Orszak Trzech Króli w Bardzie

20

Trasa Orszaku wiodła z ulicy Skalnej od tzw. Skalnej Pólki do bardzkiej Bazyliki, a po drodze miały miejsce sceny o wymiarze ewangelicznym oraz nawiązujące do ulicznych jasełek. Na Skalnej Półce przywitali zgromadzonych gospodarze tego miejsca ? pani Viera Botova i pan Krzysztof Poloński z Fundacji ?Serce Barda?. Po odśpiewaniu przez nich kolęd w języku polskim i czeskim wszystkich przybyłych przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Barda Krzysztof Żegański, który objął bardzką imprezę honorowym patronatem. Następnie proboszcz bardzkiej parafii ojciec Mirosław Grakowicz udzielił uczestnikom Orszaku błogosławieństwa ? i wszyscy wyruszyli śpiewając kolędę ?Mędrcy świata?, zaintonowaną przez zespół ?Wiolinek?.

2013

71

Na czele Orszaku wyruszyła ?Święta Rodzina? (odgrywana przez państwa Katarzynę i Sylwestra Sito oraz ich najmłodszego synka Kamila), nad którą czuwały dwa potężne Anioły. Za nimi ruszyli Trzej Królowie, a następnie uformowały się trzy królewskie, orszaki reprezentujące 3 kontynenty, tj. Europę, Afrykę i Azję, z heroldami niosącymi orszakowe sztandary. Za nimi podążała cała ?orszakowa świta? przystrojona w orszakowe korony . Na moście czekały anioły ?grające? ?orszakową fanfarę?, której oryginał skomponował wybitny polski kompozytor Stanisław Lorentz. Na dalszej trasie pojawiły się jeszcze ?diabły?, które chciały odwieść tłum od podążania do Betlejem ? oraz Herod, który nawoływał do składania jemu pokłonu. Jednak wszyscy szczęśliwie dotarli do szopki w bardzkiej Bazylice, gdzie Trzej Królowie z heroldami złożyli pokłon ?Świętej Rodzinie?, a następnie wszyscy wysłuchali pięknego koncertu kolęd w wykonaniu zespołu Wiolinek. Zgodnie z hasłem tegorocznego Orszaku, iż ?Kolędy lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu?, słuchacze włączali się w śpiew , mając do dyspozycji orszakowe śpiewniki. Za piękny koncert zespół Wiolinek ? wzmocniony męskim składem postulantów z bardzkiego klasztoru – Burmistrz wręczył opiekunce zespołu Annie Bartkiewicz-Czaja instrument muzyczny. Na zakończenie dyrektor CK i P w Bardzie Zuzanna Leśko poprosiła Burmistrza i Proboszcza o otwarcie XI wystawy Szopek i Prac Plastycznych, która w tym roku wyjątkowo dobrze wpasowała się w ideę konkursu na szopki rodzinne, propagowaną przez Fundację Orszak Trzech Króli.

2643

Można stwierdzić, że drugi bardzki Orszak Trzech Króli był udany mimo niesprzyjającej pogody, co jest zasługą licznych osób i instytucji zaangażowanych w jego organizację, jak również wszystkich tych, którym bliska jest idea wspólnego świętowania święta Trzech Króli i uczestnictwa w ulicznych jasełkach.

Impreza została zorganizowana przy wsparciu Fundacji Orszak Trzech Króli, której zawdzięczamy również śpiewniki i korony orszakowe z herbem Barda. W organizację bardzkiego Orszaku włączyła się bardzka parafia, szkoły z naszej gminy, Dom Pomocy Społecznej ?Zamek? w Opolnicy, Biblioteka Publiczna w Bardzie, Teatr PARADA, zespół Wiolinek, jak również liczni wolontariusze ? zarówno dorośli, jak i młodzieży. Nad całością artystyczną czuwała Marzena Łukasik, logistyczną ? Dariusz Szewczyk. Poszczególne elementy ulicznych jasełek mogły się odbyć dzięki zabezpieczeniu przez Posterunek Policji w Bardzie oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Bardzie, jak również dzięki życzliwości Haliny Nowickiej i Bożeny Jagły, które udostępniły teren swoich posesji do sceny z ?diabełkami? w wykonaniu uczennic z gimnazjum oraz sceny z Herodem w wykonaniu ojca Łukasza Kalisza. Serdecznie podziękowania kierujemy również do Krzysztofa Wiszowatego, który użyczył samochodu służącego za scenę dla ?Aniołów? oraz zawsze życzliwym Annie i Sławomirowi Węgrzynom z firmy ?Planeta? ? za wkład finansowy w element Orszaku!

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

inf.i zdj. UMiG Bardo K. Słupczyńska

Share:

Author: admin