Relacja z konferencji naukowej TMK

logotmk

Do uczestnictwa zaproszono blisko 70 osobowe grono ludzi związanych z kulturą Hrabstwa Kłodzkiego, chórzystów z Opola oraz prelegentów .

Po koncercie w kościele parafialnym / utwory Reimanna , kolędy polskie, i obce/ w siedzibie TMK, w obecności Wójta Gminy Stanisława Longawy, Członka Zarządu Powiatu Krzysztofa Baldy, w licznym gronie chórzystów, gości i mieszkańców Krosnowic wysłuchaliśmy wystąpień prelegentów z pokazami multimedialnymi. Dr Siegmunt Pchalek z Kolonii, który przed laty obronił pracę doktorską o Reimannie, w niezmiernie ciekawie i przystępnie scharakteryzował twórczość kompozytora, rysując przy tym ogromnie interesujący obraz Rengersdorf jako śląskiego ośrodka kształcenia kandydatów do studiów muzycznych i nauczycielskich. W jego wywodzie Reimannowskie Krosnowice jawią się jako śląskie centrum kultury muzycznej tamtych czasów. Dla znawców muzyki była oczywiście zwięzła charakterystyka utworów. Monika Bednarek absolwentka germanistyki UW, która w pracy magisterskiej o osobistościach Hrabstwa pisała m. in. o naszym kompozytorze, w interesującym wystąpieniu przedstawiła koleje życia I. Reimanna. Dr Marian Biliński z Uniwersytetu Opolskiego, dyrygent chóru i pasjonat muzyki I. Reimanna przedstawił dorobek dziewięciu festiwali: koncerty poza Wambierzycami i Krosnowicami odbywały się w Czermnej, Broumovie, Radkowie; wystąpiły w sumie 22 chóry z kraju oraz z Czech, Niemiec i Białorusi / niektóre jak Opolski co roku /. Kolejne zespoły oczekują sposobności do prezentowania swoich umiejętności. Koncertowali organmistrzowie z kraju ? prof. A. Chorosiński, K. Latała, K. Madziała i organista M. Sternicki; z Czech prof. M. Novenko i organista z Niemiec O. Schmitt.

Na koncertach bywały praprawnuczki kompozytora Christel Kaven i Karin Kutzbach. Każdemu festiwalowi towarzyszą spotkania artystów ? muzyków i śpiewaków. Drukowane są plakaty, zaproszenia, programy, banery, dyplomy i podziękowania, a w Krosnowicach ostatnio statuetki z ?Nutą Reimanna? i ciastka ?Reimannki?. Powstają kolejne tomy kronikarskich zapisów i fotografii, zawiązują się znajomości i przyjaźnie. Bolesław Szypelow ? opolski chórzysta, znawca historii śląskiej muzyki XIX wieku zapoznał zebranych z kompozytorami tamtych czasów. Danuta Żabska ?z pasją opowiadała o tradycjach muzycznych w Rengersdorf i w Krosnowicach. Materiał jakim dysponujemy na dzień dzisiejszy jest dość skromny. Wiele ciekawostek tkwi w kronikach parafialnych, które czekają na tłumaczenie.

Na zakończenie był poczęstunek, szampan i tort urodzinowy Maestro, wpisy do kroniki, wspólne zdjęcia, podziękowania i gratulacje. I oczywiście zachwyt i duma z krosnowickiego urodzenia i obywatelstwa.

Konferencję naukową zamknęła krótką dyskusją około tematyczną A.P. propozycją “Cudze szanujemy, swoje zgłębiamy i promujemy”.

PS. Materiały z konferencji zostaną wydane drukiem w przyszłym roku. Mam nadzieję, że projekt interdyscyplinarny na X jubileuszowy festiwal Reimanna w 2011 roku złożony w MKiDz.N zostanie pozytywnie rozpatrzony, a wtedy będzie się działo??

Franciszek Piszczek

IMG_3551 IMG_3592
IMG_3604 IMG_3608
IMG_3617 IMG_3632
IMG_3650 IMG_3657
IMG_3662 IMG_3685
IMG_3687 IMG_3690
IMG_3691 fot. Stanislaw Żabski
Share:

Author: admin