NOWINKI KŁODZKIE 10.2012

W dn. 13-16 września br. obchodzono uroczyście w Kłodzku jubileusz 30-lecia Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Przez cztery dni mogliśmy uczestniczyć nie tylko we wspólnych modlitwach, ale także w koncertach, spektaklach czy wystawach.

We wrześniu obchodzono również 20-lecie działalności Stowarzyszenia Gmin Orlicko. Dzięki podpisanemu w 2011 r. Porozumieniu podejmuje się szereg inicjatyw mających na celu propagowanie kultury i atrakcji z terenów pogranicza polsko- czeskiego. Podczas obchodów zaprezentowano jedną z ostatnich tutejszych inwestycji jaką jest wieża widokowa i kompleks turystyczny na Suchem Vrchu.

W dn. 5- 7 października odbywał się natomiast w Polanicy- Zdroju XIII Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych ?Tęcza Polska?. W festiwalu oprócz wielu zespołów polskich uczestniczyły również zespoły z Turcji czy Łotwy. Nas najbardziej urzekł m.in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Cepelia ?Pilsko? z Żywca, zespół Rajcusie z Rajczy czy Kapela Harnaś z Radkowa. Patronat nad imprezą sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Starosta Kłodzki ogłosił konkurs o doroczną Nagrodę Starosty ?Róża Kłodzka 2012?. Nagrodę przyznaje się osobom, instytucjom i organizacjom, które w szczególny sposób zasłużyły się w danym roku dla społeczności powiatu m.in. w kategoriach gmina, pracodawca, produkt turystyczny, animator kultury i sportu, osobowość powiatu. Wnioski przyjmuje się do końca listopada br. a samą Nagrodę przyzna się w grudniu br. Więcej informacji na stronie www.powiat.klodzko.pl Może kiedyś i nasz portal znajdzie wśród nominowanych za promocję tego regionu?

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju został uznany na najlepszą inwestycję w konkursie ?Dolnośląska Budowa Roku 2010-11?

W dn. 21 października br. odbędzie się w Kłodzku referendum w sprawie odwołania włodarzy tego miasta.

W połowie września pożegnano natomiast w Kudowie-Zdroju lato. Nie zabrakło jak zwykle emocji dla dorosłych jak i dzieci.

W Bystrzycy Kłodzkiej atrakcyjnie zapowiada się kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki /11- 12 października br./. To cykliczna otwarta impreza popularnonaukowa na którą gospodarze zaprosili ponad 60 wykładowców gł. z wrocławskich uczelni. Festiwalowym hasłem jest ?Wspólne odkrywanie świata?. Warto się wybrać bowiem wśród honorowych gości spotkać możemy m.in. prof. dr hab. inż. Jadwigę Sołoducho czy prof. dr hab. Jana Miodka. Koordynatorem regionalnym jest dr Małgorzata Żochowska.

W polanickiej bibliotece otwarto wystawę ?Życie codzienne w Polanicy Zdroju w pierwszych latach powojennych ? fotografie i dokumenty archiwalne z lat 1945-60?. Organizatorem wystawy jest Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Towarzystwem Miłośników Polanicy. Na wystawie wykorzystano m.in. materiały z wystawy ?Oni tu byli pierwsi 1945-50? która miała miejsce w 2000 roku. Wystawa jest też oddaniem hołdu pierwszym powojennym mieszkańcom.

Ciekawą wystawę ?Tajemnice Nowej Rudy ? Tajemnice naszej biblioteki? można było również zobaczyć w noworudzkiej bibliotece. Na wystawie zaprezentowano Nową Rudę na starej pocztówce i historycznych zdjęciach oraz sprzęt na którym dawniej pracowano w tutejszej bibliotece.

We wrześniu swój jubileusz 20-lecia obchodziła Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Muzeum Wittiga, które zawdzięcza swoje powstanie właśnie tej fundacji.

Serwis opracowano we współpracy z zaprzyjaźnioną kłodzką ?Gazetą Prowincjonalną BRAMA?.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Share:

Author: admin