca pokłosiem odbywającego się właśnie w gminie pleneru, wystawa sprzętu rolniczego. Liczne i ciekawe stoiska, nas szczególnie zainteresowało stoisko Państwa Łazarowiczów z Wielisławia Starego, piekarni “Bagietka” czy doradztwa rolniczego.

Pozostaje jeszcze tylko podziękować organizatorom za ich wielki trud, ale też efekty tego było widać…

Dziękuję raz jeszcze Wójtowi Gminy Kłodzko za zaproszenie.

Do zobaczenia za rok…

Tegoroczne dożynki przyciągneły tłumy …
283-i-1
283-i-2
283-i-3
Liczne stoiska prezentowały bogactwa regionu …
283-i-4 283-i-5
Dożynki gościły wiele znakomitych gości …
283-i-6
283-i-7 283-i-8
Na scenie wiele się działo …
283-i-9
283-i-10 283-i-11
283-i-12 283-i-13
283-i-14
… jak również i przed sceną …
283-i-15 283-i-16
283-i-17
Nie zabrakło tradycji …
283-i-18
283-i-19
283-i-20
Share:

Author: admin